Úvod > Aktuality > V neděli přijede svatý Martin na Jiřák

V neděli přijede svatý Martin na Jiřák

Vydáno 8. listopadu 2018 Gurmánská turistika
V neděli 11. 11. v 11 hod. 11 min. 11 s bude slavnostním přípitkem zahájen už sedmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Můžete se opět těšit na oslavu mladého vína a s ním se snoubící gastronomie, v níž vyniká tradiční pečená husa, houskový knedlík a zelí. Nebudou chybět vyhřívané stany, které bude možné využít k degustaci vína a dalšího občerstvení.
Svatomartinská husa JiřákVíce než dvacet českých a moravských vinařství přiveze v neděli 11. listopadu na náměstí Jiřího z Poděbrad k degustaci svá vína. Pečené svatomartinské husy pocházejí z českého chovu a budou se podávat jak jinak s knedlíkem a se zelím. Svatomartinská vína jsou první vína z podzimního sběru. Na trh bývají uvedena již několik týdnů po sklizni a jsou určena k rychlému spotřebování. Sami vinaři doporučují, aby bylo víno vypito do jara.

Akce bude zahájena symbolicky v 11 hodin v 11 minut a 11 sekund. Ve 13 hodin přijede svatý Martin na bílém koni. Chybět nebude ani doprovodný program, který zabaví celou rodinu. K poslechu bude během dne hrát folklorní cimbálová muzika Pernica, bude zde také kovářská dílna pro malé i velké, děti se zabaví v keramických dílnách Kroužky a Proužky nebo během představení loutkového divadla Kozlík. Stánky se uzavřou ve 20 hodin. Vstup na akci je tradičně zdarma.
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.