Úvod > Aktuality > Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce osmkrát jinak

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce osmkrát jinak

Vydáno 30. března 2019 Památky
Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 19. do 22. dubna nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.

Vlakem za knížaty na Křivoklát

Hrad KřivoklátKnížecí Velikonoce na Křivoklátě vás přenesou do poloviny 19. století, do víru jarních zvyků, řemesel a tehdejšího stylu života na hradě i v podhradí. Od 19. do 22. dubna zaplní nádvoří i další prostory hradu řemeslnický jarmark, kejklíři, hudebníci a divadelní představení pro děti i dospělé.

V sobotu 20. a v neděli 21. 4. 2019 ve 13 hodin spatříte knížecí rodinu Fürstenberků, která zájemce zavede i do interiérů hradu během speciální prohlídky. Do programu je zařazena i prvorepubliková módní přehlídka, jelikož si letos připomínáme 100 let od založení Československa. Na prohlídku s Fürstenberky, která bude v sobotu a v neděli od 14:30, je speciální vstupné 250 Kč.

Křivoklátský expresJako každý rok, tak i letos o Velikonocích České dráhy zahajují novou sezonu jízd parních vlaků, a to nostalgickou jízdou právě na Křivoklát. Křivoklátský expres v čele s lokomotivou Šlechtična odjíždí 20. a 21. dubna v 9:26 hodin z nádraží Praha-Smíchov. Tak jako jindy sice vlak pokračuje do cílové stanice v Lužné u Rakovníka, kde je známé Železniční muzeum.


Od masopustu do Velikonoc na Nových Hradech

Nové HradyTak jako každý rok i letos v Nových Hradech připravili tradiční akci Od masopustu do Velikonoc. Během netradiční prohlídky se dozvíte něco o velikonočních zvycích a tradicích na hradě, v zámku i v chalupě a to vše v krásném prostředí hradní druhé prohlídkové trasy. Prohlídky se konají v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin.

Jen pozor, abyste to nepopletli; Nové Hrady totiž v Česku máme ve dvou verzích. V textu vás zveme na hrad Nové Hrady v jižních Čechách, ale existují také rokokové Nové Hrady u Litomyšle, připomínající francouzský zámek Versailles.
 

Splašená vejce v Jindřichově Hradci

Jindřichův HradecHrad a zámek v Jindřichově Hradci přivítá první návštěvníky v pátek 19. dubna, kdy zároveň začne oblíbená velikonoční výstava, nazvaná příhodně "Splašená vejce". Nejde o nic jiného než přibližně 1000 pštrosích, husích, kachních, slepičích i křepelčích vajíček ve zlaté, černé, modré a červené barvě, která visí z lustrů, hoví si v postelích, kutálejí se stolech a kobercích a zdobí zámecké interiéry na nejrůznějších více či méně neobvyklých místech.

Splašená vejce můžete vidět v rámci prohlídkové trasy A až do 22. dubna. Otevírací doba o Velikonocích je od 10 do 12 a od 13 do 15:15 hod. Mimořádné individuální prohlídky nabízí hrad a zámek od Velkého pátku 19. dubna do Velikonočního pondělí 22. dubna. Každý návštěvník si bude moci procházet interiéry tak dlouho a v takovém sledu, jaký si sám zvolí.
 

Láska k hradu Bítov prochází žaludkem

Hrad BítovZa správný konec uchopili zahájení letošní návštěvnické sezony na hradě Bítov. O velikonočním víkendu, přesněji řečeno od 20. do 21. dubna budou prohlídky paláce spojené s ochutnávkou specialit staročeské kuchyně. Uvidíte, jak se vařilo na starém kachlovém sporáku a na otevřeném ohni, a také ochutnáte některé staročeské pochoutky, které hraběcí rodina Daunů nechávala několikrát do roka připravovat pro své poddané.
 

Ochutnejte bílý punč na Hrádku u Nechanic

Hrádek u NechanicVe dnech 13. až 22. dubna 2019 se můžete podívat do velikonočně vyzdobených interiérů Hrádku u Nechanic. Akce Velikonoce na Hrádku vám připomene historii Velikonoc, jejich zvyky a tradice. Bude otevřena i zámecká kuchyně, kde můžete ochutnat originální sváteční bílý punč.

Dozvíte se odkdy se Velikonoce slaví, jak se vypočítá termín Velikonoc, kdy začíná velikonoční půst, co je Pašijový týden, kdy jsou a co znamenají Květná neděle, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční. Dále vás průvodci "provedou" některými zeměmi v Evropě a ukáží vám, jak se slaví Velikonoce tam.
 

Velikonoce na zámku Valticích

Zámek ValticeNa velikonoční víkend opět připravujeme na valtickém zámku bohatý program pro širokou veřejnost. Každý den včetně pondělí budou v areálu zámku vystaveny obří kraslice z dílny žáků valtické základní školy.

Každý den včetně Velikonočního pondělí bude otevřen Hlavní prohlídkový okruh a zámecká prodejna, prohlídky zámku budou od 9:00, pak každých 30 minut a poslední prohlídka vychází v 16:00. Prohlídky zámeckého divadla budou od pátku do neděle, v časech 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00.

V zámecké kapli budou v sobotu v časech 11:00 a 13:00 koncerty sboru Virtuosi di Mikulov. Třicetiminutový pěvecký koncert doprovodí hra na historické varhany a součástí bude také krátký výklad k barokní kapli. V sobotu a neděli budou před zámkem stánky s rukodělnými výrobky, na vnitřním nádvoří stánky s občerstvením a valtickými víny. Za zámkem bude stanoviště pro jízdy kočárem v parku, doprovodný program zajistí také setkání s canisterapeutickými psy. Sobotní program zpestří také historické kostýmy z ateliéru Šárky Tóthové.
 

Kolik je druhů mazanců se dozvíte v Dačicích

Zámek DačiceO velikonočních prohlídkách si návštěvníci mohou prohlédnout velikonočně vyzdobené interiéry zámku doplněné o výklad kombinující jak klasické zámecké informace, tedy o architektuře, vybavení a majitelích, tak informace o tom, jak se slavily Velikonoce v historii.

Víte například, že se dříve peklo více druhů mazanců a v čem rozdíl spočíval? Nebo kde se vzala tradice pečeného beránka? Pročpak jsou v zámku mj. zlatě barvená vajíčka a jak stará je tradice malovaných kraslic? Když si přijdete prohlédnout velikonoční zámek, určitě se to dozvíte, a to od 19. do 22. dubna mezi 10. a 16. hodinou.
 

Buchlovice ovládne Tulipománie

TulipányVelmi oblíbenou akcí na Východní Moravě je Tulipománie, výstava určená všem milovníkům květin, která se letos koná od 19. do 22. dubna. V interiérech krásného zámku Buchlovice bude k vidění na 50 druhů tulipánů. Tulipománie známá též jako tulipánová horečka vypukla v Holandsku počátkem 17. století kvůli nedostatku cibulek tulipánů. Vzhledem k tomu, že poptávka stále více převyšovala nabídku, ceny tulipánů rostly závratnou rychlostí. Každý si přál těžit z této situace a vidina rychlého zisku zasáhla nejen šlechtu, ale i měšťany a sedláky. Ve snaze získat peníze na nákup cibulek tulipánů lidé rozprodávali své majetky, včetně domů a továren. Na zámku budou k vidění nejrůznější druhy, včetně Rembrandtových oblíbených. Výstava bude otevřena denně od 9:00 do 16:00 hodin.
Velikonoce na Grabštejně (1)

Velikonoce na Grabštejně

Oslava svátků jara, které na hradě můžete strávit na prohlídce velikonočně vyzdobených interiérů s průvodci v kostýmu, občerstvením v hradním šenku či v tvůrčích dílničkách.