Úvod > Aktuality > Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydáno 25. června 2019 Památky
Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Webový portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!

Návštěva u princezny Verunky v Hořovicích

Zámek HořoviceNávštěva u princezny Verunky je zábavná a interaktivní prohlídka pro děti ve věku 3 až 8 let, ty si mohou během prohlídky vyzkoušet královskou korunu, trůn i korunku princezny a zároveň budou dostávat drobné úkoly a otázky.

Princezna Verunka se na vás bude těšit v červenci a srpnu, od 6. 7. do 31. 8. 2019, vždy o víkendu 10:15 a 14:15 hodin, délka prohlídky je cca 30 minut. Pro děti je v hořovickém zámku k dispozici ještě Cesta za pokladem - hledání zámeckého pokladu pomocí plánku v praku, nebo Výstava her a hraček malých aristokratů.
 

Život šlechtice od dětských střevíčků na Nelahozevsi

Holčička princeznaProžijte atmosféru dávných časů na zámku Nelahozeves a projděte se zámeckou expozicí jako šlechtic v plášti a klobouku nebo jako princezna v korunce a dozvíte se, jakými radostmi a strastmi mladí šlechtici procházeli. Na prohlídku navazuje kreativní dílnička v jednom ze zámeckých sálů, kde si děti mohou ověřit, co si z prohlídky zapamatovaly.

Délka dětského programu, který trvá včetně výtvarné dílničky je 90 minut. Dětské prohlídky budou pořádány každý víkend až do konce října vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě, doporučujeme si prohlídku zarezervovat na tel. čísle 315 709 111.
 

Každou středu do Vlašského dvora

Vlašský dvůrVydejte se spolu s kostýmovanými průvodci na prohlídku někdejší české centrální banky středověku a sídla českých králů ve Vlašském dvoře. Při prohlídce se dozvíte mnoho zajímavostí i místních legend a pověstí. Kostýmované prohlídky se konají vždy každou středu, a to až do 18. prosince 2019.

V současné době se rekonstruuje schodiště vedoucí do audienční síně, avšak provází se v ní i nadále. Přístup je po menších, točitých schodech z věže. Setkáte se s panem pregéřem, který vám předvede, jak probíhala ražba mincí ve středověku. Na závěr nahlédnete i do temné historie stříbrného města při komentované prohlídce Muzea odhalení tajemné tváře Kutné Hory ve sklepení Vlašského dvora.
 

Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

FrýdlantProhlídka je určena menším dětem a vede hradními místnostmi, kde se děti dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se hrady vytápěly. Následně je pro děti připravena místnost, kde si mohou vystavené předměty osahat, uvidí hry, které se na hradech hrály, vyzkouší si křeslo hradního pána a mohou si do ruky vzít i meč. K dispozici jsou i pastelky, aby si mohly na památku namalovat obrázek.

Časy zahájení prohlídek určuje pokladní (nejsou pevně stanoveny). Intervaly mezi prohlídkami jsou dle potřeb provozu. Prohlídky se konají od 1. 5. do 28. 10. 2019.
 

Historické oděvy v Miloticích

Zámek MiloticeK lákadlům zámku Milotice na Hodonínsku patří kostýmované prohlídky, kde zájemce oblékají do historických oděvů, která funguje po celou sezónu, až do října. V kostýmu prince/princezny popřípadě hraběte/hraběnky se návštěvníci mohou individuálně projít francouzskou zahradou, anglickým parkem a exteriéry zámeckého areálu Milotice. Samozřejmě každý, kdo vlastní fotoaparát, se může při této procházce zvěčnit.

Kostymérna disponuje více jak 160 kostýmy různých velikostí. Šaty je možné zapůjčit na 30 minut a to za každého počasí, ovšem je třeba si návštěvu v kostymérně předem zamluvit přes webové stránky zámku.
 

Pohádkové kostýmy z filmů pana Vorlíčka v Horšovském Týně

výstava kostýmůPřijďte se podívat na výstavu kostýmů a rekvizit z pohádek, které režíroval Václav Vorlíček. Téměř 50 kostýmů z pohádek Jak se budí princezny, Princ a Večernice, Pták Ohnivák, Kouzelný měšc a Jezerní královna.

Součástí výstavy je také kouzelnická třída z filmů o Saxaně, kde se budou promítat krátké úryvky z působení V. Vorlíčka na Juniorfestu a v Horšovském Týně. Životu pana režiséra je věnována i panelová výstava s fotografiemi a základními informacemi. Výstava trvá od 1. června do 1. září 2019.
 

Letní pozastavení v Litomyšli

LitomyšlOd 1. července do 1. září 2019, od úterý do neděle vždy v 10:35 a ve 13:35, lze zakoupit zkrácenou prohlídku litomyšlským zámkem s názvem „Letní pozastavení“. Letní pozastavení na zámku v Litomyšli uvítají především rodiny s menšími dětmi, nebo všichni, kteří se chtějí v létě raději koupat, ale je jim líto litomyšlský zámek, památku zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO, jen bez povšimnutí minout.

Zkrácené prohlídky procházejí deseti nejkrásnějšími místnostmi, které sloužily na zámku pro přijímání návštěv. Ve zkráceném povídání se do 30 minut dozvíte to nejdůležitější o zámku v Litomyšli, o nejkrásnějších exponátech i zajímavostech z běžného zámeckého života.


Dětské prohlídky zámku Děčín

Zámek DěčínDětská prohlídka se odehrává na běžné trase, využívá však vlastní speciální rekvizity, které mají zapojit co nejvíce smyslů. Malí návštěvníci nejen poslouchají a dívají se, ale některé předměty si mohou sami osahat, vyzkoušet a dokonce i ochutnat.

Celou prohlídkou se jako červená nit line zajímavé pátrání po skrytých indiciích a vzkazech, které po sobě zanechaly zámecké děti. A co malé návštěvníky čeká na konci? Tajemství, které se všichni dozví až během prohlídky. Program je určen pro děti ve věku 4–12 let. O letních prázdninách se dětskdobrodružné prohlídky konají vždy v pondělí, úterý a ve středu 10:30, 14:00 a 15:30 hodin.
 

Prohlídky Ratibořic s komtesou Hortenzií

Zámek RatibořicePostavy důvěrně známé z knihy Babička spisovatelky Boženy Němcové vás přivítají v místech, ve kterých se děj románu odehrává.

Po celý červenec se na zámku Ratibořice ve dnech od úterý do neděle konají 4x denně prohlídky určené pro rodiče s dětmi od 4 let v doprovodu schovanky paní kněžny, komtesy Hortenzie. Délka prohlídky 30 minut. Začátky prohlídek 10, 12, 14 a 16 hodin.
 

Pohádkový zámek Kačina

Červená KarkulkaZažijte pohádkové chvíle v zámeckém prostředí Kačiny. Pohádkový zámek Kačina se otevírá od 4. 7. do 29. 8. 2019, představení probíhají každý čtvrtek od 11:00. Vodnická pohádka představí zaniklé rybníky a život mlynářů v okolí Kačiny. Divadýlko Mrak hraje veselou, výpravnou pohádku plnou kouze  a čarování, protkanou známými písničkami o vodě, rybách a rybnících.

O vodníkovi Šplouchovi, který v zaniklém Mikulášském rybníku kdysi odmítl topit lidi a před trestem vodnického krále utíká i se svojí vdavek chtivou dcerou na bezpečné místo u opuštěného mlýna… A co se stane, když do mlýna připluje sám vodnický král?
 

Prohlídky s princeznou na zámku Zákupy

Zámek ZákupyPrůvodkyně oblečená v pohádkovém kostýmu si na zákupském zámku s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává je hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Děti mohou na prohlídku pouze v doprovodu dospělých, v 10:30 anebo 14:30 hod. Pro velký zájem doporučujeme předchozí rezervaci na tel. +420 487 857 278. Na této prohlídce neprobíhá výklad k historii. Prohlídka je vhodná pro děti do 10 let.

Zámek Zákupy je známý chovem medvěda hnědého, který obývá bývalý hradní příkop. Zákupský medvěd Medoušek oslaví v roce 2019 neuvěřitelné 26. narozeniny!
 

Dětské prohlídky relikviáře svatého Maura

Relikviář sv. MauraBěhem návštěvní sezóny nabízí státní hrad a zámek Bečov pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Pro děti ve věku 7 až 12 let je určen 3. okruh nesoucí název Relikviář pro každého. Děti jsou do prohlídky aktivně zapojovány a to hravou formou – pomocí dotykového modelu v reálné velikosti a komiksu. Prohlídka končí v trezorové místnosti s originálním relikviářem svatého Maura.

Pro nejmladší návštěvníky (4 – 8 let) je určen 4. okruh – Procházka minulostí. Výprava nejprve projde zámecké interiéry Bečova, poté zahrady, štoly tesané do skály a "tajné" schodiště s vyústěním v salla terreně, kde si děti mohou vyzkoušet historické kostýmy, hry a stolovací náčiní. Všechny dětské prohlídky končí povýšením účastníků do šlechtického stavu a obdržením glejtu.
Letní pozastavení - zkrácené prohlídky pro děti na zámku Litomyšl

Letní pozastavení - zkrácené prohlídky pro děti na zámku Litomyšl

Od 1. července do 1. září 2019, od úterý do neděle vždy v 10:35, a 13:35, lze zakoupit zkrácenou prohlídku litomyšlským zámkem s názvem „Letní pozastavení“.

Kostýmové prohlídky - půjčovna historických kostýmů na zámku Milotice

Kostýmové prohlídky - půjčovna historických kostýmů na zámku Milotice

K lákadlům zámku Milotice na Hodonínsku patří kostýmované prohlídky, kde zájemce oblékají do historických oděvů. Je však nutné se předem zarezervovat.

Návštěva u princezny Verunky na zámku v Hořovicích

Návštěva u princezny Verunky na zámku v Hořovicích

Návštěva u princezny Verunky je zábavná a interaktivní prohlídka pro děti ve věku 3 až 8 let, ty si mohou během prohlídky vyzkoušet královskou korunu, trůn i korunku princezny a zároveň budou dostávat drobné úkoly a otázky.

Život jako v pohádce

Život jako v pohádce

Výstava pohádkových příběhů.

Dětská prohlídka - medvědí království na zámku Zákupy

Dětská prohlídka - medvědí království na zámku Zákupy

Zámek Zákupy je přes 20 let proslulý tradicí chovu medvěda brtníka v bývalém hradním příkopu, a tak jsme na rok 2019 v tomto duchu nově upravili dětskou trasu jako krátkou procházku po medvědím království.

Léto na zámku Kačina

Léto na zámku Kačina

V průběhu léta můžete v Národním zemědělském muzeu Kačina navštívit řadu netradičních prohlídek, zhlédnout s dětmi pohádku nebo navštívit představení určené pro dospělé. Z naší nabídky si určitě vyberete!

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Zkrácená prohlídka pro děti prochází dvě zámecké knihovny, jídelnu, dětské a hostinské pokoje. Je zaměřena na nejmladší návštěvníky, zejména děti od 4 do 10 let. Prohlídka je vhodná pro děti od 4 do 10 let.

Dětské prohlídky zámku Děčín (1)

Dětské prohlídky zámku Děčín

Program se odehrává v běžné prohlídkové trase, využívá však své vlastní speciální rekvizity, které mají zapojit co nejvíce smyslů. Malí návštěvníci nejen poslouchají a dívají se, ale některé předměty si mohou sami osahat, vyzkoušet a dokonce i ochutnat.

Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

Speciální dětské prohlídky na zámku Frýdlant

Prohlídka i pro ty nejmenší na státním hradu a zámku ve Frýdlantě nabízí několik místností, kde mohou děti vidět, jak se dříve žilo a hospodařilo. Sednou si na královské křeslo, vezmou si do ruky meč a na cestu si namalují obrázek.

Pohádkový zámek Kačina

Pohádkový zámek Kačina

Vodnická pohádka představí zaniklé rybníky a život mlynářů v okolí Kačiny. Divadýlko Mrak hraje veselou výpravnou pohádku plnou kouzel a čarování, protkanou známými písničkami o vodě, rybách a rybnících.

Léto na Cornštejně - na vlastní kůži středověkem na hradě Cornštejn

Léto na Cornštejně - na vlastní kůži středověkem na hradě Cornštejn

Tradiční prázdninový program se šermíři i divadélky na zřícenině hradu Cornštejn.

Cesta za pokladem v zámeckém parku Hořovice

Cesta za pokladem v zámeckém parku Hořovice

Zábavná i naučná hra v parku pro děti v doprovodu rodičů.

Kostýmované středy - oživená prohlídka Vlašského dvora v Kutné Hoře

Kostýmované středy - oživená prohlídka Vlašského dvora v Kutné Hoře

Vydejte se spolu s kostýmovanými průvodci na prohlídku někdejší české centrální banky středověku a sídla českých králů ve Vlašském dvoře. Při prohlídce se dozvíte mnoho zajímavostí i místních legend a pověstí.

Dětské prohlídky na zámku Nelahozeves - Život šlechtice od dětských střevíčků

Dětské prohlídky na zámku Nelahozeves - Život šlechtice od dětských střevíčků

Zámek Nelahozeves zve na netradiční prohlídky s názvem „Život šlechtice od dětských střevíčků“ určené rodinám s dětmi od 4-12 let. Vezměte své ratolesti a přijeďte se podívat, jak v dávných dobách žily na zámku právě děti.

Prohlídky zámku Ratibořice pro děti s komtesou Hortensií

Prohlídky zámku Ratibořice pro děti s komtesou Hortensií

V letošním roce jsme pro dětské návštěvníky a jejich rodiče připravili nevšední zážitky z prohlídky I. patra zámku.

Zámek Milotice - perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice - perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Relikviář pro každého - na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Relikviář pro každého - na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Během návštěvní sezóny nabízí státní hrad a zámek Bečov pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Děti si na dětském webu mohou výlet na Bečov dokonce samy naplánovat.

Trasa pro děti do 10 let na zámku Zákupy

Trasa pro děti do 10 let na zámku Zákupy

III. trasa pro děti do 10 let - prázdninová prohlídka do minulosti s kostýmovaným průvodcem .