Úvod > Aktuality > Užijte si Masopust 2019 na tradičních akcích od konce února až do března

Užijte si Masopust 2019 na tradičních akcích od konce února až do března

Vydáno 23. února 2019 Památky
Masopust je svátkem hojnosti, radosti, dobrého jídla, pití a zábavy. Ač jeho tradice sahají až do pohanských předkřesťanských dob, dodnes k němu patří rozverné průvody masek, magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde zažijete masopustní zábavu jako ze starých časů!

O Škaredé středě a masopustních maškarách

Masopust VortováObdobí masopustu trvá od Tří králů do Popeleční neboli Škaredé středy, jejíž termín vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi (Velikonoční neděle letos vychází až na 21. dubna). Masopustní úterý předchází Popeleční středě, která v letošním roce připadá na 6. března. Právě ona zahajuje předvelikonoční postní období. A protože Velikonoce jsou svátkem pohyblivým, může masopustní neděle připadnout na období delší než měsíc (od 1. února do 7. března).

Pak začne předlouhé šedivé období půstu a střídmosti. Pochovala se basa, po masopustu se už leckde nesmělo příst a jelítka, jitrnice, ovar, pálenku, koblihy a koláče vystřídaly tradiční brambory, hrách a čočka.
 
Ještě před koncem masopustu se ovšem museli všichni pořádně najíst, aby dokázali postní období přečkat v plné síle, a také aby důkladně oslavili vyvrcholení masopustu. Tím bývala maškarní zábava v úterý před Popeleční středou. Městy a vesnicemi dodnes chodí obřadní průvody masek; někde se chodí s hudbou, jinde bez ní, někde maškary navštěvují významné osobnosti obce anebo to zkrátka berou dům od domu.

Masopustní veselíNa některých místech jižní Moravy se před každým zastavením tančí mužský obchůzkový obřadní tanec "Pod šable" typický pro masopust, podobně tančí u každého domu na Uherskobrodsku „bobkovníci“ a na Hlinecku zase vytáčejí kolečko čtyři „Turci“. Všechno završuje večerní masopustní zábava, která končívá o půlnoci pochováním basy. Ta totiž celý předešlý rok vyhrávala, a tak se na ni symbolicky svedou všechny hříchy a jejím pochováním zábava utichá, aby již nerušila období půstu.
 
Poslední tři dny masopustu, než se život opět vrátil do klidných kolejí, mívaly také všelijakou pověst. Říkalo se jim podle krajů ostatky, voračky, fašank, končiny či bláznivé dny, a vztahovala se k nim například pověra, že se v té době nemá nikdo ženit, jinak prý budou blázni oba manželé.

Kdy nás čekají hlavní masopustní dny?
  • Tučný čtvrtek 28. února 2019
  • Masopustní neděle 3. března 2019
  • Masopustní úterý 5. března 2019
  • Popeleční středa 6. března 2019

Masopustní veselí tradičně i netradičně

Masopust ve skanzenuPokud chcete prožít masopust opravdu ve stylových kulisách roubených chalup, vypravte se do některého z českých a moravských skanzenů. Za návštěvu stojí například ukázka tradiční masopustní zábavy v kouřimském skanzenu, která letos proběhne v neděli 3. března. Mimo odborný výklad zdejších průvodců je připravena i zabijačka a občerstvení s točeným pivem nebo smažení a ochutnávka "božích milostí".

Další masopustní hodokvas v tradičním staročeském stylu proběhne také 3. března, a to ve skanzenu v Pileticích u Hradce Králové. K ochutnání bude poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další pochutiny. K vidění bude třeba tradiční venkovská zabíjačka, která bude okořeněná komentářem mistrů řezníků. A samozřejmě obchůzky masopustních maškar a taneční rej v provedení folklorních souborů Červánek a Dupák, který mohou návštěvníci podpořit vlastní účastí v maskách. Chybět nebudou ani ukázky rukodělných výtvarných technik v podání „tetiček Kateřinek“.
 
Masopust PříbramJedinečný zážitek slibuje od 1. do 5. března tradiční festival masopustních tradic Strání. Masopust zde začíná již v pátek a končí v úterý o půlnoci, kdy se pochovává basa, aby na Popeleční středu mohl řádně začít půst před velikonočními svátky.

Nejslavnějším masopustním průvodem bude 2. března tradiční obchůzka masek z obce Vortová na Chrudimsko-Hlinecku, která patří mezi nemovité památky UNESCO. A když už do tohoto kraje zamíříte, určitě se podívejte také na expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, kterou naleznete v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.
 
KrumlovI v hlavním městě si můžete masopust jak se patří užít - v Praze bude stát za vidění v sobotu 2. března rozhodně masopust na Žižkově nebo na Karlínském náměstí

Na obnovenou tradici lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek se můžete těšit také od 2. do 3. března v Českém Krumlově. Veselý průvod masek se v sobotu 2. března prožene také západočeským Chebem a ten samý den se bude konat masopustní zábava také ve Valticích, kde jsou masky laděné dle vinařské tradice. Čekají vás ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.
Muzeum maškar v Milevsku

Muzeum maškar v Milevsku

Tradice milevských maškar sahá k lidovým hrám a středověkým městským slavnostem. Přímým předchůdcem maškar byl masopustní průvod s Bakusem. V dnešní podobě vznikají v roce 1862. Tradice byla přerušena jen několikrát, nejdéle v letech 1914 -ž 1933 a 1940 - 1945.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.