Úvod > Aktuality > V ostravské zoo se rozrostla rodina vzácných gibonů

V ostravské zoo se rozrostla rodina vzácných gibonů

Vydáno 26. listopadu 2017 Příroda
Ve skupině gibonů bělolících v ostravské zoologické zahradě se narodilo v pořadí již čtvrté mládě. Mládě přišlo na svět 16. listopadu a má světle hnědé zbarvení na rozdíl od jeho starších sourozenců, kteří jsou celí černí s bílými licousy. Jedná se o primáta, který patří k nejvzácnějším druhům gibonů na světě. Od letošního roku zoo podporuje projekt na záchranu gibonů i přímo v místě jejich výskytu – ve Vietnamu. A s ní i všichni její návštěvníci.
Mládě gibonaMládě porodila zkušená sedmnáctiletá samice, která v ostravské zoo společně se svým dvaadvacetiletým partnerem odchovala už tři mláďata – jednoho samečka (*2011), jednu samičku (*2012) a jedno mládě (*2015), u něhož ještě neznáme pohlaví. Pohlaví neznáme ani u čerstvě narozeného mláděte, které zatím tráví veškerý čas u své matky. Celou giboní rodinu i s nejmladším členem mohou návštěvníci pozorovat v pavilonu primátů. Zajímavostí u tohoto druhu gibona je jeho barevná proměnlivost. Samec má srst zbarvenou černě s bílými licousy, samice je žluto-hnědá. Mláďata gibonů bez ohledu na pohlaví se rodí zbarvená světle a mají růžový obličej i končetiny. Během prvního měsíce mláděti obličej a končetiny ztmavnou, okolo půl roku věku se jeho srst postupně zbarvuje do černa a teprve v 6-7 letech začínají samičky světlat a samci už zůstávají černí.
 
GiboniGibon bělolící (Nomascus leucogenys) obývá ostrůvkovitě a velmi vzácně tropické stálezelené lesy v Laosu, v severním Vietnamu a v nejjižnější provincii Číny. O jeho životě ve volné přírodě je známo jen málo. Žije v rodinných skupinách. Patří mezi neohroženější druhy gibona, v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je veden jako kriticky ohrožený druh. Asi stovka jedinců je chována ve 35 evropských zoologických zahradách a existuje pro něj záchranný program, do něhož je zapojena také ostravská zoo.
 
Zoo Ostrava se od letošního roku také zapojila do podpory záchranných aktivit přímo v místě jejich výskytu. Záchranný projekt The Endangered Primate Rescue Center, který probíhá ve Vietnamu, byl zařazen mezi projekty financované v rámci programu Koruna ze vstupu. Na záchraně gibonů se tak podílejí i všichni návštěvníci ostravské zoologické zahrady. Cílem projektu je záchrana, rehabilitace, chov, výzkum a ochrana kriticky ohrožených primátů Vietnamu.
Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Mezi populární expozice patří Safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady.

Další aktuality

26.6.
2019
Zoo Ostrava zahajuje večerní komentované prohlídky

Zoo Ostrava zahajuje večerní komentované prohlídky

Severní Morava a Slezsko | Příroda
5.6.
2019
Víkend otevřených zahrad připravili v Arboretu Nový Dvůr

Víkend otevřených zahrad připravili v Arboretu Nový Dvůr

Severní Morava a Slezsko | Příroda
30.5.
2019
Zoo Ostrava zve na prohlídky botanického zázemí

Zoo Ostrava zve na prohlídky botanického zázemí

Severní Morava a Slezsko | Příroda