Úvod > Aktuality > V Telči bude od soboty zpřístupněno městské podzemí

V Telči bude od soboty zpřístupněno městské podzemí

Vydáno 4. září 2014 Památky
Městské podzemí v Telči se připravuje na své otevření. Zatím sice půjde jen o menší část unikátních historických prostor pod náměstím, avšak návštěvníky čeká naučná prohlídka podaná zábavnou cestou, a to pomocí interaktivních prvků a technologií. Poprvé bude možné do podzemí nahlédnout v sobotu 6. září.

Podzemí - ilustrační fotoRenesanční perla Vysočiny, město Telč, zpřístupní již od příští soboty 6. září zhruba 150 metrů dlouhou trasu telčským podzemím, která povede 
od umělecké školy k městskému úřadu. Milovníci podzemních prostor ve zpřístupněných starých sklepích a spojovacích chodbách najdou také interaktivní expozici věnovanou minulosti i současnosti města.

V ní si můžete zvolit informace, které vás budou zajímat - zajímavosti o minulosti i přítomnosti města, fotografie, rozhovory s pamětníky nebo přehled o městských spolcích či kulturních akcích.

V budoucnu by se měly otevřít také další části historického podzemí. Podzemní chodby a sklepy se nacházejí ve dvou úrovních pod náměstím Zachariáše z Hradce a částečně také pod zámeckou zahradou. Sklepení a propojovací chodby z přelomu 14. a 15. století sloužily v minulosti jako klasické skladovací prostory a částečně také jako kryty před nepřáteli.

Podle místních legend se traduje, že právě tudy by měla vést úniková trasa z města. Sklepy i chodby pod náměstím jsou vzájemně propojené, dokonce se říká, že jedna z chodeb by měla vést až na hrad Roštejn. V minulosti pod povrchem existovalo také propojení města s telčským zámkem, to je však nyní zazděno.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Hrad Roštejn

Hrad Roštejn

V letech 2018 - 2020 probíhá na hradě rekonstrukce interiérů a expozice budou postupně dočasně uzavírány.

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.