Úvod > Aktuality > V hájence na Březníku bude od června opět občerstvení
Gurmánská turistika

V hájence na Březníku bude od června opět občerstvení

  • Vydáno30. května 2018
Romantické místo uprostřed Národního parku Šumava, samota na Březníku, od června 2018 bude opět nabízet občerstvení. Turisté, kteří se na Březník vydají se budou moci posilnit polévkou, na výběr budou dvě hlavní jídla a nebude chybět ani sladká tečka v podobě koláčů nebo podobného pečiva. Samozřejmostí bude také modravské pivo.
Hájenka na BřezníkuHájenka na Březníku už před lety restauraci měla. Koncem roku 2014 ji však Správa NP Šumava byla nucena zavřít kvůli problémům s vypouštěním odpadních vod. Od té doby park hledal řešení problémů s odpadními vodami i zásobování restaurace energiemi. Správci národního parku mezitím připravili projekt na čistírnu odpadních vod a energetické zabezpečení provozu nemovitosti, což je nyní v procesu povolování. Právě proto, že se stavba čistírny stále prodlužuje, chtěla Správa NP Šumava zajistit letos občerstvení alespoň v rámci letní sezóny.

Nakonec se správci parku dohodli s místním podnikatelem, majitelem Pivovaru Lyer, který bude občerstvení na Březníku provozovat od června až do října 2018. Nebude to mít ale jednoduché, omezující bude množství odpadních vod, které budou plnit nepropustnou jímku a také omezená možnost dodávky elektrické energie, kterou bude stále vyrábět dieselagregát, tentokrát zcela nový s nižšími emisemi. S tím vším ale provozovatel počítá. I proto bude jídla připravovat na Modravě v Pivovaru Lyer a na Březníku je bude pouze ohřívat a vydávat.
 

Polévka, hlavní jídla, pivo i domácí limo

ŠumavaNávštěvníci si mohou být jisti, že tím kvalita jídla neutrpí, za to se šéfkuchař pivovaru Lyer Aleš Vaněček osobně zaručuje. V nabídce bude polévka, tři až čtyři hlavní jídla a chybět nebude ani sladká tečka v podobě koláče. Vše bude připravováno v duchu poctivé, staročeské kuchyně. Pro milovníky piva bude na čepu světlá a tmavá jedenáctka a na červenec a srpen se pro výčep na Březníku připravuje speciální várka piva. Samozřejmostí budou i domácí limonády.

V prostorách informačního střediska se chystají novinky pro nejmenší návštěvníky v podobě různých skládaček, jednoduchých naučných her, ale také si budou moci děti malovat a obrázky poslat do výtvarné soutěže k Roku pralesů. V prostorách muzea se vrátíte do doby Karla Klostermanna, můžete se začíst do jeho románů a povídek při pití kávy či čaje v malebném Luzenském údolí.

Občerstvení na Březníku společně s informačním střediskem a muzeem Karla Klostermanna bude v provozu od 1. června do 30. září každý den od 10:00 do 16:30 hod. V říjnu bude otevřeno víkendech a také na státní svátek 28. října 2018.
Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Luzenské údolí na Šumavě

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Naučná stezka Karla Klostermanna

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Pivovar Lyer – Pivovar Modrava

Pivovar Lyer – Pivovar Modrava

V lednu 2014 byl na Modravě, v samém centru Šumavského národního parku na břehu Roklanského potoka, otevřen nový pivovar s osobitou hospodou a ubytováním. Vyrostl na starých základech hospodářského stavení. Lyer je obchodní značka výčepních piv, ale i ležáků a speciálů, které zde můžete ochutnat.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura