Úvod > Aktuality > Svatý Martin přijíždí - ochutnejte mladá vína i tradiční husu!

Svatý Martin přijíždí - ochutnejte mladá vína i tradiční husu!

Vydáno 4. listopadu 2018 Gurmánská turistika
Svatý Martin přijíždí v listopadu na bílém koni. Kromě sněhu přiváží do Čech i na Moravu tradiční posvícení a mladé víno. Sníh jistý není, víno a Svatomartinské oslavy ano! Podívejte se s námi na několik tipů, jak nejlépe prožít svatomartinské období.
Svatý Martin v JihlavěSvátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Tomu ale předcházela neobvyklá příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

HusaPřipomeňte si i vy svatomartinskou tradici - svatý Martin přijede 11.11. do Českého Krumlova, kde bude po celý týden, probíhat Festival vína a svatomartinské hodování. Až do konce listopadu si tak užijete podzimní oslavu vína i sezónní gastronomie, což znamená nejen svatomartinskou husu, ale také místní potraviny. Svatý Martin se svým průvodem přijede 11. listopadu také do Jihlavy. Cestou od Brány Matky Boží ho doprovodí kejklíři, vojáci, selské ženy a další historické postavy. Na husí speciality nejen na Svatomartinské hodování, ale po celý listopadový měsíc můžete zavítat do restaurace Selský Dvůr v Praze - Hostivaři. Na farmě Blaník nedaleko Vlašimi pro vás připraví domácí pečené husy, husí paštiku s koňakem, vynikající polévky a jak je již tradicí, bude se také křtít nové víno. Kromě toho si zde poslechnete písničky venkovského harmonikáře, prohlédnete si samotnou farmu se zvířaty anebo si zajezdíte na koních.

V Uherském Hradišti na Masarykově náměstí budou za hlaholu zvonů 11. listopadu v 11 hodin pokřtěna mladá, svatomartinská vína Slovácka. Řemeslný jarmark, kejklíři a mimořádně zpřístupněné památky vás čekají v rámci Svatomartinského Mikulova, který se bude konat od 9. do 18. listopadu. V neděli 11. listopadu přijede na zámek ve Slavkově u Brna svatý Martin a v rozlehlých prostorách Zámeckých kasemat představí letošní mladá vína špičkoví moravští vinaři, servírovat se budou svatomartinské husy a zabijačkové speciality.

V Praze lze svatomartinské víno ochutnat například ve vinotéce na Vinici sv. Kláry v Praze, která je již tradičně místem oslavy vína z nové sklizně. Přijďte i letos ochutnat mladá vína a poodhalit tak kvalitu nového ročníku. Ve viničním domku na Vinici sv. Kláry se budou tato první mladá vína z Moravy a Čech ochutnávat 11. listopadu od 11 hodin. Na Letné se v sobotu 17. listopadu v rámci akce Letenská husa otevřou dveře Národního zemědělského muzea, kde si můžete zdarma prohlédnout všechny aktuální expozice a výstavy. Největším lákadlem však budou gastronomické zážitky – například ochutnávky husích a dalších specialit, nebo degustace vín z produkce předních moravských a českých vinařů.
Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.

Svatomartinské hody Kutná Hora 2019

Svatomartinské hody Kutná Hora 2019

Tradiční akce slibuje husí speciality, koláče a další občerstvení a pokrmy z místních restaurací.

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

Žehnání svatomartinských vín Slovácka v Uherském Hradišti

V pondělí 11. listopadu bude před jedenáctou hodinou dopolední zahájen slavnostní obřad Žehnání svatomartinského vína. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy.