Úvod > Aktuality > Legiovlak vyjíždí do další sezóny, první zastávkou je Frýdlant nad Ostravicí

Legiovlak vyjíždí do další sezóny, první zastávkou je Frýdlant nad Ostravicí

Vydáno 11. března 2019 Zážitky
Nádraží ve Frýdlantu nad Ostravicí je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Frýdlantu nad Ostravicí přístupný zdarma od pátku 15. až do neděle 17. března. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.

LegiovlakLegiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Legiovlak se skládá z 14 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy

LegiovlakVlak se skládá z vozu polní poštytěplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, kovářského s obráběcí dílnou, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových s materiálem včetně obrněného automobilu Austin. Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Legiovlak po zastávce ve Frýdlantu nad Ostravicí pokračuje napříč republikou, další zastávkou bude Havířov (19. - 24. 3.), Třinec (26. - 31. 3.), Bohumín (2. - 7. 4.) anebo Kopřivnice (9. - 14. 4.).

Legiovlak 2019

Legiovlak 2019

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Další aktuality

23.5.
2019
Na Slezské Hartě se můžete svézt na lodi Santa Maria

Na Slezské Hartě se můžete svézt na lodi Santa Maria

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
17.5.
2019
Safari v Zoo Ostrava je opět v provozu

Safari v Zoo Ostrava je opět v provozu

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
6.5.
2019
Parní vlaky na Osoblažsku vyrážejí do nové sezony

Parní vlaky na Osoblažsku vyrážejí do nové sezony

Severní Morava a Slezsko | Zážitky