Úvod > Aktuality > V Novém Boru probíhá světový festival skla
Kultura

V Novém Boru probíhá světový festival skla

  • Vydáno4. října 2018
Sklo nás spojuje. To je nové motto pro XIII. ročník Mezinárodního sklářského sympozia (IGS), které probíhá v Novém Boru od 4. do 7. října 2018. Kromě českých sklářů se na festivalu setkáte také s účastníky z Finska, Argentiny, Japonska nebo USA. Na padesát umělců tvoří během sklářského sympozia ve sklárnách po celém regionu. Návštěvníci jim mohou během sobotního dne otevřených dveří nahlédnout pod ruce.
SklářNovoborský svátek skla představuje zhruba 50 výtvarníků a designérů ze všech světadílů, místní firmy jim poskytnuly své dílny i špičkové řemeslníky. Návštěvníci sympozia se tak mohou seznámit opět s prací sklářských řemeslníků firem Ajeto, AveClara, Crystalex, Egermann, Jiří Pačinek, Kolektiv, Preciosa-Lustry, Sklárna Slavia a TGK, ale také novoborské sklářské školy. Nově se k nim přidal také AZ Design Aleše Zvěřiny, sklárna Anna a sklářská škola v Kamenickém Šenově.

SkloUnikátní setkání umělců z celého světa odstartuje ve čtvrtek 4. 10. na huti novoborské sklářské školy, kde od 16 hodin předvede svou show legenda českého ateliérového skla a designu Jiří Šuhájek. Ten bude o několik hodin později uveden do Síně slávy IGS. Slavnostní okamžik široké veřejnosti zprostředkuje videomapping, který po setmění ve 21:00 promění tvář městského divadla. Doplní ho vystoupení žonglérů a artistů a závěrečný ohňostroj.

Pátek 5. 10. bude zaměřen na odbornou veřejnost, příznivci skla se však mohou těšit na večerní akci Kolektiv by Night Vol. 3, která nabídne vystoupení oblíbených interpretů. V areálu Kolektiv Ateliers ve Sklářské ulici mimo jiné vystoupí Ivan Mládek, který bude v místní sklárně během sympozia také tvořit.
 

Sobotní skleněná cesta za sklářskými zážitky

SkloPro návštěvníky Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2018 je na sobotu 6. 10. připraveno hned několik tras Skleněné cesty, která bude mít 14 zastávek! Podle připravené mapy mohou návštěvníci zamířit za nevšední podívanou do Lindavy, Kunratic u Cvikova, na Polevsko, do Skalice u České Lípy či do Kamenického Šenova. Mapku s vyznačenými místy, která bude možné navštívit si můžete vyzvednout ve sklářském muzeu na náměstí Míru.

Ve všech těchto směrech totiž přepraví zájemce speciální autobusy IGS na čtyřech trasách ze společné výchozí stanice v ulici Smetanova.

První nedočkavci mohou vyrazit za zážitky již v 8 hodin ráno. Ve všech sklářských provozech, jež budou lákat na ukázku tvorby umělců zvučných jmen, jsou dveře otevřené do 15 hodin. Své dveře návštěvníkům otevřou i sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově, aby všem ukázaly, že české sklo v nich má svou budoucnost. Do svých prostor také pozvou návštěvníky muzea, sklářské ateliéry a galerie se zaměřením na sklo. Po těch v blízkosti náměstí Míru provede zájemce pěší trasa. Na náměstí je navíc připraven celodenní program, takže procházku za sklářskými zážitky bude možno doplnit i zážitky z jiných oblastí kultury.

sklárna nový borPoslední svozy návštěvníků na autobusových trasách budou probíhat mezi 15 a 16 hodinou. Vzhledem k tomu, že autobusy nemají pravidelný jízdní řád, je třeba vyčkat na označené stanici na jejich příjezd. Na unavené sklářské poutníky pak bude čekat na náměstí Míru občerstvení a až do půlnoci program, v němž budou hudbu střídat adrenalinová slackline exhibice, taneční show, filmová exkurze do historie IGS či videomapping k významným osmičkovým výročím.

 

Co dalšího bude možné navštívit

Sklářské muzeum Nový BorNa návštěvu zve od úterý do neděle Sklářské muzeum Nový Bor (náměstí Míru 105), otevřeno zde je od 9 do 17 hodin. Pokud vydrží pěkné počasí, bude hezká procházka po naučné stezce "Po stopách sklářských řemesel".

Den otevřených dveří bude mít také Novotny Glass (Nový Bor, T. G. Masaryka 805), kam můžete zajít na setkání s umělci u sklářské pece, prohlédnout si show na huti a navštívit celý sklářský komplex. Nebude chybět ani hudební doprovod. Muzeum je otevřené denně od 9 do 17 hodin. Přístupná tu bude výstava Jana Joopa Ruische a Lenky Jarošové a také autorská výstava Jana Falty.

Do své firemní prodejny láká také Galerie Ajeto původem lidnavské sklárny (T. G. Masaryka 278, Nový Bor), zde bude otevřeno také od 9 do 17 hodin. Otevřena bude též firemní prodejna firmy Crystalex (B. Egermanna 634, Nový Bor), ve všední dny od 8 do 18, v sobotu pouze do 15 hodin. Stejně tak můžete navštívit Glassbor – firemní prodejnu (Purkyňova 227, Nový Bor), a to denně od 9 do 17 hodin.

korálekPřímo pod ruce šikovných mistrů sklářů se podíváte v Galerii David Wünsch (nám. Míru 101, Nový Bor), kde se bude předvádět sklo foukané nad kahanem. Natělo – prodejní minigalerie autorského skleněného šperku novoborské výtvarné skupiny (T. G. Masaryka 849, Nový Bor) je přístupná od čtvrtka do pátku 9 až 17 hodin, v sobotu pak do 20 hodin. Současné sklo a autorský šperk nabízí Galerie Zikmundová – Bartko (Alšova149, Nový Bor) a další sklářský ateliér Astera můžete navštívit denně od 10 do 17 hodin (Smetanova 548, Nový Bor). Autorská výstava Magický svět rytin Arno Čančíka na vás čeká v Glass District (Purkyňova 173, Nový Bor), prohlédnout si ji lze denně od 10 do 17 hodin.

KorálkyKamenický Šenov nabízí prohlídku Sklářského muzea (Osvobození 69, út-Ne 10:00-11:30, 12:30-16:00 hod.), stálou expozici rytého a broušeného skla „Odkud pocházíme, kdo jsme a kam jdeme?“ i výstavu 100 let od vzniku pobočky firmy J. & L. Lobmeyr v Kamenickém Šenově. Den otevřených dveří bude mít v sobotu Preciosa (Nový Svět 915, Kamenický Šenov).

Pozadu nezůstává ani Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (U muzea 398/4), kde na vás čekají od 9:00 do 17:00 hodin stálé expozice „Čarovná zahrada – České sklo sedmi století“, „Nekonečný příběh bižuterie“ i výstavy „Jablonec nad Nisou – Mincovní město České republiky“ a „IRDS“.
 

Z historie festivalu

skloTradici Mezinárodního sklářského sympozia položila novoborská sklárna Crystalex. Ta v roce 1982 poprvé pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby za asistence místních sklářů zrealizovali své nápady. V tříletých intervalech se v Novém Boru scházejí čeští a zahraniční špičkoví sklářští výtvarníci doposud. Před zraky odborné i laické veřejnosti společně se sklářskými řemeslníky předvádějí své umění. V průběhu let zavítaly na sympozia stovky umělců a řada z nich se opakovaně vrací. Mezinárodní sklářské sympozium se stalo světovým unikátem, prestižní záležitostí, symbolem setkávání, tvůrčí práce a nových možností práce se sklem.
Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Relaxace spojená s poznáváním sklářského řemesla v Novém Boru

Relaxace spojená s poznáváním sklářského řemesla v Novém Boru

Parkhotel v Novém Boru poskytuje zázemí pro váš odpočinek, ale zároveň vám zajistí bohatý program, návštěvou sklárny počínaje a zábavnými aktivitami po teambuilding konče.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Liberecký kraj | Památky

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky