Úvod > Aktuality > Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

Udělejte si romantický výlet na hrady a zámky v okolí Prahy i v zimě!

Vydáno 9. února 2019 Památky
Ve středních Čechách je možné v těchto dnech navštívit několik hradů a zámků. Nalákají vás k návštěvě hrady Karlštejn, Křivoklát, Český Šternberk či zámek Loučeň, Veltrusy, nebo Mníšek pod Brdy?
KarlštejnHrad Karlštejn se milovníkům památek otevřel již n azačátku února a bude přístupný celý únor v pátek a o víkendech od 10:00 do 15:00. V otevíracích hodinách si prohlédnete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici uvidíte repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a k vidění je také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům.
 
Hrad Křivoklát je momentálně otevřen také během víkendů od 10:00 do 15:00 hodin. Přítupná je první (základní) prohlídková trasa Gotické paláce, která je věnována zejména prohlídce interiérů hradních paláců. Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.

Zima LoučeňPředevším pro rodiny s dětmi je připraven program v krásném zámku v Mníšku pod Brdy, kde i v zimních měsících probíhají loutkové a pohádkové prohlídky se zázračnými bytostmi. Děti mohou pátrat po známých českých pohádkách ukrytých na zámku. Na tyto speciální zábavné prohlídky je však nutná rezervace na tel. 606 649 207. Prohlídky se konají od 13:15 do 15:00 hodin.

Mimořádné prohlídky nachystal pro děti v období jarních prázdnin zámek Loučeň. Od 11. do 22. února bude otevřen každý všední den a nabídne tři prohlídky. Poutavá procházka zámkem za doprovodu paní kněžny Marie Thurn Taxisové se koná vždy ve 12, 15 hodin a v 17 hodin. O víkendu jsou pak prohlídky od 11 do 16 hodin a konají se zpravidla každou hodinu. Na prohlídky nepotřebujete žádnou rezervaci. Takže ať přijedete ve všední den nebo o víkendu, zámek Loučeň na vás bude připraven!

Český ŠternberkA k mimořádným zimním prohlídkám láká i hrad Český Šternberk. Ten pro své návštěvníky od 2. února do 31. března přichystal prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Prohlídky se konají všechny únorové a březnové víkendy, tedy vždy v sobotu a v neděli, ve 13:00 hodin. Na prohlídce se dozvíte o historii rodu Sternbergů, starobylého českého rodu, a o životních osudech jeho významných představitelů.

Zimní VeltrusyO víkendech láká na prohlídku i zámek Veltrusy, který nabízí okruh nazvaný "Aristokracie: začátek konce". Ten vás provede od počátku 18. století, kdy Chotkové zahájili svoji velmi úspěšnou úřednickou kariéru, až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku. Přes týden je prohlídka vyhrazena školám, o víkendu široké veřejnosti. Kolik váží libra, co je to látro nebo jak velký je žejdlík, se návštěvníci mohou dozvědět na dlouhodobé výstavě Váhy, míry, závaží na zámku vám ukáží.

Posledním tipem jsou zimní prohlídky zámku Radim probíhají od října až do dubna, vždy o víkendech a svátcích od 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Při prohlídkách zámku, který se nachází mezi Českým Brodem a Kolínem se vám  představí renesanční interiéry a originální černou kuchyni. Pro děti je připraven speciální dětský okruh, který sestává z prohlídky ložnice princezen, společenské místnosti a ložnicí černokněžníka. Děti si přitom mohou zapůjčit stylový dobový kostým.
Zámek Mníšek pod Brdy - vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy - vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají od října až do dubna, vždy o víkendech a svátcích od 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Zámek Radim - dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim - dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.