Úvod > Aktuality > V lednu nás čeká zatmění Měsíce, poslední v tomto desetiletí
Zážitky

V lednu nás čeká zatmění Měsíce, poslední v tomto desetiletí

  • Vydáno17. ledna 2019
V brzkých ranních hodinách 21. ledna nás čeká mimořádný astronomický zážitek – úplné zatmění Měsíce. Odehraje se brzy ráno mezi půl šestou a sedmou hodinou a bude nadlouho poslední. Na další oslnivé nebeské divadlo si počkáme dlouhých šest let a osm měsíců.
Sice si budete muset přivstat, ale nejspíš to uděláte rádi: další úplné zatmění viditelné z České republiky se odehraje až 7. září 2025. Po něm bude také následovat poměrně dlouhá pauza až do prosince 2028, zato pak budou následovat hned tři úplná zatmění Měsíce v krátkém sledu po sobě. A co letos? Například v listopadu 2019 nás čeká přechod planety Merkur přes sluneční disk.
 

Měsíc z oblohy nezmizí

V pondělí 21. ledna se měsíční kotouč začne pozvolna nasouvat do zemského stínu ve 4.34. Napřed se při levém horním okraji Měsíce objeví tmavý lem a postupně bude zakrývat měsíční povrch; do úplné fáze vstoupí zatmění krátce před tři čtvrtě na šest. Měsíc ale nezmizí docela, jen potemní a bude mít červenohnědý odstín. Konec zatmění přijde v 6.43, zemský stín opustí pravý dolní okraj Měsíce až v 7.51.

Jenže to má háček: když budete třeba v Beskydech, Jeseníkách, Bílých Karpatech nebo na Severní Moravě a ve Slezsku, Měsíc zapadne asi sedm minut před koncem částečné fáze. Naopak na západě Česka, třeba na Šumavě nebo v Krušných horách, si zatmění užijete až do konce.
 

Co chystají na hvězdárnách?

Zatmění bude dobře pozorovatelné i pouhým okem, ale pokud byste k němu rádi měli komentáře odborníků, zkuste to v některé z hvězdáren. Například v Praze zapadne Měsíc šest minut po skončení částečné fáze zatmění, takže za jasného počasí jej můžete vidět od začátku do konce. Všem pozorovatelům vychází vstříc Štefánikova hvězdárna na Petříně: ta je v lednu otevřená denně kromě pondělí od úterý do pátku od 18 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 20 hodin.

Výjimkou je pondělí 21. ledna, kdy bude otevřeno od 4.30 do 8 hodin ráno. Na pozorování zatmění Měsíce se chystá také Hvězdárna a planetárium v Uherském Brodě, už od tří hodin ráno bude mít otevřeno Hvězdárna ve Vyškově. Mimořádné pozorování zatmění Měsíce chystá také Teplická hvězdárna, která bude otevřená od 4 do 8 hodin. Pozorování proběhnou pouze za jasného počasí, proto si aktuální informace před návštěvou ověřte na webech nebo na facebookových profilech jednotlivých hvězdáren.
 

Když bude přát počasí…

Průběh zatmění Měsíce budou provázet dvě jasné hvězdy Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců, pod Měsícem uvidíte osamělého Procyona z Malého psa, východně od Měsíce uvidíte dokonce i bez dalekohledu hvězdokupu M44 – Jesličky a rozeznat byste měli i dvě velmi jasné planety, Venuši a Jupitera. Pokud budete mít po ruce dalekohled nebo lovecký triedr, rozhodně neváhejte: Měsíc je velmi blízko k Zemi a na jeho povrchu můžete pozorovat řadu zajímavých detailů.
 

Pět zatmění, která změnila svět

Souhrn zatmění, která změnila svět, připravili odborníci ve Hvězdárně v Brně. Víte například, že:
  • Nejstarší dochovaný záznam o pozorování zatmění Měsíce pochází z 23. ledna 1137 př. n. l.
  • Ve 4. století př. n. l. odvodil Aristoteles z podoby tvaru zemského stínu kulatost Země.
  • Zatmění Měsíce 23. března v roce 4 př. n. l. „předpovědělo“ úmrtí krále Heroda.
  • Zatmění 22. května 1453 nečekaně uspíšilo pád Konstantinopole.
  • O padesát let později, 1. března 1504, Kolumbus přesvědčil Jamajčany, že umí zatmít Měsíc.
3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Digitální planetárium v Hradci Králové

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna v Mladé Boleslavi

Hvězdárna v Mladé Boleslavi

Hvězdárna města Mladá Boleslav je dominantní součástí budovy 9. ZŠ, která se nachází na severním okraji města, mezi Ml. Boleslaví a Kosmonosy. Přijďte se potěšit, pobavit, inspirovat a něco zajímavého dozvědět!

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě

První šumavský orloj se nachází v centru rekreačního střediska Hojsova Stráž na Železnorudsku, v jedné z nejmalebnějších obcí Šumavy.

Planetárium a hvězdárna Ostrava

Planetárium a hvězdárna Ostrava

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko – geologické fakulty, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Posláním Planetária je nabízet chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky