Úvod > Aktuality > Procházka v NPR Peklo na Českolipsku je pěkná i na podzim

Procházka v NPR Peklo na Českolipsku je pěkná i na podzim

Vydáno 28. října 2018 Příroda
Národní přírodní rezervace Peklo na Českolipsku v Libereckém kraji je sice vyhlášená jako jarní výskytiště hojně zde kvetoucích bledulí, avšak procházka po stezce údolím Robečského potoka je krásná i teď na podzim. Kromě krásných přírodních zákoutí nabízí i pohled na malebnou lidovou architekturu, průchod skalní chodbou anebo reliéfy vytesané do skal.

NPR Peklo

Naučná stezka Peklo kaňonovitým údolím Robečského potoka vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Roklí, kterou svírají pískovcové skály, vás provede červená turistická značka, která vás hned na začátku trasy seznámí se zdejšími skalními byty. Poté co projdete pod železničním viaduktem z konce 19. století, přijdete do osady Karba. Jádrem dnešní osady je kaplička z roku 1736 a roubenky v jejím okolí. Cesta se pak svažuje k nivě Robečského potoka, a proto vede po dřevěném chodníčku. Z obou stran vás postupně obstoupí pískovcové stěny. Na cestě jsou i různé průlezy, skalní tunely a samozřejmě lávky. Asi v polovině cesty u pramene s pamětní deskou L. Lise, můžete výlet ozvláštnit výstupem na nedalekou kozí farmu Nový Dvůr.
 
Na konci cesty u Pekelského rybníka vás možná překvapí skalní reliéfy - podobizny bez popisu. Jedná se o reliéf Friedricha Nietscheho (který se podobá Stalinovi) a podobiznu Richarda Wagnera. Portréty ve skalách vytvořili v roce 1934 sochaři Erich Hockel a Augustin Schindler z České Lípy.
Kozí farma Nový Dvůr v Sosnové

Kozí farma Nový Dvůr v Sosnové

Nový Dvůr se nachází u obce Zahrádky a Sosnová u České Lípy. Sám statek má více než dvěstěletou historii. Farma je zaměřena na chov české kozy hnědé, krátkosrsté a na produkci kozího mléka a produkci výrobků z kozího mléka.

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Karba je malá osada v údolí Robečského potoka na vstupu do údolí s národní přírodní památkou Peklo, nyní je součást obce Zahrádky na Českolipsku.

Do Pekla za koberci bledulí jarních

Do Pekla za koberci bledulí jarních

Naučná trasa kaňonovitým údolím Robečského potoka vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Cestou projdete nejen malebnými osadami s lidovou architekturou, ale také po cestě uvidíte tisíce bledulí. Od 25.2.2019 je stezka uzavřena kvůli sesuvu půdy, lze dojít do osady Karba a zpět.

Další aktuality

16.8.
2019
Rozhledna Štěpánka v Příchovicích slaví 127. narozeniny

Rozhledna Štěpánka v Příchovicích slaví 127. narozeniny

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
7.8.
2019
Zoo Liberec zve zájemce na Den slonů

Zoo Liberec zve zájemce na Den slonů

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda