Úvod > Aktuality > Tipy pro ty, kdo mají závratě z výšek: rozhledy nízké, nižší i nejnižší
Příroda

Tipy pro ty, kdo mají závratě z výšek: rozhledy nízké, nižší i nejnižší

  • Vydáno12. října 2020
Ve světě rozhleden se většinou soupeří o místa na opačném konci pomyslného výškového žebříčku. Jenže tam trůní Žižkovský vysílač v Praze s vyhlídkovou plošinou ve výšce 91 metrů, což zřejmě dlouho žádná stavba nepřekoná. Jaká je situace na nižším konci seznamu a kde najdete kuriózní rozhledny, které stěží vyšplhaly pár metrů nad zem?

Nejníže je Cimmrman

Všem definicím, jak má vypadat správná rozhledna, dala na frak Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova. Její výška se dokonce uvádí jako záporné číslo, protože je zahloubená kousek pod zem. Nijak zvlášť to nevadí, stojí v místě, odkud je hezký výhled i bez rozhledny a kam kromě milovníků vyhlídkových věží přijíždějí i recesisté, fandové geocachingu a cyklisté.

Kromě výhledu, ze kterého rozhodně nebudete mít závratě, tu objevíte i další vynálezy, například prototyp Cimrmanova dalekohledu nebo šlapací telefon.
 

Rozhledny Růženka, Semenec, Réna a další

Nejoriginálnější z malých rozhleden je Růženka na Pastevním vrchu u obce Růžová na Děčínsku, otevřená na jaře 2018. Kdekomu připomíná nikdy nepostavené sídlo Národní knihovny v Praze podle návrhu Jana Kaplického, ovšem vznikla dávno předtím. Inspirací byla linie opevnění z druhé světové války, jen na území obce stálo více než deset bunkrů. Stavbě ale předcházela dlouhá jednání a výsledek je například nižší, než se původně počítalo: z dvanácti metrů rozhledna sešplhala na polovinu, vyhlídková plošina je ve výšce 3,5 metru. I tak ale nabízí netypické výhledy na České Švýcarsko včetně málo známého bočního pohledu na slavnou Pravčickou bránu.

Mezi nejnižší se řadí také rozhledna u naučné lesní stezky Semenec poblíž Týna nad Vltavou. Stojí v místě někdejšího popraviště – místu se dřív říkalo Na Spravedlnosti – a dnes se z výšky čtyř až pěti metrů můžete kochat výhledy do údolí Vltavy, v dálce zahlédnete i chladicí věže jaderné elektrárny Temelín. Do rodiny nízkých rozhleden se řadí také čtyři metry vysoká vyhlídka v parku na RéněIvančicích a podobně vysoká rozhledna Maják na Kmochově ostrověKolíně, o metr vyšší je rozhledna Granátník na úpatí hory Kleť.
 

Čtyři malé strážní věže

věž na hoře rubínNa vrchu Rubín nad zalesněným údolím Doláneckého potoka kdysi stávalo slovanské hradiště a někteří historici se domnívají, že právě tady se odehrála bitva u Wogastisburgu. Nedávno tu otevřeli dřevěnou rozhlednu, osm metrů vysokou a z dubového dřeva, která má připomínat starou strážní věž; až k ní vás dovede cyklostezka z Podbořan. Odměnou je výhled do velké části severozápadních Čech včetně Krušných a Doupovských hor a Českého středohoří. Kromě lepších přístupových cest a záchytného parkoviště by tu měl vzniknout malý archeopark s ukázkou místních nálezů a kamenné bludiště.

Další rozhledna Štěpánka, která vyrůstá u Zemětic na Plzeňsku, má také podobu strážní věže: snad z dob Římanů, snad ze středověku. Jmenuje se po jednom z autorů, Petrovi Štěpanovském, a za hezkého počasí z ní uvidíte několik desítek kilometrů vzdálené vrcholky Šumavy.

rozhledna u zámečkuPěkná je také rozhledna U Zámečku v Lovosicích. Sedmimetrová stavba z roku 2019 ve tvaru rotačního hyperboloidu s vnitřním železným točitým schodištěm je tvořena čtyřiceti téměř dvanáctimetrovými dřevěnými kůly zasazenými do betonového základu. Z vrcholu rozhledny je vidět kruhovým výhledem daleko do krajiny Českého středohoří.

Strážní věž připomíná také rozhledna Na Kopečku v Licoměřicích, kde se můžete zastavit při výletu na zámek Žleby nebo na hrad Lichnice. Stojí sice na soukromém pozemku, ale je volně přístupná. Vůbec nebude vadit, když vás tu zastihne déšť, v přízemí čeká posezení a kamna s krbem, další odpočívadlo najdete o patro výš a teprve nahoře se z osm metrů vysokého ochozu otvírá výhled na Čáslavsko.
 

Nejmenší malé vyhlídky

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Vyhlídková věž na Rubínu u Podbořan stojí nedaleko slovanské hradiště, možná slavného Wogastisburgu.

Rozhledna Kopanina v Českém ráji

Rozhledna Kopanina v Českém ráji

Roku 1894 ji jako jednu z prvních rozhleden postavil Klub českých turistů.

Rozhledna U Zámečku Lovosice

Rozhledna U Zámečku Lovosice

V Lovosicích u přívozu naleznete pěknou vyhlídku. Nachází se na uměle vytvořeném vršku, kde už podobná vyhlídka postavena roku 1869. Z vrcholu rozhledny je vidět kruhovým výhledem daleko do krajiny Českého středohoří.

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka (432 m n. m.) se nachází v Růžovém hřebeni nedaleko Děčína nad údolím Labe a poskytuje pohled na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník a Velký Zschirstein.

Kolonáda Reistna u Valtic

Kolonáda Reistna u Valtic

Nad Valticemi se tyčí monumentální klasicistní stavba kolonády Reistna. Kolonáda představuje památník, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna pro vzpomínku na své zesnulé předky – otce Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa.

Dřevěná rozhledna Bára

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Salingburg je malá rozhledna ve Františkových Lázních, která svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Postavena byla v roce 1906.

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Český velikán Jára Cimrman má v Letohradě vlastní muzeum. Malé muzeum se nalézá ve sklepení zámku, kde dřív byly sklady civilní obrany. Návštěvníkům ukazuje světničku Cimrmanových rodičů, fotografie génia z dětství či plakáty, které poutají na divadelní hry.

Naučná lesní stezka Semenec s rozhlednou

Naučná lesní stezka Semenec s rozhlednou

Jedná se o vycházkový okruh lesem Semenec v délce 6 km, na kterém naleznete 10 zastavení s informačními tabulemi. Začátek i konec je u rozhledny u níž stávalo původně městské popraviště. Průvodcem na stezce vám bude lesní skřítek Semenáček.

Rozhledna Granátník u Českého Krumlova

Rozhledna Granátník u Českého Krumlova

Dřevěná rozhledna na svahu kopce Granátník pod Kletí je volně přístupná 5 metrů vysoká dřevěná konstrukce s vyhlídkovou plošinou. Nachází se na východním úbočí stejnojmenného kopce, v nadmořské výšce cca 750 metrů a nabízí rozhled do malebného údolí Vltavy.

Jezerní vyhlídka Horní Planá

Jezerní vyhlídka Horní Planá

Dřevěná rozhledna asi půl kilometru od Horní Plané stojí v nadmořské výšce 800 m n. m. A že se jedná o mini rozhlednu, dokazují její rozměry – vysoká je celkem 9 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5 metrů vede pouhých 21 schodů.

Nová vyhlídka v Otovicích

Nová vyhlídka v Otovicích

V Otovicích u Karlových Varů naleznete vyhlídku, která nabízí panoramatický pohled na Krušné a Doupovské hory. Vidět jsou vrchy Klínovec, Meluzína, Vlčinec anebo sjezdové trati na Neklidu.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda