Úvod > Aktuality > V Kunovicích se o víkendu pojede Jízda králů

V Kunovicích se o víkendu pojede Jízda králů

Vydáno 16. května 2018 Kultura
Každé dva roky se v Kunovicích na Slovácku pořádá folklorní slavnost Jízda králů, výjimečný lidový zvyk, zapsaný do seznamu UNESCO. Bohatý kulturní program bude probíhat již od pátku 18. května a vyvrcholí v neděli 20. května 2018. Přijďte se i vy pokochat krásnými kroji a vozy taženými koňmi v nejrůznějším provedení.
Jízda králů KunoviceCharakter jízdy králů spočívá především v ustáleném scénáři celého nedělního programu. Od řazení koní přes žádání rodičů o krále a poté o povolení jízdy až po odevzdání krále rodičům. Tento rituál zůstává po staletí stejný, léty se vyvíjely doprovodné akce. V Kunovicích se zaměřili na roli koní při celé jízdě. Pořádají zde formanské odpoledne, které je přehlídkou tažných koní, kočárů, bryček a povozů, ale i vozatajského umění jejich majitelů.

Kunovoce jízda králůLetošní jízda králů má mezinárodní rozměr. Vzhledem k tomu, že si letos připomínáme sté výročí vzniku Československé republiky, jsou na slavnost pozvány slovenské soubory z partnerského města Stará Turá, z obce Lubina a ženský sbor z obce Ľubica. Koně tu budou nejen ze Slovenska, ale i z Polska. Soubor lidových písní a tanců Handrlák si pozval folklorní soubor z Maďarska, protože jestliže je vznik tradice jízdy králů spojován s legendou o útěku krále Matyáše za doprovodu selských chlapců na ozdobených koních do Uher, pak přítomnost Maďarů má při jízdě králů své místo. Vždyť každá vyvolávka začíná citoslovci „Hýlom, hýlom!“, což může být obdoba maďarského „Felhívom, hívok!“, což v překladu znamená „Volám, volám“.
 

A na co se letos můžete těšit?

Jízda králů KunoviceNež se však v nedělním brzkém ránu začnou zdobit koně, bude tomu předcházet už od pátku proud doprovodných akcí, které letos připravila místostarostka města paní Olga Strašáková a které budou samotnou jízdu králů doplňovat: vernisáže, koncerty, hudební i pěvecká vystoupení, besedy u cimbálu spojené se vzpomínáním na předchozí jízdy a jejich účastníky, letos speciálně na pana Jiřího Trubáka, hlavního protagonistu řady jízd králů, soutěže ve střelbě i tanci verbuňku (dalšího nehmotného statku zapsaného na seznam UNESCO), košty vína, jarmark, dílničky i programy pro děti. Program nabídne i nevšední požitek z jízdy v dopravním prostředku, v němž náhle čas neprchá, ale volně plyne a okolí je vnímáno z nové perspektivy. I vy se můžete v sobotu odpoledne po skončení slavnostního defilé projet povozy a kočáry a zažít tuto mimořádnou atmosféru.

Jízda králů KunoviceLetos bude většina doprovodných akcí probíhat v Areálu Jízdy králů Kunovice. Najdete zde stálou expozici jízdy králů, fotografickou připomínku předcházejících jízd, v klubovně bude možné zhlédnout videozáznamy jízd za poslední období. Na stezce králů si děti budou moci vyzkoušet na ponících, jak jezdí králové. V nedělní odpoledne tu pro ně bude připravena také celá řada her s královskou tématikou, včetně kreativního tvoření v klubovně.