Úvod > Aktuality > V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Vydáno 9. července 2018 Gurmánská turistika
Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před třinácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 14. - 15. července. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
Borovany leží v jižních Čechách, přibližně v polovině cesty mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady. Na Borůvkobraní  jste zváni o víkendu 14. a 15. července.

Slavnosti budou opět probíhat v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku a kulturnímu programu.

V zámecké zahradě se můžete těšit třeba i na borůvkové tvoření pro děti i dospělé. Nebude chybět ani kuchařské čarování Petra Stupky či workshop nového cirkusu uskupení BudeCirkus, které předvede i vzdušnou akrobacii na šálách.

Na plácku u kašny jsou naplánována vystoupení písničkářů z Čech i Moravy, kejklířů a klaunů, folklorních souborů, workshop bubnování na africké bubínky a v neděli zde bude příležitost ulovit fotku s borůvkovými „živými sochami“.
 

Borůvky ve vzduchu i na talíři

Proč se Borůvkobraní pořádá právě v Borovanech, když v okolních lesích rostou borůvky podobně jako okolo Třeboně nebo Telče? Prý proto, že borůvky a název města spojuje slovo „bor“. Dějištěm gastronomické slavnosti s pestrým doprovodným programem je areál bývalého augustiniánského kláštera, kde všechno začne v sobotu 14. července v 10:00 hodin.

Tradice je tradice, a tak na Borůvkobraní nesmí chybět například Mistrovství světa v chytání borůvek do úst (neděle v 11:30), soutěž jedlíků O krále borůvkových knedlíků (neděle 12:00) anebo soutěž kuchařů ve vaření borůvkových knedlíků (neděle 14:30).

Pro zahrádkáře jsou připraveny sazeničky zahradních borůvek a v 10:30 a 16:00 hodin také rady zahradníka Ing. Pavla Chlouby jak na jejich pěstování. V areálu kláštera vznikla již roku 2013 Borůvková zahrada s čítárnou. Je tu vysazeno všech osm odrůd zahradních neboli kanadských borůvek (Chandler, Duke, Emblue, Jersey, Bluecrop, Pink Lemonade, Berkeley, Bluejay).
 

Vše pro děti

borůvkyPotřetí bude v případě přízně počasí malé pódium v parku a jeho hlediště i okolní prostor na trávě pod stromy patřit hlavně malým návštěvníkům a rodinám s dětmi. Připraveny jsou divadelní pohádky pro malé i velké, diskotéka pro děti, klauni či koncert kapely Pískomil se vrací.

V sobotu se děti mohou těšit na kouzelníka Martina Čejku a oblíbený klaun Pupa přijede do Borovan v neděli.
 

Tipy pro cyklisty i milovníky vojenství a veteránů

borůvky lesPokud do Borovan přijedete na kole, možná vás k výletu zláká 26 km dlouhý okruh Na kole okolo Bor(ůvk)ovan s razítkovou soutěží. Mapku seženete zdarma v infocentru, jedním z razítkovacích míst je další skvělý výletní cíl: Park exotických zvířat za obcí Dvorec. V této soukromé farmě spatříte největší smečku lvů pustinných, tygrů ussurijských, vzácného Golden baby tygra a sněžného tygra.

V sobotu bude mimořádně otevřený také bunkr předválečného československého opevnění. Prohlídky vybaveného a vyzbrojeného bunkru z roku 1938 se budou konat s průvodci. Sraz na prohlídku je v ulici Ke Střelnici.

Obdivovatele veteránů určitě potěší expozice prvorepublikových automobilů na Žižkově náměstí. Kvidění bude po oba dny.
 

Co, kde a za kolik?

BorovanyA kolik vás tahle zábava bude stát? Vstupné (které platí na oba dva dny Borůvkobraní) stojí dospělé 150 Kč, děti do 15 let, studenty a seniory nad 70 let 80 Kč. Rodinná vstupenka vás vyjde na 300 Kč, děti do 6 let neplatí nic.

Příjemná zpráva je, že vstupenka platí i jako 50% sleva na přírodní koupaliště Lazna a že pokud přijedete na Borůvkobraní vlakem a u pokladny předložíte vlakovou nebo autobusovou jízdenku do Borovan, získáte snížené vstupné za 120 Kč.
Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Borovany na Českobudějovicku otevřely v červenci 2010 zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Jedinou borůvkovou zahradu v České republice můžete od května navštívit v Borovanech u Českých Budějovic. Zahrada se nachází v těsném sousedství bývalé prelatury kláštera v přilehlém parku. Najdete zde sbírku 8 odrůd zahradních neboli kanadských borůvek.

Na kole okolo Bor(ůvk)ovan

Na kole okolo Bor(ůvk)ovan

Poznejte malebné okolí Borovan s borůvkovými lesy, rybníky, vyhlídkami na Slepičí a Novohradské hory při cyklistickém výletu, který zvládnou i děti. Cestou vás čekají občerstvovací zastávky nebo návštěva místních atraktivit, kde získáte razítko a na konci výletu i borůvkovou odměnu.

Borůvkobraní v Borovanech 2019

Borůvkobraní v Borovanech 2019

Další ročník Borůvkobraní, gastronomicko-kulturního festivalu města Borovany, kterému patří vždy druhý červencový víkend.

Další aktuality

16.12.
2018
Tradiční české Vánoce si nelze představit bez vánočního kapra

Tradiční české Vánoce si nelze představit bez vánočního kapra

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
21.11.
2018
Podzimní Gastrofest láká na dobroty do Českých Budějovic

Podzimní Gastrofest láká na dobroty do Českých Budějovic

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
20.11.
2018
Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne 300 vzorků vína

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne 300 vzorků vína

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
8.11.
2018
Svatý Martin na bílém koni zamíří opět do Českého Krumlova

Svatý Martin na bílém koni zamíří opět do Českého Krumlova

Jižní Čechy | Gurmánská turistika