Úvod > Aktuality > Textilka Jitex v Písku slaví letos 70 let existence

Textilka Jitex v Písku slaví letos 70 let existence

Vydáno 29. ledna 2019 Zážitky
Cílem výletu může být hrad, zámek, dobrodružná stezka nebo také prohlídka různých provozů. Tak trochu netradiční exkurzi můžete prožít v jihočeském Písku, v textilce Jitex, která letos slaví úctyhodných 70 let. Podíváte se do nitra výroby textilu a dnes již unikátních továrních prostor.
JitexKrátce po druhé světové válce vznikla na předměstí Písku továrna na zpracování textilu, která je příkladem průmyslového objektu postaveného v 50. letech na zelené louce v rámci zprůmyslňování hospodářsky slabých regionů. Bývalým německým textilním továrnám v Aši a okolí chyběly v poválečném pohraničí pracovní síly, zatímco v jihozápadních Čechách byl problém opačný. Politickým rozhodnutím došlo v rámci první pětiletky k 3. říjnu 1949 k založení národního podniku Jitex (zkratka slov jihočeský textil). Kromě základního závodu měl podnik pobočné provozy v dalších sedmi městech jihozápadních Čech, v Písku využíval i objekt továrny na fezy z 19. století a menší pletárny punčoch z období první republiky.
 
JitexVýstavbou přádelny v 60. letech se podnik stal čtyřstupňovým pletařským kombinátem, kde bylo možné zhlédnout celý výrobní proces: od předení přízí, zušlechťování a barvení, pletení až po šití konfekce. Základní závod se tak stal vzorovým podnikem, který navštívila řada i celosvětově významných osobností. Při výstavbě i řízení se uplatnily zkušenosti odborníků z Baťových závodů. Završením Baťových pokusů s umělým vláknem byla výroba silonového ošacení právě v píseckém Jitexu, který jako první textilka v Československu zavedl zpracování umělého vlákna. Závod byl mezinárodně uznávaným podnikem, ve kterém se zpracovávalo tehdy moderní umělé vlákno. V omezené míře je textilka v provozu i dnes.


K výročí na výstavu i exkurzi

jitex 70 jarní módaHistorií podniku se bude podrobně zabývat rozsáhlá výstava Prácheňského muzea v Písku s názvem Jitex 70. Velká jarní výstava ukáže, že se fenomén Jitexu netýká jen výroby, ale dalekosáhle zasáhl i do jiných oblastí. V termínu od 1. března do 26. května 2019 projdete na výstavě výrobou od přádelny, přes pletárnu, barevnu až po pracoviště šiček. Nahlédne i do pobočných závodů v sedmi dalších městech jihozápadních Čech (Bechyně, Horažďovice, Milevsko, Mirovice, Rožmitál pod Třemšínem, Týn nad Vltavou, Vodňany), do vyhlášené prodejny PPP nebo prolistuje zdigitalizovaný podnikový časopis Tvořič. Ukázka oblečení, které se podařilo shromáždit s pomocí veřejnosti, jistě vyvolá nejednu vzpomínku na život před rokem 1989.
 
Exkurze do výbory je možná, pokud skupina čítá nejméně 15 osob. Časová náročnost je přibližně 60 minut a během prohlídky uvidíte komplexní výrobu textilní pleteniny od vstupního materiálu/suroviny až po hotový výrobek. Exkurzi je třeba předem objednat, na tel. 737 50 69 50 či e-mailem slavik@piseckem.cz, od pondělí do pátku v dopoledních hodinách a součástí je i možnost nákupu v podnikové prodejně za zvýhodněné ceny.
Exkurze do Jitexu

Exkurze do Jitexu

Cílem výletu může být hrad, zámek, dobrodružná stezka nebo také prohlídka různých provozů. Tak trochu netradiční exkurzi si můžete zarezervovat a následně prožít v jihočeském Písku. Podíváte se do nitra výroby textilu a dnes již unikátních továrních prostor.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.