Úvod > Aktuality > V Třebíči oslaví v neděli židovský svátek Purim

V Třebíči oslaví v neděli židovský svátek Purim

Vydáno 3. března 2018 Zážitky
Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne v neděli 4. března v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Oslavte v Třebíči nejveselejší židovský svátek a ochutnejte tradiční židovské cukroví. Můžete se těšit na pohádku O kouzelné rybce či vyprávění s rabínem na téma víno v židovské kultuře.
O Purimu si v Třebíči v neděli 4. března přijdou na své děti i dospělí. Ve 14:00 proběhne v Zadní synagogze veselá pohádka O kouzelné rybce, kterou si pro děti připravilo Divadlo Malvína. Po skončení pohádky budou pro děti v židovské domácnosti v Domě Seligmanna Bauera připraveny purimové dílničky a nebudou chybět ani židovské speciality a Hamanovy uši.

V 15:30 hodin přijde na řadu setkání a ochutnávka S rabínem o víně, kdy rabín Menaše Kliment pohovoří o svých povinnostech při dozorování košer vína a také se dozvíme o úloze vína v judaismu. Na setkání s rabínem si prosím rezervujte místa (568 610 023, infosynagoga@mkstrebic.cz).

Během akce je zajištěn prodej tradičních židovských specialit z Vrátek.
 

Co je svátek Purim?

PurimSvátek Purim oslavuje záchranu Židů v Perské říši. Židé v tu dobu vzpomínají na vysvobození perských Židů z intrik zlého vezíra Hamana, který je chtěl 13. měsíce adaru 3405 (tj. podle tradice 355 př. n. l.) bezpodmínečně a absolutně vyhubit. Pohyblivý svátek letos připadá na 1. března. Název Purim připomíná metání losů, kterým chtěl Haman určit vhodný den zamýšleného masakru. O tomto svátku se předčítá Kniha Ester, pořádají se karnevaly a jí se speciální pečivo nazývané Hamanovy uši.
Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Třebíčský židovský hřbitov

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.