Úvod > Aktuality > Šestý ročník festivalu světla Signal právě dnes začíná!
Zážitky

Šestý ročník festivalu světla Signal právě dnes začíná!

  • Vydáno11. října 2018
Praha letos mezi 11. a 14. říjnem nebude hýřit jen barvami podzimu, ale rozjasní ji také unikátní světelné projekce! Festival světla Signal letos v metropoli oslaví barvami především výročí 100. založení republiky. Těšit se můžete na 24 uměleckých instalací českých i zahraničních umělců v celkem 8 městských částech Prahy. Tři hlavní festivalové budou v centru, na Vinohradech a nově v Karlíně. Většina děl bude umístěna ve veřejném prostoru, umělecké světlo rozzáří kostely, náměstí, paláce, kaple, sady i vybrané místo řeky Vltavy. Slavnostní zahájení festivalu světla Signal proběhne ve čtvrtek 11. 10. 2018 v 19 hodin na Karlínském náměstí.
Signal festivalLetošní Signal se poprvé rozprostře ve třech trasách, svými instalacemi však zasáhne hned
8 městských částí Prahy. V Karlíně uvidíte 3D videomapping, který bude nově promítán v Kasárnách Karlín. Ti, kteří dávají přednost komornější atmosféře, mohou navštívit takzvané Satelity, tedy instalace mimo hlavní trasy, nebo Galerijní zónu s instalacemi uvnitř významných pražských budov.

U většiny instalací neplatíte vstupné. Vstupenky je nutné zakoupit do Galerijní zóny festivalu, na doprovodný program Struny Signalu – Organik a na 3D videomapping. Vstupné do všech 5 míst Galerijní zóny bude 170 Kč. Vstupné na venkovní instalace na trasách Karlín, Centrum, Vinohrady a Satelity se neplatí.
 

Trasa Karlín

videomapping signalNovinkou letošního ročníku je trasa v Karlíně, která nabídne 5 instalací od výrazných českých i zahraničních autorů. Karlín je moderní a rychle rostoucí pražskou čtvrtí a nová trasa reaguje na její progresivní atmosféru. Hned na jejím začátku lidé narazí v Kasárnách Karlín na 3D audiovizuální mapping Biofilms od kreativního studio z Baskicka Hotaru Visual Guerrilla, který je inspirovaný konceptem využití mikroorganismů jako základu stavebních materiálů.

Trasa vede také do Hauch Gallery. Švýcarský umělec tvořící pod pseudonymem Zimoun zde představí monumentální a zároveň velmi minimalistické dílo reagující na napětí mezi úhlednými vzorci a životním chaosem. Tato instalace bude v galerii k vidění ještě týden po skončení festivalu. Dalším dílem na trase je projekce na budovu Main Point Karlin, která získala v roce 2011 ocenění MIPIM Awards v kategorii nejlepší kancelářská budova světa. České umělecké uskupení Hyperbinary oživí její fasádu světelnou projekcí s názvem Wave. Návštěvníci svou cestu Karlínem zakončí u instalace Francouze Romaina Tardyho, který letos oživí Karlínské náměstí svou site-specific instalací Future Ruins inspirovanou architekturou místního kostela sv. Cyrila a Metoděje.
 

Trasa Centrum

Již tradiční trasa centrem Prahy nabízí hned 8 světelných instalací, jednou z nejzajímavějších je Nebe na zemi Richarda Loskota a UAII Studia, která přenese ve dvoraně Clam-Gallasova paláce návštěvníky do oblak, přímo do epicentra silné bouřky.

Staroměstské náměstí bude patřit instalaci Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, kteří patří již 20 let mezi nejviditelnější umělce na české scéně. Jejich filmovo-sochařský objekt s názvem Paralelně spolu je metafora současného světa, kde se vyspělé technologie střetávají se starověkými kulturami, základem instalace je podélně rozříznutý automobil. Dalším významným českým umělcem, který se podílí na letošním ročníku Signal festivalu, je Ivan Kafka, průkopník média site-specific instalace, land artu a konceptuálního umění. Jeho dílo O stádnosti/Zjevná stádnost umístěné na Ovocném trhu je tvořené desítkami směrových značek v řadách za sebou a odkazuje na lidskou individualitu, chování davu a jeho manipulativnost.
 

Trasa Vinohrady

kostel ludmila vinohrady signalOblíbená trasa vedoucí Prahou 2 a 3 představí 7 různorodých instalací a nebude chybět tradiční videomapping na náměstí Míru. Fasádu kostela sv. Ludmily letos rozhýbe německý kreativní label Ruestungsschmie.de, který skrze videomapping s názvem Nucleus3 klade návštěvníkům otázku: co očekáváme od budoucnosti? Nezisková organizace Obraz stojí za instalací v sadech Svatopluka Čecha, kterou festival reaguje na čím dál palčivější problém udržitelnosti a ekologie. Desítky kovových klecí s žárovkami a stísněným průchodem pro návštěvníky mají za cíl rozšířit povědomí o chovu hospodářských zvířat v 21. století. Na náměstí Jiřího z Poděbrad se letos návštěvníci ocitnou pod neustálým dohledem dystopické instalace Hlidka 2,1/18, kterou pro Signal festival vytvořila skupina audio-vizuálních umělců XYZ project.

Instalace ŽižkovŽižkovská část této trasy zavede návštěvníky do raně barokního Atria, kde Michal Škapa, neodmyslitelný zástupce pražské umělecké a streetarové scény, představí neonové objekty Zjevení a Vlajka pod příznačným souhrnným názvem Neon. Tuto instalaci bude možné navštívit až do února 2019. V site-specific instalaci SSSSSSpace českého uskupení _Stroy v Riegrových sadech, v těsné blízkosti památníku oslavujícího 150leté výročí Sokola, čeká veřejnost vizuální jízda, která představuje utopickou budoucnost street artu v příštím století.
 

Satelity

Čtyři satelitní instalace, které se vymykají hlavním trasám, rozsvítí vybraná místa v Dejvicích,
na Letné, Andělu a Pankráci
. Například Na Knížecí lidé objeví barevnou projekci na mozaiku
z 269 dopravních značek sesbíraných z pražských ulic, dílo Retroreflexe od Epose 257. Návštěvníci budou moci dokonce tuto instalaci sami ovládat.
 

Galerijní zóna

Signal festivalFestival představí Galerijní zónu rozšířenou o pátou instalaci, zóna povede skrze Colloredo-Mansfeldský palác, Zrcadlovou kapli Klementina, Clam-Gallasův palác, Hauch Gallery a Bar/ák – dvůr v pavlačovém domě na Florenci. Po čtyři říjnové večery budou tato výjimečně přístupná místa hostit světelná díla využívající specifik daných prostor. Vstupné do všech 5 míst Galerijní zóny bude 170 Kč pro dospělé a 100 Kč pro studenty a seniory. Poplatkem 50 Kč bude podmíněn také vstup na 3D audiovizuální mapping v Kasárnách Karlín.
 

Kdy a co lze navštívit prozradí festivalová mapa 

Signal PrahaVšechny festivalové instalace můžete navštívit od 11. do 14. října od 19:00 do 23:00 hodin. Výjimkou jsou instalace v rámci Galerijní zóny, které můžete navštívit od 19:00 do 24:00.

Pokud chcete o festivalu vědět vše potřebné, doporučujeme festivalovou mapu. Najdete v ní nejen mapu jako takovou, ale i informace k doprovodnému programu a dalšímu dění kolem festivalu. Mapa bude k zakoupení za 30 Kč u festivalových dobrovolníků na trase nebo na následujících místech a časech v Signal info pointech: na náměstí Republiky (11:00 – 23:00), na Staroměstském náměstí (11:00 – 23:00), na Karlínském náměstí (19:00 – 23:00) a na náměstí Míru (19:00 – 23:00).
Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. O dubna 2022 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela se nachzí sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Kasárna Karlín

Kasárna Karlín

Kasárna Karlín jsou obřím komplexem dvou historických budov v centru metropole, kde do roku 2008 sídlily některé složky armády a cizinecké policie. Téměř deset let hledal opuštěný areál své využití. Nyní se o areál stará a postupně jej renovuje kulturní spolek Pražské centrum.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.

Signal festival 2024

10. 10.13. 10.
Signal festival 2024

12. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 10. do 13. října 2024. Tématem je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura