Úvod > Aktuality > Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce osmkrát jinak

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce osmkrát jinak

Vydáno 30. března 2019 Památky
Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 19. do 22. dubna nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.

Vlakem za knížaty na Křivoklát

Hrad KřivoklátKnížecí Velikonoce na Křivoklátě vás přenesou do poloviny 19. století, do víru jarních zvyků, řemesel a tehdejšího stylu života na hradě i v podhradí. Od 19. do 22. dubna zaplní nádvoří i další prostory hradu řemeslnický jarmark, kejklíři, hudebníci a divadelní představení pro děti i dospělé.

V sobotu 20. a v neděli 21. 4. 2019 ve 13 hodin spatříte knížecí rodinu Fürstenberků, která zájemce zavede i do interiérů hradu během speciální prohlídky. Do programu je zařazena i prvorepubliková módní přehlídka, jelikož si letos připomínáme 100 let od založení Československa. Na prohlídku s Fürstenberky, která bude v sobotu a v neděli od 14:30, je speciální vstupné 250 Kč.

Křivoklátský expresJako každý rok, tak i letos o Velikonocích České dráhy zahajují novou sezonu jízd parních vlaků, a to nostalgickou jízdou právě na Křivoklát. Křivoklátský expres v čele s lokomotivou Šlechtična odjíždí 20. a 21. dubna v 9:26 hodin z nádraží Praha-Smíchov. Tak jako jindy sice vlak pokračuje do cílové stanice v Lužné u Rakovníka, kde je známé Železniční muzeum.


Od masopustu do Velikonoc na Nových Hradech

Nové HradyTak jako každý rok i letos v Nových Hradech připravili tradiční akci Od masopustu do Velikonoc. Během netradiční prohlídky se dozvíte něco o velikonočních zvycích a tradicích na hradě, v zámku i v chalupě a to vše v krásném prostředí hradní druhé prohlídkové trasy. Prohlídky se konají v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin.

Jen pozor, abyste to nepopletli; Nové Hrady totiž v Česku máme ve dvou verzích. V textu vás zveme na hrad Nové Hrady v jižních Čechách, ale existují také rokokové Nové Hrady u Litomyšle, připomínající francouzský zámek Versailles.
 

Splašená vejce v Jindřichově Hradci

Jindřichův HradecHrad a zámek v Jindřichově Hradci přivítá první návštěvníky v pátek 19. dubna, kdy zároveň začne oblíbená velikonoční výstava, nazvaná příhodně "Splašená vejce". Nejde o nic jiného než přibližně 1000 pštrosích, husích, kachních, slepičích i křepelčích vajíček ve zlaté, černé, modré a červené barvě, která visí z lustrů, hoví si v postelích, kutálejí se stolech a kobercích a zdobí zámecké interiéry na nejrůznějších více či méně neobvyklých místech.

Splašená vejce můžete vidět v rámci prohlídkové trasy A až do 22. dubna. Otevírací doba o Velikonocích je od 10 do 12 a od 13 do 15:15 hod. Mimořádné individuální prohlídky nabízí hrad a zámek od Velkého pátku 19. dubna do Velikonočního pondělí 22. dubna. Každý návštěvník si bude moci procházet interiéry tak dlouho a v takovém sledu, jaký si sám zvolí.
 

Láska k hradu Bítov prochází žaludkem

Hrad BítovZa správný konec uchopili zahájení letošní návštěvnické sezony na hradě Bítov. O velikonočním víkendu, přesněji řečeno od 20. do 21. dubna budou prohlídky paláce spojené s ochutnávkou specialit staročeské kuchyně. Uvidíte, jak se vařilo na starém kachlovém sporáku a na otevřeném ohni, a také ochutnáte některé staročeské pochoutky, které hraběcí rodina Daunů nechávala několikrát do roka připravovat pro své poddané.
 

Ochutnejte bílý punč na Hrádku u Nechanic

Hrádek u NechanicVe dnech 13. až 22. dubna 2019 se můžete podívat do velikonočně vyzdobených interiérů Hrádku u Nechanic. Akce Velikonoce na Hrádku vám připomene historii Velikonoc, jejich zvyky a tradice. Bude otevřena i zámecká kuchyně, kde můžete ochutnat originální sváteční bílý punč.

Dozvíte se odkdy se Velikonoce slaví, jak se vypočítá termín Velikonoc, kdy začíná velikonoční půst, co je Pašijový týden, kdy jsou a co znamenají Květná neděle, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční. Dále vás průvodci "provedou" některými zeměmi v Evropě a ukáží vám, jak se slaví Velikonoce tam.
 

Velikonoce na zámku Valticích

Zámek ValticeNa velikonoční víkend opět připravujeme na valtickém zámku bohatý program pro širokou veřejnost. Každý den včetně pondělí budou v areálu zámku vystaveny obří kraslice z dílny žáků valtické základní školy.

Každý den včetně Velikonočního pondělí bude otevřen Hlavní prohlídkový okruh a zámecká prodejna, prohlídky zámku budou od 9:00, pak každých 30 minut a poslední prohlídka vychází v 16:00. Prohlídky zámeckého divadla budou od pátku do neděle, v časech 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00.

V zámecké kapli budou v sobotu v časech 11:00 a 13:00 koncerty sboru Virtuosi di Mikulov. Třicetiminutový pěvecký koncert doprovodí hra na historické varhany a součástí bude také krátký výklad k barokní kapli. V sobotu a neděli budou před zámkem stánky s rukodělnými výrobky, na vnitřním nádvoří stánky s občerstvením a valtickými víny. Za zámkem bude stanoviště pro jízdy kočárem v parku, doprovodný program zajistí také setkání s canisterapeutickými psy. Sobotní program zpestří také historické kostýmy z ateliéru Šárky Tóthové.
 

Kolik je druhů mazanců se dozvíte v Dačicích

Zámek DačiceO velikonočních prohlídkách si návštěvníci mohou prohlédnout velikonočně vyzdobené interiéry zámku doplněné o výklad kombinující jak klasické zámecké informace, tedy o architektuře, vybavení a majitelích, tak informace o tom, jak se slavily Velikonoce v historii.

Víte například, že se dříve peklo více druhů mazanců a v čem rozdíl spočíval? Nebo kde se vzala tradice pečeného beránka? Pročpak jsou v zámku mj. zlatě barvená vajíčka a jak stará je tradice malovaných kraslic? Když si přijdete prohlédnout velikonoční zámek, určitě se to dozvíte, a to od 19. do 22. dubna mezi 10. a 16. hodinou.
 

Buchlovice ovládne Tulipománie

TulipányVelmi oblíbenou akcí na Východní Moravě je Tulipománie, výstava určená všem milovníkům květin, která se letos koná od 19. do 22. dubna. V interiérech krásného zámku Buchlovice bude k vidění na 50 druhů tulipánů. Tulipománie známá též jako tulipánová horečka vypukla v Holandsku počátkem 17. století kvůli nedostatku cibulek tulipánů. Vzhledem k tomu, že poptávka stále více převyšovala nabídku, ceny tulipánů rostly závratnou rychlostí. Každý si přál těžit z této situace a vidina rychlého zisku zasáhla nejen šlechtu, ale i měšťany a sedláky. Ve snaze získat peníze na nákup cibulek tulipánů lidé rozprodávali své majetky, včetně domů a továren. Na zámku budou k vidění nejrůznější druhy, včetně Rembrandtových oblíbených. Výstava bude otevřena denně od 9:00 do 16:00 hodin.
Splašená vejce na hradě a zámku Jindřichův Hradec

Splašená vejce na hradě a zámku Jindřichův Hradec

Oblíbená velikonoční výstava, nazvaná příhodně "Splašená vejce", se po roce opět navrací do jindřichohradeckého hradu a zámku. Kam všude se vajíčka zakutálela zjistíte od 19. do 22. dubna v Jindřichově Hradci.

Křivoklátský expres - parním vlakem na Křivoklát

Křivoklátský expres - parním vlakem na Křivoklát

O velikonočním víkendu 20. a 21. dubna se můžete svézt parním vlakem na tradiční křivoklátské vítání jara.

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě (2)

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě nabídnou návštěvníkům opět pestrý program.

Velikonoční prohlídky zámku v Jindřichově Hradci

Velikonoční prohlídky zámku v Jindřichově Hradci

Brány Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec se v letošním roce návštěvníkům otevřou na Velký pátek. Dle úspěšné tradice posledních let budou návštěvníci moci navštívit I. prohlídkovou trasu Adamovo stavení bez vedených prohlídek.

