Úvod > Aktuality > Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů

Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů

Vydáno 25. listopadu 2018 Kultura
Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí na třebíčském zámku, připravuje pro své návštěvníky tradiční výstavu betlémů. Letos však obdivovatele biblické scény čeká změna. Nebudou totiž vystaveny klasické papírové třebíčské betlémy, které jsou pro zdejší oblast typické. Naopak se v muzeu objeví nejrůznější betlémy z rozličných materiálů. Výstava bude trvat od 29. listopadu 2018 do 6. ledna 2019.
Betlém šustíMuzeum Vysočiny Třebíč připravilo tradiční vánoční výstavu betlémů. Letos nabídne pohled na betlémy z jiných, než papírových materiálů. K vidění bude více než sto betlémů ze dřeva, slámy, cínu, skla, terakoty, vosku, moduritu, keramiky, kamene, kukuřičného šustí a mnoha dalších materiálů.

Pro třebíčskou betlemářskou oblast jsou typické figurky malované na papíře či kartonu. Výjimka potvrzuje pravidlo, a tak na výstavě nebude chybět ani klasický stavěcí třebíčský betlém s figurkami malovanými na kartonu. Tentokrát to bude betlém, který Muzeum Vysočiny v Třebíči ještě nikdy nevystavovalo.

Pro dětské návštěvníky je připravena vánoční cesta po výstavě i edukativní program pro školy na téma Vánoce letí světem. Výstava potrvá do 6. ledna 2019. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 29. listopadu v 17 hodin v prostorách konírny třebíčského zámku.
Muzeum Vysočiny Třebíč - expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč - expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč zapsán na seznam UNESCO.