Úvod > Aktuality > Užijte si Filipojakubskou noc, plnou kouzel, tajemství a čarodějnic

Užijte si Filipojakubskou noc, plnou kouzel, tajemství a čarodějnic

Vydáno 27. dubna 2018 Zážitky
Noc z 30. dubna na 1. května je plná kouzel a tajemství, ať už jí říkáte Filipojakubská, Valpružina, Beltine anebo Čarodějnice. K jednomu z nejvýznamnějších pohanských svátků patří zapálené ohně a zábava až do rána. Kde si čarodějnice užijete víc než jinde? Portál Kudy z nudy nabízí desítky tipů.
Pálení čarodějnic patřilo a patří k populárním lidovým zvykům. Dřív lidé věřili, že se během magické noci před svatým Filipem a Jakubem otevírají skryté a zakopané poklady a že povětřím poletují na košťatech spousty čarodějnic, které míří do ponurých a strašidelných míst – třeba na brdskou horu Plešivec, na chodskou Haltravu, na Petrovy kameny v Jeseníkách anebo šumavskou horu Třístoličník. Doba se ovšem změnila, a tak dnes si spíš užíváme reje v pohádkových kostýmech, opékání špekáčků, hry a soutěže. Je jasné, že na Čarodějnicích nesmíte chybět, ale které si vyberete?
 

Čarodějnice na Ladronce a na bobové dráze

na LadronceMezi největší filipojakubské oslavy v Česku slet Čarodějnic na Ladronce, akce určená nejen pro obyvatele Prahy 6, ale pro celé město i okolí. Kromě čarodějnic přiletí také Anděl David Stypka se svou kapelou Bandjeez, čerstvý držitel této prestižní hudební ceny. Tradiční hranici nahradí pět metrů vysoká socha čarodějnice. O kouzelnickou show se postará kouzelník Martin Kellman, divadelní scénu obsadí tradiční loutkové divadlo Zvoneček a Štěpán Gajdoš. Soutěživé návštěvníky, velké i malé sportovce, čeká řada tradičních i nových soutěží. Spolu s pětimetrovou čarodějnicí budou hořet také lístečky se „strachy“, které mohou děti vkládat do hranice po celý den. Kouzelný program je vhodný pro celou rodinu včetně domácích mazlíčků, pro které je také připraveny aktivity. Celá akce začne v pondělí 30. dubna ve 14:00 hodin. Čarokrásný ohňostroj zakončí oficiální část programu ve 21:00 hod. Vstup je tradičně zdarma.

Čarodějnice a čarodějníci se stejný den slétnou také v areálu bobové dráhy v Praze na Proseku. Pro děti bude od 15 hodin připraven zvláštní program. Těšit se můžete třeba i na let zručnosti čarodějnic na koštěti. K zapálení hlavního ohně dojde kolem 18:00 hodin.
 

Čarodějnice na hradech a zámcích

Hrad BouzovPohádkový hrad Bouzov ovládnou čarodějnice o víkendu 28. a 29. dubna. Slétnou se sem nejenom z blízkých skal a lesů, ale i ze známých filmových pohádek. Čarodějnice na hradě Bouzov budou k vidění při běžných prohlídkách hradu, ovšem pouze od 13.00 do 15.00 hodin.

Zámek Potštejn se tento víkend 28. a 29. 4. převlékne do čarodějnického hávu a do tohoto historického místa se sletí čarodějnice a kouzelníci ze všech koutů světa. Takový rej musíte vidět! Uvidíte nejen čarodejnice, ale i zámek v netradiční podobě. Příběh, který zhlédnete tentokrát, bude složen z několika pravdivých i smyšlených událostí. Rezervace nutná na tel. čísle 728 939 028.

Čarodějnice Nové HradyChcete se naučit létat na koštěti? Pak zamiřte na hrad a zámek Staré Hrady v Českém ráji. V sobotu 28. dubna zde budou probíhat lekce letu na koštěti na hradní pohádkovou půdu. Originální starohradské lekce čarodějného létání vedou ty nejzkušenější čarodějnice, čertenice nebo sám hradní čaroděj. V čertovské kovárně ochutnejte lektvary a utrejchy zdejších čarodějnic. Zábava a překvapení pro děti i dospělé! Vylétává se každou půlhodinu od 10 do 17 hod.

V neděli 29. a v podnělí 30. dubna se můžete vypravit také na čarodějné prohlídky zámku Plumlov, a to od 13:00 do 19:00 hodin (poslední porhlídka v 18:00 hodin). Jen v tyto dny máte jedinečnou příležitost uvidět zámek jako jedno velké sídlo čarodějnic a dalších tajemných bytostí!
 

Slety čarodějnic v Ostravě a v Liberci

Čarodějnice OstravaFilipojakubská noc a pálení čarodějnic s bohatým programem proběhne na Slezskoostravském hradě v Ostravě. Akce začíná také v sobotu 30. dubna v 17.00 hodin, vstupenka pro dospělé stojí 80 Kč, děti, studenti a senioři platí polovinu. Rej čarodějnic s programem doplňují různé čarodějnické soutěže včetně klání o nejkrásnější, nejmladší a nejstarší čarodějnici, čarodějnická diskotéka či ohňová show.

Na tradiční lampionový průvod spojený s pálením čarodějnic se můžete vypravit do Liberce; sraz účastníků s lampiony je 30. dubna v 18.00 hodin z parkoviště KC Vratislavice 101010 do lesoparku, odkud průvod zamíří do Dětského koutku v Lidových sadech. Akce je zdarma, platí se jen vstupné na atrakce. K dispozici bude malá vatra na opékání buřtů.
Hraniční hora Třístoličník - bájné trůny tří králů

Hraniční hora Třístoličník - bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Petrovy kameny v Jeseníkách

Petrovy kameny v Jeseníkách

V Hrubém Jeseníku nedaleko Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal Petrovy kameny. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Nejsou však přístupné veřejnosti. Kolem prochází hlavní hřebenová trasa.

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec (654 m) je díky svému výraznému tvaru a poloze jednou z nejvýraznějších brdských hor. Leží zhruba 2 km severně od městyse Jince a své okolí výrazně převyšuje. Nedaleko vrcholu se nachází hojně navštěvovaná Čertova kazatelna, která nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů v Brdech.