Úvod > Aktuality > Trutnovské dračí slavnosti se blíží

Trutnovské dračí slavnosti se blíží

Vydáno 2. května 2019 Zážitky
Čtrnáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 3. května 2019 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem května a nabízejí všem generacím návštěvníků zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letos budou zasvěceny trutnovským mlýnům.

TrutnovMěstské dračí slavnosti s originálním názvem Už ho nesou!, se letos konají 3. a 4. května a jsou určené návštěvníkům všech věkových kategorií. Hlavní program slavností proběhne v sobotu 4. května v centru Trutnova. Jeho součástí jsou hudební a divadelní vystoupení, výtvarné i řemeslné dílny, hry a atrakce pro děti, trhy, výstavy, instalace, promítání filmů, přednášky, besedy… Celodenní program vrcholí živelným nočním průvodem s drakem, jenž je na závěr pověšen na věž Staré radnice.

V pátek 3. května se na Malém náměstí ve 20:00 uskuteční roztáčení mlýnských kol. Při pouličním
happeningu budou roztočeny mlýny, aby se namlelo dostatek mouky pro sobotní slavnost. Večer pak ve 21:30 zakončí Theatrum Culinarium Pictum -  pojízdný barokní kabaret oživlých snů a obrazů na Krakonošově náměstí před Starou radnicí. Jedná se o fantaskní kulinářské obrazy inspirované díly holandských mistrů a hudbou Jóhann Jóhannssona.
 

Hlavní sobotní program

ŽongléřLetošní slavnosti budou i v sobotu opět trochu jiné než ty minulé. V prostoru tradiční Trautenbergovy tvrze bude letos postaven krásný velký větrný mlýn pana Lhotáka z Jičína, který bude hlavní kulisou celodenní hry pro statečné kluky a děvčata. Pro menší pak budou k dispozici krásná vodní kola na nábřeží Václava Havla u restaurace Sokolovna. Tyto mlýny budou součástí hry pro nejmenší a jejich rodiče. Kuličková dráha se letos přemístí k městské tržnici, aby udělala místo ve Školní ulici pro slavnou loď na kolečkách, která se jmenuje příznačně – Auroura.

Velbloud TrutnovPořadatelé se letos rozhodli, že nepostaví hlavní podium. Není to snaha ušetřit, ale hudby a divadel bude tolik, že mohou hrát pouličně bez nazvučení a návštěvník si vybere místo a čas na jejich produkci sám. Tak jenom orientačně, kde se s umělci potkátev okolí kašny, na pěší zóně, v městské tržnici a na Dolní promenádě. Pro nejmenší bude opět nachystaná dětská scéna u Irské restaurace. Nesmíme zapomenout na oblíbené cyklokuriozity, soubor pouťových tureckých atrakcí Al Rašíd, střelnici pana Krále, školy řemesel království Danar nebo výtvarné dílny a předvádění řemesel souborů Bezinky a Domu Pod jasanem.

Už ho nesouVe 21:00 nastane očekávaný bod programu "Už ho nesou!". Večerní magické procesí s trutnovským drakem a jeho následné vyzdvižení na věž Staré radnice. Průvod s drakem vyrazí od parkoviště za kinem pod Dračí uličkou a po známé trase dojde na Krakonošovo náměstí, kde bude netvor vyzdvižen na věž Staré radnice. Vemte si s sebou zvonky, píšťaly, bubny, rohy a jiná rachtadla a přijďte zvolat Už ho nesou! a posléze Už visí!

 

Kterak se drak dostal do trutnovského městského znaku

Drak na trutnovské radniciTraduje se, že v letech 1006 v místech pod hradbami, kudy dnes vede obnovená Dračí ulička, lid vznikající trutnovské obce pod vedením pana Albrechta z Trautenberku zabil ukrutnou dračí saň. Drak se objevil na městských pečetích a je neodmyslitelnou součástí trutnovského městského znaku. Díky této pověsti býval Trutnov v historii někdy označován jako Dračí město. Draka můžete v Trutnově na řadě míst potkat i dnes, vždy od května do září např. zavěšeného na věži Staré radnice. K připomenutí děje unikátních trutnovských pověstí bývá na věž vyzdvihován každoročně při večerním vyvrcholení právě těchto originálních městských dračích slavností. Visí zde až do září, kdy je slavnostně sundán, opět s bohatým doprovodným programem.

Tkalcovské muzeum - netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Tkalcovské muzeum - netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Strávit zde můžete jednu hodinu nebo i celý den. Vyzkoušejte si tkaní předení, zpracování lnu a vlny, výrobu keramiky, mýdel, papíru svící, malbu na textil a sklo ve výtvarné dílně.

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním vlastivědným muzeem, které sídlí v trutnovském zámku. Muzeum shromažďuje a eviduje sbírky hmotných dokladů vývoje přírody, prehistorie a historie, zejména z území okresu Trutnov, v oborech archeologie, etnografie a historie.

Galerie draka Trutnov - magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov - magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Další aktuality

21.5.
2019
Ve Špindlerově Mlýně se bude otevírat letní sezóna

Ve Špindlerově Mlýně se bude otevírat letní sezóna

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky
24.4.
2019
Víkendové zahradnické trhy lákají na Kuks

Víkendové zahradnické trhy lákají na Kuks

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky
19.3.
2019
Deset míst, kam vyrazit před sezonou aneb daleko od hlučících davů

Deset míst, kam vyrazit před sezonou aneb daleko od hlučících davů

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky