Úvod > Aktuality > Vánoční Kašperské Hory lákají na prohlídky města i hradu
Zážitky

Vánoční Kašperské Hory lákají na prohlídky města i hradu

  • Vydáno28. prosince 2023
Historické městečko Kašperské Hory v šumavském podhůří, pocházející z počátku 14. století, se stalo oblíbenou turistickou lokalitou nabízející návštěvníkům řadu služeb po celý rok. Můžete zde najít perfektní místo pro odpočinek, užít si čerstvý vzduch a klidné vycházky do okolní krásné přírody nebo za poznáním historických památek. V čase vánočním zde navíc probíhá pestrý program.
kašperské horyPřívětivé městečko Kašperské Hory v období Vánoc přichystalo pro své návštěvníky řadu zajímavých akcí. Až do 30. prosince 2023 bude od 9:00 do 16:00 v infocentru na radnici k vidění Kašperskohorský betlém, největší skříňový betlém v Čechách s nádhernými stavbami zachycujícími historické Kašperské Hory a s více než stovkou postaviček, ke kterým každý rok přibývají další.

Po úspěchu v předchozích letech Městské kulturní a informační středisko (MěKIS) v Kašperských Horách od 28. do 30. prosince 2023 opět chystá tematické vánoční noční prohlídky města s průvodcem a s šálkem horké kávy nebo čaje – jedinečná příležitost dozvědět se pozoruhodné informace o vánočních zvycích a tradicích na Šumavě! S ohledem na omezenou kapacitu je výhodná předchozí rezervace (tel. MěKIS 376 503 413).

hrad kašperkV termínu 28. prosince 2023 až 1. ledna 2024 otevře brány návštěvníkům nedaleký hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby se tradičně konají speciální zimní prohlídky hradu. Lákadlem budiž zimní prohlídkový okruh, který všem zájemcům přibližuje šumavské zvyky a obyčeje a život na zimní staré Šumavě. Otevřeno je denně od 10:00 do 16:00 hodin. Ve vybraných částech hradu jsou připraveny samostatné prohlídky. Projděte se purkrabstvím do prostor bývalého paláce, vystoupejte za působivými výhledy na samotný vrchol západní věže nebo si prohlédněte reprezentativní expoziční místnosti. Na řadě zastavení se seznámíte nejen s historií hradu, ale i se zajímavými zvyky šumavských Vánoc a obecně zimního období. Zájemce o prohlídky však musíme upozornit, že vstupné do hradu je možné patit pouze v hotovosti.

Zima v Kašperských Horách nabízí samozřejmě také sportovní zážitky – přímo ve městě naleznete udržovaný Ski areál s celkovou délkou tras 1,5 km a sněžnými děly pro případ, že by se nevytvořila dostatečná sněhová pokrývka. Areál je otevřen denně od 9:00 do 16:00 hodin a každou středu, pátek a sobotu můžete přijít na večerní lyžování v čase 18:00 – 21:00 hodin. Za dobrých sněhových podmínek jsou kolem šumavského městečka k dispozici desítky kilometrů upravených běžeckých tras.
Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Skiareál Kašperské Hory

Skiareál Kašperské Hory

Lyžařský areál se nachází na jihovýchodním okraji města Kašperské Hory. Sjezdovky jsou spíše méně obtížné, a proto jsou velmi vhodné pro rodinné lyžování. Pro děti je k dispozici pohyblivý koberec, kolotoč a pohádkový slalom.

Radnice v Kašperských Horách

Radnice v Kašperských Horách

Renesanční dům, původně Jiřího z Lokšan, získalo v roce 1551 město. Od roku 1597 slouží jako radnice. Jednou ze zajímavostí je zdejší skříňový betlém anebo přístupné radniční podzemí.

Kašperskohorský skříňový betlém na městské radnici

Kašperskohorský skříňový betlém na městské radnici

Kostel, špýchar, nejstarší hostinec, ale také starosty, učitele nebo faráře najdeme ve skříňovém betlému na radnici v Kašperských Horách. Jesličky kromě Svaté rodiny tvoří zmenšeniny nejvýznamnějších městských domů a místních obyvatel. A každý rok přibývají další postavičky.

Starý kostelní betlém v Kašperských horách – největší skříňový betlém u nás

Starý kostelní betlém v Kašperských horách – největší skříňový betlém u nás

Zcela mimořádnou památkou šumavského betlémářství v Kašperských Horách je starý kostelní betlém – lidová práce z roku 1859, připisovaná místnímu truhláři, řezbáři a muzikantovi Prokopu Mackovi. Je celoročně k vidění v kostele sv. Markéty v Kašperských Horách.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura