Úvod > Aktuality > Třiatřicet krásných křížů a křížků: který zvolíte pro velikonoční výlet?
Památky

Třiatřicet krásných křížů a křížků: který zvolíte pro velikonoční výlet?

  • Vydáno20. dubna 2019
Devět křížů a vzpomínka na pradávný masakr svatebního průvodu, poutní místo s kapličkovou křížovou cestou a třemi kříži místo kaple, kříže skryté ve skalách a stínu stromů a nespočet pověstí, které se kolem nich ovíjejí… Kříže jako místa, obestřená lákavým tajemnem, i jako symboly smíření i zmrtvýchvstání vám nabízíme jako zajímavé tipy pro velikonoční výlety.
Magická místa opředená starými příběhy vybízejí k zastavení, ztišení a vzpomínkám. Často se ale musíte ponořit hluboko do minulosti a pátrat, co že se tu vlastně stalo – a to platí především pro nejznámější a možná také nejstarší místo pojmenované po křížích, Devět křížů poblíž exitu 168 dálnice D1.
 

Když svatební zvony vyzvání umíráček

K legendárním Devíti křížům se dostanete snadno, stojí u lesa těsně vedle silnice. Pověst o zamilované dívce, kterou rodiče donutili vzít si jiného, má několik verzí, ale konec bývá stejný: odmítnutý nápadník zosnoval pomstu, najal si pomocníka a svatební průvod přepadl. Ve zmatku oproti původním plánům přišla o život i nevěsta; když to nápadník zjistil, zastřelil pomocníka a potom sebe. Devět křížů tak dodnes připomíná devět obětí; uprostřed prý leží nevěsta, po stranách oba ženiši. Není těžké uhodnout, že pod křížem, který prý často uhnívá, je pochován vrah. I proto se kříže pravidelně obnovují, a to už od roku 1540, kdy k nešťastné události došlo.

Není to ale jediné místo, kde si smrt dala dostaveníčko s láskou. Špatně skončil také svatební průvod u Ohře, který zkameněl. Dodnes jej můžete vidět v podobě Svatošských skal poblíž Lokte.
 

Čtyři krát tři kříže

Tři kříže není jen country písnička od kapely Hop Trop, ale také jméno celé řady pěkných výletních míst. Například lidé ve Slaném o Velikonocích chodili na vrcholek Slánské hory ke třem křížům, které tu v roce 1662 nechal vztyčit Bernard Ignác z Martinic. Do města přivedl piaristy a františkány, měl zálibu v církevních stavbách a okolní krajině se snažil vtisknout duchovní ráz. Na křížích se prý vedle Ježíše kdysi dokonce nacházely i postavy lotrů, kteří byli ukřižováni společně s ním.

Kříže ve Slavkovském leseZnámé jsou také tři kříže neboli Křížky ve Slavkovském lese poblíž obce Prameny a Kaplisko či Kalvárie na východním okraji Nového Města na Moravě. Tři kříže byly vztyčeny v roce 1832 jako poděkování za ušetření města před nákazou cholery a moru, z centra sem vede naučná stezka nazvaná Tři kříže. Naopak mezi místa téměř zapomenutá patří Kalvárie ve skalách severně od hradu Valdštejn. Také tady objevíte tři křížky, samozřejmě v místě s překrásným výhledem do krajiny – ostatně jinak to v Českém ráji ani nejde.
 

Čtyři kříže u Litoměřic

Krajinu kolem Brány Čech poblíž Velkých Žernosek střeží skalnatý ostroh Kalvárie se zdaleka viditelnými třemi kříži. První zmínky o nich se vztahují k roku 1587 a mají údajně připomínat tři dívky, které se zamilovaly do jediného muže. Protože si přísahaly věčné přátelství a provdat se za něj mohla jen jedna, raději zvolily společnou smrt. Na místě, odkud skočily do Labe, pak muž nechal vztyčit tři kříže.

Zajděte se podívat také na nedaleký vrch Radobýl nad Litoměřicemi, spojený s posledními dny a poslední básní Karla Hynka Máchy. Z vrcholu kopce se otevírá téměř kruhový výhled na Litoměřice, Terezín, Píšťanské jezero, Lovosice a České středohoří. Také tady objevíte mohutný kovový kříž; je relativně nový, ale jeho dřevěný předchůdce tu prý stával už v 17. století.
 

Další hezká místa s kříži

  • Známé jsou i tři velké štíhlé dřevěné kříže, vztyčené na úbočí Ottovy výšiny v lesích severně od lázeňského centra Karlových Varů kolem roku 1640 jako symbol rekatolizace města po bitvě na Bílé hoře. Od Vřídelní kolonády sem vede žlutá značka, ale víte, že podle plánů z dob první republiky tu měl stát luxusní hotel a až k němu měla vést lanovka? Její torzo si prohlédnete v ulici Na Vyhlídce.
  • Známé je i poutní místo U Tří křížů v lesích nad Brněnskou přehradou. Stoupá k nim křížová cesta z obce Chudčice, kolem se rozprostírá daňčí a mufloní obora, pozůstatkem velké obory náležející ke královskému hradu Veveří. Kdysi tu stávala kaple svatého Kříže, zrušená a zbořená za vlády císaře Josefa II. Místo dnes připomínají tři velké kříže, v polovině 19. století přibylo čtrnáct kapliček křížové cesty, které nechali postavit majitelé bohatých chudčických statků.
  • OřešníkPoutníci, kteří přicházeli do Hejnicpoutnímu chrámu Navštívení Panny Marie, nemohli přehlédnout skály na severním úbočí Jizerských hor. Na vrcholu jedné z nich zvané Ořešník kdysi kdosi vztyčil velký, z dálky viditelný kříž. Dostanete se k němu celkem lehce, do skály jsou vytesané schody a jak schodiště, tak vrcholovou plošinu lemuje zábradlí. Působivý výhled obsáhne Velký Štolpich, Hejnice s poutní bazilikou, majestátní horu Smrk, Paličník, Smědavskou horu, hřeben Poledních kamenůFrýdlantským cimbuřím i Ptačí kupy.
  • A na závěr jedna křížová hádanka: víte, kde najdete největší kříž v Česku? Zřejmě v Olomouci na Svatém Kopečku. Poutní bazilika a stromořadí, které k ní stoupá z města, vytváří při pohledu z ptačí perspektivy velký kříž. Iniciátorem byl před 300 lety architekt a kněz Domenico Martinelli, ale jeho záměr postupně poničily náletové dřeviny. Alej nyní čeká velká obnova, aby kříž v krajině zářil stejně jako dřív.
Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou

Na Křížové hoře (563 m n. m.) nad obcí Jiřetín pod Jedlovou vzniklo v 18. století poutní místo spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži. Křížová cesta bývá prvním turistickým výšlapem z Jiřetína směrem na vrchol Jedlové hory.

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou

Barokní kostel s komplexem dalších staveb nechal vybudovat v 16. století František Michal August Šubíř z Chobyně jako projev díků za odvrácení morové nákazy. Projekt vypracoval slavný architekt Jan Blažej Santini. Kostel má zajímavý půdorys ve tvaru šestilistu, inspirovaný jerusalémskou Golgotou.

Devět Křížů u dálnice D1

Devět Křížů u dálnice D1

Devět dřevěných křížů u exitu 168 na dálnice D1 připomíná podle pověsti krvavou událost z roku 1540.

Přírodní rezervace Bílý kříž na Znojemsku

Přírodní rezervace Bílý kříž na Znojemsku

Jedná se o hluboce zaříznuté údolí řeky Dyje při vtoku z Rakouska zpět na území České republiky. Nachází se zde několik dominantních skalisek, z nichž jsou pěkné rozhledy do údolí.

Křížová cesta v Římově

Křížová cesta v Římově

Křížová cesta v Římově u Českých Budějovic, zvaná římovská pašijová cesta či římovské pašije, je barokní křížová cesta rozšířená na 25 zastavení, z přelomu 17. a 18. století.

Křížová cesta Liběchov

Křížová cesta Liběchov

Křížová cesta byla postavena roku 1780 a tvoří ji čtrnáct zděných výklenkových kaplí s pašijovými výjevy.

Kaple na vrchu Velký Roudný v Jeseníkách

Kaple na vrchu Velký Roudný v Jeseníkách

Velký Roudný je kupovitý vrchol, který se tyčí nad vodní nádrží Slezská Harta. Hora je nejvyšší a nejzachovalejší stratovulkán Nízkého Jeseníku. Na jeho vrcholu se nachází zděná kaple z roku 1933, která byla obnovena v roce 1998.

Frýdlantské cimbuří – skalní vyhlídka nedaleko Hejnic

Frýdlantské cimbuří – skalní vyhlídka nedaleko Hejnic

Frýdlantské cimbuří je výrazný skalní útvar v hřebeni Poledních kamenů Jizerských hor. Cimbuří má dva vrcholy od sebe oddělené hlubokou propastí. Na západnějším vrcholu je upravená vyhlídka, na kterou je možné vylézt po žebříku se zábradlím.

Křížová cesta ve Stožci

Křížová cesta ve Stožci

Nová křížová cesta s obrazy malířky Vladimíry Fridrichové Kunešové částečně kopíruje tu z Českých Žlebů ke Stožecké kapli. Celkem 14 obrazů bude na křížovou cestu umístěno na jaře 2018.

Křížová cesta Petra Urbana ve Smržovce

Křížová cesta Petra Urbana ve Smržovce

Patnáct obrazových zastavení vytvořil místní rodák Petr Urban, vedou územím dříve zvaným Malé Polsko.

Křížová cesta Šarovy

Křížová cesta Šarovy

Křížová cesta u obce Šarovy je dílem sochařky a výtvarnice Pavly Kačírkové a prof. ak. soch. Jana Ambrůze na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně.

Kopec Marta s křížovou cestou a kaplí ve Frymburku

Kopec Marta s křížovou cestou a kaplí ve Frymburku

Nad Frymburkem se hrdě vzpíná Svatá Marta. Vrcholek, z něhož se naskýtá neopakovatelný pohled na městečko pod ním.

Křížová cesta ve Volarech

Křížová cesta ve Volarech

Křížová cesta ve Volarech vede na úbočí vrchu Kamenáč (899 m n. m.) a tvoří ji 14 zastavení, z nichž 12 zastavení má podobu kapliček vytesaných ze tří kusů kamene dioritu.

Křížová cesta v Nejdku

Křížová cesta v Nejdku

Nejdecká křížová cesta je romantickým místem skrytém v přilehlém lese Křížového vrchu. Byla vybudována v letech 1851 – 1858 a neměla a dosud nemá široko daleko sobě rovné pro svou délku 1,5 km a nádhernou polohu přímo nad centrem města.

Křížový vrch s křížovou cestou a kaplemi ve Šluknově

Křížový vrch s křížovou cestou a kaplemi ve Šluknově

Křížový vrch s křížovou cestou se nachází v jižní části města v ulici Křečanské. Součástí křížové cesty je dvanáct zastavení. Při vstupu do areálu se nachází trojice kaplí – kaple Poslední večeře Páně, kaple Žaláře Krista a kaple Bičování Krista.

Návrší Vyšehrad s Křížovou cesto u Jistebnice

Návrší Vyšehrad s Křížovou cesto u Jistebnice

Křížová cesta v Jistebnici se nachází na návrší Vyšehrad jihozápadně od města. Je chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.

Andělé na návrší – interaktivní expozice sakrálního umění v Litomyšli

Andělé na návrší – interaktivní expozice sakrálního umění v Litomyšli

Expozice poskytuje prostřednictvím atraktivních vizuálních prostředků prostor pro setkávání návštěvníka s uměleckými díly křesťanské kultury.

