Úvod > Aktuality > Trutnovské dračí slavnosti se blíží

Trutnovské dračí slavnosti se blíží

Vydáno 2. května 2018 Zážitky
Třináctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 4. května 2018 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem května a nabízejí všem generacím návštěvníků zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letos budou zasvěceny dobrému jídlu, pití a nespoutané zábavě pro malé i velké.

TrutnovMěstské dračí slavnosti s originálním názvem Už ho nesou!, se letos konají 4. a 5. května a jsou určené návštěvníkům všech věkových kategorií. Hlavní program slavností proběhne v sobotu 5. května v centru Trutnova. Jeho součástí jsou hudební a divadelní vystoupení, výtvarné i řemeslné dílny, hry a atrakce pro děti, trhy, výstavy, instalace, promítání filmů, přednášky, besedy… Celodenní program vrcholí živelným nočním průvodem s drakem, jenž je na závěr pověšen na věž Staré radnice.

V sobotu v 10:00 hod. bude slavnostním přípitkem současného purkmistra zahájen první trutnovský hodokvas. A na co se můžete těšit? Náměstím projede sled hudebních a divadelních kousků a kusů v kulinářských kulisách. Na dlouhých slaměných tabulích budou nainstalovány výsledky dlouhodobé výtvarné dílny pro trutnovské školy na téma „Hostina ve všech podobách“. Spatříte tu i obří hrnec, čajovou konvičku a jídelní příbor, to vše připravené pro případnou návštěvu nějakého obra z Krkonoš. Ochutnat budete moci něco z podkrkonošských specialit, miletínské modlitbičky, hořické trubičky, vyhlášené kyselo. Za zmínku stojí i stánek, kde se děti napijí pravé dračí krve nebo uždibnou kousek hadího masa, aby porozuměly řeči zvířat.
 
Už ho nesouMezi slaměnými tabulemi vyroste zvířecí farma, kde si vyzkoušíte, jak podojit kravku nebo kozu. A na jaké soubory se můžete těšit? Divadlo V pytli Petra Stolaře, divadelní i hudební soubor 100 opic, kapely či pěvecká tělesa Peregrin, Rajtaraj, Marta a Rasputin band, Staropražští pardálové, Bombarďák, Polárka Brno, Nažďár, Asinus Musicus – soubor ZUŠ, Duro Nux i s bubenickou školou. Všechny soubory budou vystupovat střídavě na náměstí a v Trautenbergově tvrzi nebo i v přilehlých ulicích.
 

Kola-nekola, velbloudi, koníci a škola létání na drakovi

už ho nesou průvodPěší zóna bude opět zasvěcená řemeslům a prodejcům. Pro mimořádný úspěch z loňského roku se opět budete moci „povozit“ na kolech - nekolech pana Zehnala. Jeho cyklokuriozity uspokojí i nejnáročnějšího velocipedistu. V Hradební ulici se určitě zastavte ve střelnici pánů z Vízmburku nebo v „královské střelnici“. Naučí tu malé i velké střelbě z luků a kuší.
 
U lávky přes Úpu rozbalí své stanoviště slovutný soubor Al Rašíd. Kolem jeho atrakcí budou vozit nejmenší návštěvníci poníci. Alejí budou rozvážně kráčet i velbloudi a o kus dál bude jezdit šlapací ponyexpres. Najdete tu i řemesla Domu Pod jasanem, ukázku staré zemědělské techniky z muzea z Radče, ale třeba i živé kozičky z krkonošské farmy z Rudníku.
 
Velbloud TrutnovV prostoru za společenským centrem UFFO si určitě nenechte ujít představení s koňmi pana Novotného z Třebíče. Takřka cirkusové kousky nadchnou nejen naše nejmenší. Na prostranství za irskou restaurací se můžete při kafíčku se svými nejmenšími potěšit nad tvorbou souboru louTKA kaTka z Miletína, které vystoupí s klasickými pohádkami K. J. Erbena. A zapomenout nemůžeme ani na známou kuličkodráhu ve Školní ulici a pojízdnou loď Aurouru, která bude svištět po náměstí. Pro současnou generaci se otevře mezi muzeem a kostelem dračí školu létání. Ve virtuální realitě si osedláte svého draka a naučíte se s ním létat.
 

Kterak se drak dostal do trutnovského městského znaku

Drak na trutnovské radniciTraduje se, že v letech 1006 v místech pod hradbami, kudy dnes vede obnovená Dračí ulička, lid vznikající trutnovské obce pod vedením pana Albrechta z Trautenberku zabil ukrutnou dračí saň. Drak se objevil na městských pečetích a je neodmyslitelnou součástí trutnovského městského znaku. Díky této pověsti býval Trutnov v historii někdy označován jako Dračí město. Draka můžete v Trutnově na řadě míst potkat i dnes, vždy od května do září např. zavěšeného na věži Staré radnice. K připomenutí děje unikátních trutnovských pověstí bývá na věž vyzdvihován každoročně při večerním vyvrcholení právě těchto originálních městských dračích slavností. Visí zde až do září, kdy je slavnostně sundán, opět s bohatým doprovodným programem.

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním vlastivědným muzeem, které sídlí v trutnovském zámku. Muzeum shromažďuje a eviduje sbírky hmotných dokladů vývoje přírody, prehistorie a historie, zejména z území okresu Trutnov, v oborech archeologie, etnografie a historie.

Galerie draka Trutnov - magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov - magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Tkalcovské muzeum - netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Tkalcovské muzeum - netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Strávit zde můžete jednu hodinu nebo i celý den. Vyzkoušejte si tkaní předení, zpracování lnu a vlny, výrobu keramiky, mýdel, papíru svící, malbu na textil a sklo ve výtvarné dílně.

Další aktuality