Úvod > Aktuality > V Modré se zabydlují pratuři z Milovic. Kde ještě uvidíte vzácná zvířata?

V Modré se zabydlují pratuři z Milovic. Kde ještě uvidíte vzácná zvířata?

Vydáno 2. března 2018 Životní styl
Skvělé využití se podařilo najít pro bývalý vojenský prostor mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou. Už třetím rokem tu žijí stáda divokých koní, zubrů a praturů, která pomáhají zachraňovat a obnovovat druhově pestrou krajinu. Na nových pastvinách se narodily už tři desítky mláďat a díky tomu se nyní chov mohl rozšířit: nově si pratury prohlédnete v unikátní expozici Živá voda v Modré u Velehradu.
Až dva metry vysoká a tunu vážící zvířata podle výzkumů prý v minulosti vyhledávala okolí řek nebo mokřin. Blíž k vodě než v Živé vodě už být nemohou: expozice vznikla v místech, kde kdysi bývaly mokřady a rybníky, jsou zde prameny podzemní vody a v létě dokonce můžete návštěvu spojit s koupáním v přírodním koupacím biotopu.
 

Pod vodou i na zemi

Nejpřitažlivějším místem Živé vody je osm metrů dlouhý podvodní tunel, vedoucí 3,5 metru pod vodní hladinou. Na jedné straně můžete vidět ryby chladných vod, horských potoků a řek, druhá strana patří velkým rybám. Uvidíte tu kapry, štiky, candáty, sumce a dokonce i jesetery a vyzy, největší sladkovodní ryby. Seznámíte se s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní. Typické moravské biotopy s charakteristickými bylinami a dřevinami nyní doplnila pastvina, kde našly nový domov dvě jalovičky a jeden býček z Milovic. Ti tu vytvoří nový chov a nové stádo.

Do Živé vody se můžete podívat celoročně, nyní je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, v hlavní sezoně pak denně. Vstupné stojí 90/60 Kč, rodinné vás vyjde na 200 Kč. Pozor, platí sem zákaz vstupu se psy.
 

Ožití vyhynulých zvířat

Pratuři nejsou jediní cestovatelé, už v lednu se z rezervace ve středočeských Milovicích vydali na nová místa také divocí koně. Domov našli v lokalitě Na Plachtě u Hradce Králové, kde na ně dohlíží ochranářská organizace JARO Jaroměř, a také v Ptačím parku Josefovské louky, o který se stará Česká společnost ornitologická. Také na Královéhradecku budou koně svou pastvou pomáhat se záchranou a obnovou přírodně cenných míst. Ostatně v Milovicích se přítomnost velkých kopytníků projevila výrazněji a rychleji, než vědci předpokládali: zvířata vypásla agresivní třtinu křovištní a do krajiny se díky nim vrátily jak ohrožené a vzácné rostliny, tak motýli, ptáci a další druhy živočichů, kteří jsou na kvetoucích rostlinách závislí.
 

Návrat praturů

Kdybyste se vrátili o několik staletí zpět a toulali se českou krajinou, setkání s praturem by nebylo nijak vzácné, šlo o jedno z nejrozšířenějších lovných zvířat. Traduje se, že jejich posledním útočištěm bylo polské Mazovsko, kde vyhynuli v 16. nebo 17. století. Před deseti lety začali vědci v Nizozemí pracovat na projektu jejich znovuoživení a právě v Milovicích našla domov první skupina zpětně šlechtěných praturů v celé střední a východní Evropě.

Potomky praturů nejsou jen dnešní plemena domácího skotu a nově či zpětně šlechtěná zvířata, ale také chovy, které vznikly starším křížením a šlechtěním; k vidění jsou například v ZooparkuChomutově. Sochu pratura najdete i v Zoo Chleby, živé exempláře můžete kromě Milovic a Modré vidět také na Šumavě, ve výběhu poblíž obce Křišťanov na hranici vojenského prostoru Boletice. O pratury zde pečuje společnost Agrokomplex Šumava, impozantní zvířata můžete pozorovat z vyhlídkové věže na okraji výběhu.
 

Z Živé vody na Velehrad

V Živé vodě se během roku pořádá řada akcí, například koncerty pod hladinou ve světle svíček anebo komentované prohlídky bylinné zahrádky. Z jarních akcí se nechte pozvat na neděli 25. 3. na Den vody a koupání v biotopu pro otužilce. Studená voda není nic pro vás? Pak si výlet naplánujte na pozdější dobu, řádná plavecká sezona by měla začít koncem května.

Nedaleko Modré se nachází známé poutní místo Velehrad. Přímo v Modré můžete navštívit ještě Archeoskanzen, který vám představí život Velkomoravského sídliště středního Pomoraví. Přes zimu je otevřený jen na objednání, letošní sezona začne v neděli 25. 3. Vítáním jara a vynášením Morany.
 
Archeologický skanzen Modrá

Archeologický skanzen Modrá

Velkomoravské sídliště středního Pomoraví se nachází nedaleko Uherského Hradiště. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem. Přijeďte a poznejte naši dávnou minulost!

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Horské pásmo Chřiby zabírá plošně nevelkou oblast střední Moravy a odděluje severní rovinatou Hanou od jižních rovin Moravského Slovácka. Rozloha Chřibů je asi 335 km čtverečních. Nejvyšším vrcholem je Brdo s výškou 587 m.

Přírodní biotop Modrá

Přírodní biotop Modrá

Přírodní koupaliště Modrá se nachází v areálu Živá voda v obci Modrá. Kromě toho, že se seznámíte s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní, je možné se také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Pratuři v expozici Živá voda v Modré

Pratuři v expozici Živá voda v Modré

Pratuři, původem ze středočeských Milovic, osídlili pastvinu, která je součástí unikátní expozice Živá voda. Na Moravu se tak tito původní kopytníci vrátili po mnoha staletích.

Další aktuality

30.10.
2018
Wellness Horal nabízí v sobotu noční saunování

Wellness Horal nabízí v sobotu noční saunování

Východní Morava | Životní styl
25.6.
2018
Sečení lúk na Soláni doprovodí soutěž sekáčů

Sečení lúk na Soláni doprovodí soutěž sekáčů

Východní Morava | Životní styl