Úvod > Aktuality > Hlavní slavnosti města Šumperka vypuknou v sobotu

Hlavní slavnosti města Šumperka vypuknou v sobotu

Vydáno 31. května 2016 Zážitky
Historické slavnosti města Šumperka letos začnou již v pátek 3. června, ale hlavní program čeká všechny milovníky historie klasicky v sobotu 4. června. Slavnosti odstartují úderem deváté dopolední a na pěti scénách nabídnou bohatý program. V něm se představí skupiny historického šermu Páni z Bludova, místní Barbaři a další, chybět nebudou rytířská tábořiště, jarmark s lidovými řemesly, hry, soutěže a atrakce pro děti a samozřejmě bohaté občerstvení.

Slavnosti města ŠumperkaPočátkem června roku 1490 se na pozvání Jiřího Tunkla sjeli do Šumperka představitelé stavů Moravského markrabství a zástupci Slezských knížectví. Ve zdech šumperského zámku pak jednali o osudu vedlejších zemí Koruny české. Zůstat pod Uherskou korunou, nebo se vrátit pod Českou? Nakonec stavy Moravy i Slezska rozhodli, že budou postupovat společně. Letos se na paměť tohoto důležitého mezníku v dějinách konají již po šestnácté Slavnosti města Šumperka, které jsou zároveň příležitostí k oslavě Mezinárodního dne dětí a otevření letní turistické sezóny.

Město čeká historický průvod i ohňostroj

O deváté hodině raní se tak ze Sadů 1. máje vydá historický průvod na Hlavní třídu, kde bubeníci oznámí začátek Slavností a pozvou kolemjdoucí do parku. Poté bude následovat dopolední program pro děti se spoustou pohádek, který zakončí Princ Bajaja ve 12 hodin. Od 13 do 19 hodin pak čeká malé i velké historický program se šermíři, kejklíři, turnaji a dobovou hudbou. V 17:30 hodin přijede dokonce Karel IV. – markrabě moravský.

Šumperk ožije slavnostmiVyvrcholením večera pak bude ve 21 hodin loučemi osvícený průvod družiny Karla IV. městem s rytíři, kejklíři, bubeníky, koňmi, vlajkonoši, dudáky a tanečnicemi. Ten projde městem po Hlavní třídě a Starobranské ulici k radnici, kde se do něj zapojí radní a zástupci partnerských měst, a stejnou cestou se vrátí zpět do parku. Po slavnostní ceremonii rozzáří ve 22:15 oblohu ohňová show a program bude ve 22:30 velkým ohňostrojem.

Po celou dobu akce bude navíc v parku umístěn informační stánek města, v němž získáte informace o programu, nafukovací balonky a další propagační materiály.

Šumperský zámek - bývalé sídlo Žerotínů

Šumperský zámek - bývalé sídlo Žerotínů

V centru Šumperka najdete zajímavou památku – bývalý žerotínský zámek. Původní gotický hrad byl přestavěn Tunkly z Brníčka a Žerotíny na přelomu 15. a 16. století v renesanční zámek. V současné době zde sídlí střední škola.

Prohlídkové okruhy Šumperkem

Prohlídkové okruhy Šumperkem

Město Šumperk, známé také jako "Brána Jeseníků", se může chlubit bohatou a dlouhou historií a velkým počtem historicky cenných památek. Cesta za jejich poznáním vede prohlídkovými okruhy městem v doprovodu průvodce.

Další aktuality

17.5.
2019
Malí kuchtíci se v Pradědově dětském muzeu setkají s piráty

Malí kuchtíci se v Pradědově dětském muzeu setkají s piráty

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
9.3.
2019
Dny mozku v Pevnosti poznání se blíží

Dny mozku v Pevnosti poznání se blíží

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
5.3.
2019
Putovní Festival IQ Play dorazí do Jeseníku

Putovní Festival IQ Play dorazí do Jeseníku

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky