Úvod > Aktuality > V Nevřeni na Plzeňsku se turistům otevře kaolinový důl

V Nevřeni na Plzeňsku se turistům otevře kaolinový důl

Vydáno 12. června 2019 Památky
V Nevřeni na Plzeňsku se v pátek 14. června poprvé otevře nové turistické lákadlo - kaolinový důl. Slavnostní otevření proběhne v pátek, pro veřejnost se podzemí poprvé otevře v sobotu 15. června. Komentované prohlídky začínají každou půlhodinu od 9:30 do 16:30 hodin.
Kaolinový důlSlavnostní otevření dolu s doprovodným programem proběhne v pátek 14. června od 16:00 hodin, v tento den s prohlídkami pouze pro pozvané hosty. V sobotu a v neděli 15. a 16. června budou zahájeny prohlídky pro širokou veřejnost, a to každou půlhodinu od 9:30 do 16:30 (dle zájmu) po oba dny.

Prodej vstupenek bude zajišťovat Centrum Caolinum Nevřeň. Předprodej či rezervace vstupenek se na tento víkend ale neprovádí, vstupenky budou prodávány v pořadí dle příchozích a bude na nich vyznačeno datum, čas prohlídky a číslo skupiny. S sebou do dolu si nezapomeňte vzít pevnou obuv a teplé obečení, v dole se teplota pohybuje jen kolem 10°C. Prohlídka trvá 45 minut.

Důl bude pro veřejnost otevřen i během roku - o víkendech, svátcích, během prázdnin i ve vybrané dny během pracovního týdne. Rezervaci a prodej vstupenek bude zajišťovat Centrum Caolinum Nevřeň.
 

Kaolinový důl znáte z pohádky Čertí brko

Kaolinový důl NevřeňV Nevřeni se kaolin těžil od roku 1870 do roku 1897. Od té doby byl důl ponechán svému osudu a donedávna se dalo do kaolinového dolu v Nevřeni vlézt jen tajně betonovou rourou. Zpřístupnění utajené atrakce pomohlo otevření Centra Caolinum a také filmaři, kteří se v podzemí rozhodli natočit pekelnou část pohádky Čertí brko. Aby se do labyrintu kaolinových chodeb dostaly kamery a další technika, musel se udělat nový vstup. Tím nyní budou do nevřeňského podzemí chodit i návštěvníci.

Kaolinový důlDůl je unikátní z několika důvodů: kaolin se tady totiž těžil hlubinnou metodou a podzemní štolou dokonce jezdila úzkokolejka, ostatně chodby jsou až osmnáct metrů vysoké a šest metrů široké. V Česku se surovina pro výrobu porcelánu těžila jen ve dvou podzemních dolech – na Plzeňsku a v Hosíně na jihu Čech. Otevřený však je pouze nevřeňský důl.

Do lomu, jehož stěny mají bílou barvu, sestoupíte po schodišti. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 500 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 300 metrů. Některé chodby jsou až osm metrů široké, největší podzemní sál měří na výšku zhruba jako čtyřpodlažní dům.
Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku

V Nevřeni na Plzeňsku je nově otevřený starý důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko.

Centrum Caolinum - expozice těžby kaolinu

Centrum Caolinum - expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.

Další aktuality

19.6.
2019
Oblíbená vojenská akce Bahna 2019 proběhne již tuto sobotu

Oblíbená vojenská akce Bahna 2019 proběhne již tuto sobotu

Plzeňsko a Český les | Památky
18.6.
2019
Hrad Přimda láká na prohlídky s průvodcem

Hrad Přimda láká na prohlídky s průvodcem

Plzeňsko a Český les | Památky
13.6.
2019
Užijte si s dětmi festival Industry Open na Plzeňsku

Užijte si s dětmi festival Industry Open na Plzeňsku

Plzeňsko a Český les | Památky