Úvod > Aktuality > Vila Löw-Beerů v Brně nabídne kytarový koncert

Vila Löw-Beerů v Brně nabídne kytarový koncert

Vydáno 14. dubna 2019 Památky
Secesní vila v Brně na Drobného ulici, která patřila zámožné židovské rodině Löw-Beerů, nabízí v dubnu pokračování cyklu koncertů předního českého kytaristy Vladislava Bláhy "Komorní kytara ve vile". V úterý 16. dubna 2019 v 19 hodin vystoupí ve Vile Löw-Beer v Brně společně s virtuosní cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou.
kytaraDuo se svojí originalitou zvukově i repertoárově vymyká tradičním nástrojovým seskupením. Atraktivní program nabídne propojení klasické, folklorní i jazzové hudby, úvodní slovo pronese muzikolog a skladatel Miloš Štědroň. Vstupenky můžete zakoupit v předprodeji na pokladně vily Löw-Beer, rezervace na tel. 545 211 352.

Žánrový rozsah repertoáru koncertu sahá od barokního koncertu Antonia Vivaldiho až po písně Leoše Janáčka či skladby Miloše Štědroně, od latinsko-americké hudby Jorge Cardosa a Astora Piazzolly  či romanticky-jazzových skladeb Milana Tesaře až po úpravy folklorní moravské tvorby. Jednotné vstupné činí 180 Kč, číše vína je v ceně.
 

Löw-Beerova vila ukazuje svět brněnské buržoazie

Löw-Beerova vilaSecesní Löw-Beerova vila je dokladem bohatství významných židovských průmyslníků někdejšího "Moravského Manchesteru" a během let prošla nákladnou památkovou obnovou. Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev. V rámci rekonstrukce se místnosti podařilo upravit do původní podoby, podle dobových materiálů získaných od potomků rodiny Löw-Beerů, žijících v zahraničí.

Podle obecního věstníku pro zemské hlavní město Brno byly v jednopatrové vile čtyři byty celkem se 14 pokoji a 7 kabinety, 3 kuchyněmi, 2 koupelnami a 6 záchody. Uliční a zahradní průčelí zdobí secesní vegetabilní štukový dekor a ve spodní partii pásová rustika. Podobný dekor je užit i na stěnách a stropech v interiérech včetně truhlářských konstrukcí. Secesní rostlinné motivy jsou také na keramické dlažbě a litinovém zábradlí schodiště. Autorem projektu je pravděpodobně vídeňský architekt Alexander Neumann (1861-1947).
Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

V letech 1900 – 1902 byla vybudována firmou Moses Löw-Beer ve Svitávce tzv. Velká vila. Byla zde tehdy soustředěna podstatná část textilní výroby židovské průmyslnické rodiny Löw-Beerů, jejichž další významné sídlo se nacházelo v Brně.