Úvod > Aktuality > U Ledče nad Sázavou se bude vzpomínat na pátera Toufara ze Zahrádky

U Ledče nad Sázavou se bude vzpomínat na pátera Toufara ze Zahrádky

Vydáno 23. února 2018 Památky
V neděli 25. února si bohoslužbou v kostele sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou lidé připomenou 70. výročí únorového puče 1948 a nuceného odchodu pátera Josefa Toufara ze Zahrádky.
Páter ToufarBohoslužbu, která připomene 70. výročí únorového puče 1948 a smutný osud pátera Josefa Toufara, bude od 14 hodin sloužit prof. Tomáš Halík. O hudební doporovod se postará Petr Havlín, působící v České filharmonii, a želivský regenschori Petr Žák. Pietní akt pak bude pokračovat přednáškou Tomáše Halíka na téma Evropa a český osud, dějinné osmičky i současná situace, která se uskuteční v hostinci U Mahlerů v Kališti od 16 hodin.

Rozlehlá farnost městečka Zahrádka se v roce 1940 stala prvním kaplanským působištěm Josefa Toufara (1902–1950). V této farnosti pomáhal lidsky a duchovně formovat mládež, za války byl oporou svým farníkům a kryl řadu protinacistických aktivit. Opravoval kostely, pomáhal místním židovským rodinám i sociálně slabým.

Kostel ČíhošťPo komunistickém puči v únoru 1948, na nátlak komunistických funkcionářů ze Zahrádky a ledečského okresu, Toufar na své místo rezignoval. Biskupská konzistoř vyhověla jeho žádosti o přeložení do nedaleké farnosti Číhošť, kde působil od 16. dubna 1948. Tam došlo k dodnes k nevyjasněnému pohybu dřevěného křížku na oltáři číhošťského kostela. Tento příběh je známý jako Číhošťský zázrak. V důsledku událostí byl v lednu 1950 páter Josef Toufar zadržen tehdejší tajnou policií a 25. února 1950 zemřel na následky brutálních praktik při výsleších StB. Stal se jednou z obětí komunistického pronásledování katolické církve v Československu.
Památník  faráře Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou

Památník faráře Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou

Na Boží hod velikonoční, v roce 2013, po ranní mši svaté byl v parku před kostelem sv. Petra a Pavla slavnostně vysvěcen památník P. Josefa Toufara rodáka z Arnolce, který byl významnou osobností kraje Vysočina.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti

Od roku 1948 působil v Číhošti farář Josef Toufar. Do dějin se obec nedobrovolně zapsala známým „číhošťským zázrakem“.

Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou

Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou

Sochu pro Josefa Toufara najdete v kostele sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde byla odhalena v den výročí knězova umučení komunistickou státní bezpečností. Národní památkový ústav sochu dostal darem od předního českého sochaře Olbrama Zoubka.