Tulipománie na zámku Buchlovice

Tulipománie na zámku Buchlovice

Oblíbená výstava tulipánů v prostorách zámku Buchlovice. K vidění bude na 50 druhů řezaných tulipánů včetně vzácného typu žíhaných Rembrandtových tulipánů.

Velikonoce na státním zámku v Benešově nad Ploučnicí

Velikonoce na státním zámku v Benešově nad Ploučnicí

O víkendech se mohou návštěvníci těšit na velikonočně vyzdobený zámek.

Hrad Bítov s vůní Velikonoc

Hrad Bítov s vůní Velikonoc

Velikonočně vyzdobený hrad uvidí návštěvníci od pátku do pondělí.

Velikonoční otevřené sklepy Valtice (1)

Velikonoční otevřené sklepy Valtice

Putování za vínem po vybraných sklepech a vinotékách v hlavním městě vína - Valticích. Degustace a nákup vín přímo u vinaře/vinařství, ochutnávka specialit k vínu.

Velikonoce 2019 na Horšovském Týně

Velikonoce 2019 na Horšovském Týně

Velikonočně nazdobený prohlídkový okruh Kuchyně.

Velikonoce na Dlaskově statku

Velikonoce na Dlaskově statku

Na Bílou sobotu, kterou končí postní předvelikonoční období, připravilo Muzeum Českého ráje v Turnově na Dlaskově statku tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí.

Velikonoce na hradě Bouzov (2)

Velikonoce na hradě Bouzov

Prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem.

Velikonoce na hradě Helfštýn 2019

Velikonoce na hradě Helfštýn 2019

Velikonoce na hradě. Zábavně naučný doprovodný program k velikonočním svátkům. Ukázky různých řemesel a velikonočních technik: zdobení kraslic a perníků, vyšívání, paličkování, pletení pomlázek a mnoho dalšího.

Velikonoce na Hrádku u Nechanic (1)

Velikonoce na Hrádku u Nechanic

Připomínka velikonočních tradic v historickém zámeckém prostředí.

Velikonoce na Sovinci

Velikonoce na Sovinci

Zahájení sezóny na hradě Sovinci formou velikonoční kulturní akce plné šermířů, divadla, tanečnic a historie.

Velikonoce na zámku Chudenice

Velikonoce na zámku Chudenice

Velikonoční svátky lákají k výletům nejen do přírody, ale také za poznáním a historií.

Velikonoce u Thurn-Taxisů (2)

Velikonoce u Thurn-Taxisů

Již tradičně je zámek Loučeň otevřen celoročně, ale tím opravdovým zahájením nové sezóny jsou až Velikonoce. Některý z členů knížecí domácnosti vás osobně provede slavnostně vyzdobeným zámkem a seznámí vás s tím, jak slavila jarní svátky knížecí rodina i lidé v podzámčí.

Velikonoce na Betlémě (2)

Velikonoce na Betlémě

Program Velikonoce na Betlémě.

Velikonoce na zámku Lemberk (3)

Velikonoce na zámku Lemberk

Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty.

Velikonoce 2019 na zámku Stekník - zámecké zahrady zvou k Hledání velikonočního zajíčka

Velikonoce 2019 na zámku Stekník - zámecké zahrady zvou k Hledání velikonočního zajíčka

Můžete navštívit také hlavní prohlídkový okruh s výstavou hraček a historických kočárků z konce 19. století a poč. 20. století.

Velikonoce na zámku Valtice (1)

Velikonoce na zámku Valtice

Na velikonoční víkend opět připravujeme na valtickém zámku hned několik atrakcí.

Velikonoce na Grabštejně (1)

Velikonoce na Grabštejně

Oslava svátků jara, které na hradě můžete strávit na prohlídce velikonočně vyzdobených interiérů s průvodci v kostýmu, občerstvením v hradním šenku či v tvůrčích dílničkách.

Velikonoce na zámku Jánský Vrch v Javorníku

Velikonoce na zámku Jánský Vrch v Javorníku

Prohlídky velikonočně vyzdobených interiérů zámku bez doprovodného kulturního programu.