Boží muka a kamenný kříž u Kobylé nad Vidnavkou

Boží muka a kamenný kříž u Kobylé nad Vidnavkou

Boží muka spolu s kamenným křížem patří k nejstarším dochovaných pilířovým stavbám tohoto typu na Jesenicku.

Křížový kámen nazývaný Pytlácký u Zubří

Křížový kámen nazývaný Pytlácký u Zubří

Křížový kámen nazývaný „Pytlácký“ se nachází v lese vymezeném obcemi Zubří, Koníkov a Vojtěchov v lokalitě zvané U Pytláka v okrese Žďár nad Sázavou. Dle legendy připomíná nešťastnou násilnou událost z roku 1569, která se bezprostředně vztahuje k dané lokalitě.

Kaple a křížová cesta Studenec

Kaple a křížová cesta Studenec

Lokalita Studenec u Rožmberka nad Vltavou je pojmenována podle pramene se "zázračnou vodou". Kaple zde byla vystavěna v 17. století a sloužila jako poutní místo.

Radobýl v Českém středohoří – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi

Radobýl v Českém středohoří – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi

Kuželovitý tvar osamocené, čedičové hory Radobýl se tyčí v Českém středohoří na pravém břehu Labe, 3 km jihozápadně od středu Litoměřic. S horou je spjato jméno českého básníka Karla Hynka Máchy, kterému se návštěva Radobýlu, 27. 10. 1836 stala osudnou.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Alej mrtvých v lese Svíb

Alej mrtvých v lese Svíb

Les Svíb se stal 3. července 1866 místem těch nejkrvavějších bojů bitvy u Hradce Králové v Prusko-Rakouské vílce. Tomu také odpovídá počet válečných hrobů a pomníků v této lokalitě – je zde více než 120 prostých křížů a typových pyramid i monumentálních památníků.

Kalvárie s křížovou cestou v Krupce

Kalvárie s křížovou cestou v Krupce

Kalvárie v Krupce se nachází na skalním ostrohu severně od náměstí v centru. Poutníci sem z baziliky Panny Marie Sedmibolestné putují již po celá staletí, v současné době jde o oblíbené zákoutí a cíl procházek místních obyvatel.

Křížová cesta na vrchu Ronšperk

Křížová cesta na vrchu Ronšperk

Kopec nad Stříbrem je význačná dominanta, která přitahuje návštěvníky Stříbra a stříbrské občany vyzývá k rozjímání či procházkám. Křížovou cestu tvoří 14 kapliček, v jejíchž výklencích jsou zobrazeny výjevy poslední cesty Ježíše Krista.

Křížová cesta na Andrlův chlum

Křížová cesta na Andrlův chlum

Na severním svahu kopce Andrlův chlum se nachází křížová cesta vedoucí na vrchol. Současných čtrnáct kaplí dnešní křížové cesty zde bylo postaveno v letech 1852-53. K jejich celkově obnově došlo v roce 1994.

Bolestné kameny – křížová cesta moderního člověka v krajině Píseckých hor

Bolestné kameny – křížová cesta moderního člověka v krajině Píseckých hor

Cesta je obdobou křesťanské křížové cesty, má též čtrnáct zastavení. Pojmenovává největší bolesti moderního člověka a vede ho k naději. Cesta začíná v Píseckých horách "U Vodáka" (parkoviště) a končí na Vyhlídce píseckých lesníků.

Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Kalvárie Tři kříže u Velkých Žernosek

Kalvárie Tři kříže u Velkých Žernosek

Skalnatý ostroh Kalvárie se vypíná nad pravým břehem Labe s krásnou vyhlídkou na Českou bránu. Pro tři kříže, stojící na vrchu a zmiňované již v rku 1587, se vžil také název Tříkřížový vrch. Je součástí stejnojmenné přírodní rezervace Kalvárie, vyhlášené roku 1993.

Křížová cesta na Kuksu – příběh utrpení a nadějí člověka

Křížová cesta na Kuksu – příběh utrpení a nadějí člověka

Křížová cesta na Kuksu je novodobým pojetím 300 let staré myšlenky hraběte F. A. Šporka. Novou křížovou cestu vytvořil spolu s dalšími autory sochař Vladimír Preclík, který měl vřelý vztah k této krajině. Sochy najdete na úpatí zalesněného svahu nad železniční tratí mezi Žirčí a Stanovicemi.

Křížový vrch s hřbitovním kostelem Povýšení sv. Kříže v Moravské Třebové

Křížový vrch s hřbitovním kostelem Povýšení sv. Kříže v Moravské Třebové

Původní hřbitov v Moravské Třebové se nacházel u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kolem roku 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch, kde se dnes nachází také křížová cesta.

Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě

Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě

Jednou z vrcholných barokních památek jižních Čech je poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Především díky působení významných pražských umělců Kiliána Ignáce Dientzenhofera a Václava Vavřince Reinera patří kostel k nejpozoruhodnějším barokním stavbám v širokém okolí.

Drobné sakrální památky Vysočiny

Drobné sakrální památky Vysočiny

Při toulkách Vysočinou si prohlédnete hned několik drobných sakrálních památek. Boží muka, kapličky, staré kamenné, či litinové kříže na kopcích, u poutních míst, podél cest a na rozcestích. Jsou rozeseté po krajině a vytvořily její paměť, jejíž význam nám dnes už často uniká.

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch

Čtyřřadá lipová alej vedoucí ke kostelu na Uhlířském vrchu byla vysázena v letech 1766 až 1770. Na vrcholku Uhlířského vrchu je poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné a je odsud nádherný výhled do okolí. U horní části aleje poutníky ke svatostánku provází velice originální křížová cesta.

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž je malá osada, kterou tvoří několik roztroušených stavení na okraji nivy Studené Vltavy, asi 4 km od obce Stožec. Jedná se o významný v lesích ukrytý šumavský „železniční uzel“ tratí (od Volar, Nové Pece a Nového Údolí) s mohutnou staniční budovou.

Kalvárie ve skalách u hradu Valdštejn

Kalvárie ve skalách u hradu Valdštejn

Kalvárii tvoří tři velké kamenné kříže, podle kterých se také někdy nazývá. Nachází se na okraji skal asi 250 metrů vzdušnou čarou od hradu Valdštejn.

Poutní místo Křížový vrch u Stodu

Poutní místo Křížový vrch u Stodu

Křížový vrch (487 m n. m.), odedávna zvaný též Vrabina, byl od roku 1234 majetkem chotěšovského kláštera. Od roku 1739 stojí na vrcholu dřevěný kříž, který byl v letech 1747-1755 nahrazen poutním kostelíkem a po zrušení kláštera roku 1804 byl zbořen.

Tři kříže u Nového Města na Moravě

Tři kříže u Nového Města na Moravě

Tři kříže u Nového Města na Moravě jsou kulturní památkou od roku 1958. Místo se též označuje jako Kaplisko nebo Kalvárie.

Tři kříže v Karlových Varech

Tři kříže v Karlových Varech

Tři velké štíhlé dřevěné kříže stojí na terase vrcholu Tříkřížového vrchu, obezděné kamennými kvádry. Byly postaveny jako symbol rekatolizace města po bitvě na Bílé hoře.

Tři Kříže v Slavkovském lese

Tři Kříže v Slavkovském lese

Nedaleko obce Prameny v Slavkovském lese se nalézá národní přírodní památka Tři kříže. Kamenné kříže se tyčí na skalce vpravo od silnice. Trojice křížů, které tvoří dominantu vrcholku kopce, byla vztyčena v roce 1859 jako díkuvzdání za vyléčení nemoci.

Tři kříže ve Veveřím lese

Tři kříže ve Veveřím lese

„Jen tři kříže z bílýho kamení…“, zpívá se ve známé písni. Právě takové tři kříže ze světlého pískovce najdete v lesích státního podniku Lesy ČR, Lesní správy Černá Hora. Jsou umístěny ve „Veveřím lese“ uvnitř daňčí a mufloní obory Kuřim, která je pozůstatkem velké obory náležející k hradu Veveří.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Další aktuality

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda