Úvod > Aktuality > Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu

Vydáno 12. září 2018 Kultura
Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 12. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 15. a 16. září jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.

Skleněný Železný Brod

Železný Brod se nachází v Libereckém kraji, kde má historie sklářského průmyslu ty nejhlubší kořeny, bylo by tedy s podivem, kdyby město, nacházející se pouhých 11 kilometrů od Jablonce nad Nisou, zůstalo sklářstvím nepolíbené.

Od 15. do 16. září se mohou všichni obdivovatelé sklářského umění těšit na městskou slavnost uspořádanou v Železném Brodě na jeho počest. Skleněné městečko začínalo ve velmi skromných podmínkách, avšak dnes patří mezi jednu z největších kulturně-společenských událostí ve městě. Letošní tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků a sběratelů nabídne nejen mnoho výstav, ale také bohatý kulturní program plný hudby všech žánrů.

Slavnostní zahájení Skleněného městečka se uskuteční v sobotu 15. 9. 2018 od 10:00 hodin na Malém náměstí. Letos se můžete těšit na vláček, který bude projíždět ulicemi v sobotu 15. září. Trasa vláčku spojí jednotlivá stěžejní místa Skleněného městečka. Jednou z  pomyslných třešniček na dortu sklářského fetivalu bude módní přehlídka svazu Bižuterie Jablonec, probíhající v sobotu od 18:30 v prostorách městského divadla pod názvem – Made in Jablonec 2018 – 100 let inspirace.
 

Sklářský veletrh 2018 a "domácí" sklářské dílny

Veřejnost bude mít možnost obdivovat kreativitu a řemeslnou zručnost studentů sklářské školy nebo se aktivně zapojit do speciálního programu „tvůrčích sklářských dílen“, který je pro ně připraven v několika oborech. Na Malém náměstí, ve sklářské škole a v několika firemních prodejnách budeme předvádět sklářská řemesla charakteristická pro zdejší region, ale také prodávat naše sklářské výrobky a bižuterii.

V rámci Skleněného městečka budou připomenuty prvorepublikové firmy působící na území Železnobrodska. Zároveň se uskuteční tématické výstavy a divadelní výstupy odkazující na prvorepublikové období a otevřená je i možnost prohlídky prvorepublikových staveb.

Sklářská škola umožňuje výrobcům a prodejcům skla, aby prezentovali své výrobky. Kromě prezentace výrobků budou některé firmy nabízet sklo a bižuterii k prodeji. Otevření veletrhu pro veřejnost se  uskuteční v sobotu 15. září 2018, od 10:00 do 17:00 hodin a v neděli 16. září od 10:00 do 16:00 hodin.

DeteskK návštěvě budou lákat také sklářské provozovny a obchody se sklem. Navštívit můžete firemní prodejnu DT Glass, s. r. o. na nábřeží Obránců míru (50 m od Malého náměstí, vedle restaurace U Zvonice). O víkendu zde bude otevřeno od 9 do 17 hod. Těšit se můžete na dekorační a technické sklo, či předvádění výroby u kahanu.

Prodejna společnosti Detesk s.r.o. na náměstí 3. května 20 nabízí široký sortiment výrobků dárkového a dekoračního charakteru včetně dárkových láhví plněných alkoholem. Otevřeno zde bude od 9 do 17 hodin.

Do Lampglas s. r. o. na ulici Štefánikova (směr Jablonec n. Nisou) můžete přijít od 9:30 do 17:00 hod. Nachází se zde prodejna vinutých perlí, originální šperky a dětská skleněná bižuterie.

SkloSklo Bursa v Železné ulici č. 98 bude mít otevřeno od 10:30 do 16:00 hodin. Probíhat zde bude prodej dekoračního skla a nebude chybět ani předvádění výroby na kahanu.

Poslední otevřenou dílnou bude Misamo AAC, s.r.o. – sklářská dílna s prodejnou originálních skleněných šperků v Jirchářské ulici č. 50. Prezentace technologie vinutí s možností vlastnoruční výroby u sklářského kahanu zde bude k dispozici od 10:00 do 16:00 hodin.
 

Expozice Městského muzea s komentovanou prohlídkou

Muzeum Železný BrodPo dobu konání Skleněného městečka je možné navštívit také sklářskou expozici Městského muzea na náměstí 3. května. Stálá expozice představuje reprezentativní výběr z muzejní sbírky dokumentující stylový a technologický vývoj skla prezentovaný na pracích profesorů sklářské školy nebo produkci malých rodinných firem, které v Železném Brodě a jeho okolí působily. Zvláštní pozornost návštěvníků si zaslouží ojedinělé skleněné objekty Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Aktuální výstava se věnuje někdejší železnobrodské sklářské firmě Pastrnek a osobnosti výtvarnice Jiřiny Pastrnkové.

Komentovaná prohlídka sklářské expozice se koná v sobotu 15. září ve 13:00 hodin. Také zde proběhne vernisáž výstavy výsledků sympozia Letní sklářská dílna 2018.
 

Kam dál za sklem?

Jablonec nad Nisou muzeumNemusíte zůstat jen ve Skleněném městečku, muzea plná skla najdete i v jiných městech na severu Čech. Za třpytivou krásou se můžete vydat například do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde si až do 30. září prohlédnete výběr z tvorby předního českého umělce – skláře Zdeňka Lhotského. Od 9. listopadu se zde bude konat souborná prezentace českého a slovenského designového skla s názvem Dva v jednom, která představí společné i rozdílné rysy a charakteristiky českého a slovenského přístupu k tomuto materiálu a to včetně období po roce 1993.

V Novém Boru objevíte známé Sklářské muzeum, navíc můžete navštívit i sklářský komplex Ajeto Art Glass Museum, unikátní prostor navržený Bořkem Šípkem a plný děl od světoznámých výtvarníků, či sklárnu Ajeto v Lindavě u Cvikova. Sklářské muzeum mají také v Kamenickém Šenově, exkurze do výroby nabízí například tamní Sklárna Jílek nebo Sklárna NovosadHarrachově.

 

Objevujte Český ráj, Krkonoše i Jizerské hory

český RájPři návštěvě Železného Brodu však nemusíte zůstat jen u návštěvy Skleněného městečka, za příznivého podzimního počasí je příjemně zvlněná krajina na rozhraní Českého ráje, Krkonoš a Jizerských hor vhodná pro turistiku i cykloturistiku. Vydejte se do Českého ráje za krásami skalních měst či do Jičína za Rumcajsem, Mankou a Cipískem. Pokud by vám po všech těch aktivitách vyhládlo a patříte mezi milovníky netradičních zážitků, pak byste neměli minout středověkou krčmuDětenicích a dopřát si zde dobovou hostinu, případně strávit noc ve stejnojmenném středověkém hotelu. Obdivovatelé hradů a zámků jsou zde jako v opravdovém ráji, navštivte zámek Sychrov, hrad Kost či symbol Českého ráje, hrad Trosky.

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Podívejte se na tradiční výrobu u sklářského kahanu. Máte zájem se dozvědět zajímavosti o sklářství v tomto regionu? Vyzkoušejte si ruční výrobu na vlastní kůži! Každý kus je de facto originálem, skleněné výrobky si můžete také koupit.

Městské muzeum Železný Brod - vypravte se za skleněnou krásou

Městské muzeum Železný Brod - vypravte se za skleněnou krásou

Sklářská expozice Městského muzea je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. V prostoru roubeného průčelí Klemencovska je instalována expozice dokumentující podobu podomácké výroby skla v druhé polovině 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začal rozšiřovat tehdy nový způsob obživy.

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě - tradiční výroba

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě - tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory - vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Detesk Železný Brod - výroba dekorativního a technického skla

Detesk Železný Brod - výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Městské muzeum v Železném Brodě

Městské muzeum v Železném Brodě

Muzeum má dvě stálé expozice umístěné odděleně ve dvou historicky zajímavých budovách. Sklářská expozice se nachází na náměstí ve funkcionalistické budově z r. 1936, národopisná expozice sídlí od roku 1998 v roubeném stavení zvaném Běliště z r. 1807.

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě - jak vzniká křehká krása

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě - jak vzniká křehká krása

Pokud vás zajímá, jak vzniká křehká krása dekoračního skla, zavítejte do Železného Brodu, který je sklářskou výrobou proslulý. Ve firmě DT GLASS uvidíte, jak vzniká foukané sklo.

Běliště - Národopisná expozice Městského muzea

Běliště - Národopisná expozice Městského muzea

V největší železnobrodské roubené stavbě z roku 1807 zvané Běliště je umístěna národopisná expozice Městského muzea. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.

Galerie a dílna uměleckého rytého skla Čambalová v Železném Brodě

Galerie a dílna uměleckého rytého skla Čambalová v Železném Brodě

Ateliér najdete v Masarykově ulice v Železném Brodě. Pavlína Čambalová se zabývá rytím a pískování skla.

Minimuzeum skleněných betlémů Železný Brod

Minimuzeum skleněných betlémů Železný Brod

Přijďte si prohlédnout sbírku Aleny Kortanové s více než 60 skleněnými betlémy, ty jsou fenoménem Železného Brodu. Je zde také prodejna skla s figurkami, korálky a betlémy, ale i kreativní dílnička pro děti. V létě uvidíte po většinu dní i živé předvádění výroby korálků u sklářského kahanu.

Poznávací okruh Trávníky v Železném Brodě

Poznávací okruh Trávníky v Železném Brodě

Poznávací okruh Trávníky v Železním Brodě vás zavede do historického prostředí roubených a zděných staveb památkové zóny a památkové rezervace Trávníky. Poznáte řadu památek lidové architektury, zděné klasicistní domy i pískovcové kašny.

Sklo Bursa - ruční sklářská výroba v Železném Brodě

Sklo Bursa - ruční sklářská výroba v Železném Brodě

Firma Sklo Bursa vznikla v roce 1992 v Železném Brodě, ve městě s dlouholetou sklářskou tradicí. Sklo Bursa je menší firma rodinného typu, která se zabývá ruční výrobou dekorativního a technického skla nad sklářským kahanem.

Skleněné městečko Železný Brod 2019

Skleněné městečko Železný Brod 2019

Městská slavnost zaměřená na oslavu sklářství se odehraje v Železném Brodě 14. a 15. září. Tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla. Letos se koná 13. ročník.