Úvod > Aktuality > V Zoo Ostrava si poslechnete jedinečné troubení jelena wapiti

V Zoo Ostrava si poslechnete jedinečné troubení jelena wapiti

Vydáno 18. října 2017 Příroda
Kdo se v těchto dnech vydá na prohlídku ostravské zoologické zahrady, již nedaleko vstupu do zoo určitě nepřeslechne hlasité troubivé zvuky. To jelen wapiti, samec největšího jelena světa, dává najevo, kdo je ve výběhu pánem. Přijďte si ho poslechnout - období říje právě vrcholí!
Jelen wapitiS polovinou října přichází vrchol jelení říje. Milovníci přírody nemusí ale za jelením troubením do lesů a na posedy - v Zoo Ostrava se nyní hlasitě ozývá samec největšího jelena na světě. Jedná se o jelena wapiti, jehož domovem jsou lesy východní Asie a západu Severní Ameriky. Zajímavostí je, že spíše než troubení připomíná jeho hlas pískání (na rozdíl od mnohem hlubšího hlasu našeho evropského jelena). Samec wapiti dosahuje hmotnosti až 450 kg. Jeho hlavu zdobí mohutné paroží, které může u nejstatnějších samců vážit až 18 kg.

WapitiKromě troubícího samce máte možnost vidět ve stádu čtyři chovné samice. Tuto sobotu 21. října se mohou návštěvníci těšit i na speciální jelení program, chybět nebude ani komentované krmení jelenů.
 
Od 11 do 15 hod. budou pro děti i dospělé u výukového centra (v případě nepříznivého počasí uvnitř centra) připraveny nejrůznější jelení aktivity, při nichž se dozvědí zajímavosti o této skupině zvířat, např. jaký je rozdíl mezi rohem a parohem, jak je to s „opuštěnými“ mláďaty jelenů apod. Zájemci si budou moci sami vyzkoušet, jakou zátěž nosí na hlavě samci jelenů, probíhat bude odlévání stop a chybět nebude zkouška zručnosti v nošení Smolíčka pacholíčka… Ve 14:30 hod. se uskuteční mimořádné komentované setkání u největších jelenů – wapiti sibiřských.  

V ostravské zoo je chován asijský poddruh wapiti sibiřský (Cervus canadensis sibiricus), který zatím nepatří v přírodě k ohroženým druhům, nicméně v zoologických zahradách je chován velmi vzácně. Momentálně přebývá jen v několika institucích v Evropě. V ostravské zoo je dokonce chován nejdéle ze všech druhů jelenovitých, a to od roku 1964. Od roku 2012 vede Zoo Ostrava Evropskou plemennou knihu wapiti sibiřského.
Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Mezi populární expozice patří Safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady.

Další aktuality

5.6.
2019
Víkend otevřených zahrad připravili v Arboretu Nový Dvůr

Víkend otevřených zahrad připravili v Arboretu Nový Dvůr

Severní Morava a Slezsko | Příroda
30.5.
2019
Zoo Ostrava zve na prohlídky botanického zázemí

Zoo Ostrava zve na prohlídky botanického zázemí

Severní Morava a Slezsko | Příroda
1.5.
2019
Sezóna rododendronů v Zoo Ostrava začíná

Sezóna rododendronů v Zoo Ostrava začíná

Severní Morava a Slezsko | Příroda