Úvod > Aktuality > V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

Vydáno 22. listopadu 2018 Kultura
Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi strarých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m. Pokud Třebechovice navštívíte v sobotu 24. listopadu, mile vás zde překvapí tradiční Kateřinský jarmark.
Muzeum TřebechoviceTřebechovické muzeum betlémů je unikátním muzeem specializovaným na betlémy. V depozitářích muzea je na 400 betlémů z nejrůznějších materiálů. Nejcennějším exponátem je mechanický Proboštův betlém. Více než 100 let starý unikát má 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje jako lidé při práci a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech.

Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem od Josefa Frimla. Betlém je 7 metrů dlouhý, více než 3 metry široký a téměř 2 metry vysoký. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdeme výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí.

Kateřinský jarmark v Třebechovicích pod Orebem bude probíhat 24. listopadu 2018. Můžete se těšit na pouťové atrakce, prodejní stánky s velkým výběrem zboží a bohatým občerstvením.
 

Betlémy z Orlických hor

Třebechovice výstavaKromě samotného unikátního betléma jsou v muzeu od 15. 11. 2018 do 3.11.2019 k vidění také dvě zajímavé výstavy. Betlémy z Orlických hor II., které představují díla lidových řezbářů z Orlických hor a jejich podhůří.

Lidé na horách měli ke dřevu vždy blízko a za dlouhých zimních večerů vznikaly pod jejich rukama nejen výrobky pro denní potřebu, ale i překrásné figurky do betlémů.
 

Když tvoří babičky aneb Babiččiny betlémy

figurky z šustíVánoční atmosféra vás prostoupí také na výstavě s názvem Babiččiny betlémy, která ukazuje krásné vyřezávané betlémy ze dřeva, betlémy z těsta, perníku, keramiky, látky, kukuřičného šustí, papíru nebo třeba skla. Tvůrkyněmi těchto betlémů jsou místní "babičky", které jsou velice kreativní a pro potěšení svých blízkých vytváření betlémy z různých materiálů.

Paní Eliška Richterová začala před 15 lety (když jí bylo 71 let) a na svém kontě má okolo padesáti vyřezávaných betlémů. Pavlínu Šafránkovou k vytváření betlémů přivedla lítost nad nepovedenými figurkami jejího manžela řezbáře, které končily v bedně na dřevo u kachlových kamen. Figurky začala opravovat a tak vznikl celý betlém.

Figurky z kukuřičného šustí vytváří paní Jana Jarkovská, která v letošním roce získala cenu „Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje“. Muzeum vystavuje její cyklus „Rok na vsi“, který znázorňuje zvyky, tradice a činnosti na venkově v průběhu celého hospodářského roku. Výstava Babiččiny betlémy je otevřena od 15. 11. 2018 do 3. 2. 2019.
Betlémy z Orlických hor

Betlémy z Orlických hor

Výstava vám představí díla lidových řezbářů z Orlických hor a jejich podhůří. K vidění bude téměř celý rok až do 3. listopadu 2019.

Babiččiny betlémy v Třebechovicích pod Orebem

Babiččiny betlémy v Třebechovicích pod Orebem

Nenechte si ujít jedinečnou výstavu Babiččiných betlémů v Třebechovicích pod Orebem, která bude k vidění od 15. listopadu do 2. února.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.