Úvod > Aktuality > Skandinávský dům zve na festival Dny Severu
Kultura

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

  • Vydáno24. listopadu 2021
V úterý 23. listopadu zahájil Skandinávský dům dvanáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošní téma přehlídky zní fakta versus fikce. Právě o přístupu k faktům a míře fikce přijedou do Prahy a Brna diskutovat také hlavní hosté festivalu – švédská autorka Elisabeth Åsbrink a litevský spisovatel Alvydas Šlepikas.
Elisabeth_ÅsbrinkElisabeth Åsbrink (*1965) je spisovatelka a novinářka. V současnosti pracuje ve švédské televizi SVT jako redaktorka a producentka. Její kniha A stromy ve Vídeňském lese stále stojí (Absynt 2021, přel. Anežka Soukupová) získala prestižní ocenění pro reportážní literaturu – Cenu Ryszarda Kapuścińského a cenu Švédsko-dánského kulturního fondu. Kniha vychází z dopisů, které posílali židovští rodiče svému synovi z Vídně do Švédska, kam ho poslali, aby ho zachránili. Vypráví také o pozoruhodném přátelství tohoto chlapce s Ingvarem Kampradem, pozdějším zakladatelem IKEA. Autorka se svým románem pokouší vyrovnat s mýtem o Švédsku třicátých let – o zemi rovnosti a solidarity. Kniha se však hluboce dotýká také současnosti, toho, jak rádi věříme iluzím. Beseda se spisovatelkou proběhne v Brně 24. 11. od 19:00 ve vile Löw-Beer a v Praze v Centru současného umění DOX 25. 11. od 19:00 hodin.

Alvydas ŠlepikasLitevský spisovatel Alvydas Šlepikas (*1966) se vedle prózy věnuje také poezii, je režisér, herec i scenárista. Čeští čtenáři se s ním mohli seznámit díky románu Jmenuji se Maryte (Odeon 2020, přel. Věra Kociánová), který pojednává o fenoménu vlčích dětí, tzv. wolfskinder. Na sklonku druhé světové války a po ní se po baltských zemích bezcílně potulovaly německé děti. Autor tuto polozapomenutou část evropské historie přibližuje s velkým pochopením i zaujetím, píše prostým, nicméně až poetickým jazykem. Ukazuje, jak jednoduše se šlo v poválečné zimě v Pobaltí ztratit. Kniha se po svém vydání v roce 2012 stala nejčtenější knihou roku a o rok později za ni autor získal Cenu Svazu litevských spisovatelů. Beseda se spisovatelem bude probíhat ve stejné dny a na stejných místech jako besedy s Elisabeth Åsbrinkovou. Beseda Otisk války bude zaměřena nejen na tyto „děti války“ a podpovrchový rasismus, který je v naší společnosti stále přítomný, ale také na odlišný přístup obou autorů ke zpracování historických témat s nadčasovou platností a na samotné prolínání faktů a fikce.
 

Co dále nabízí Dny severu?

Muž, který si hrál s ohněmDny Severu dále nabízejí řadu filmových projekcí či besedu s literárními historiky zaměřenou na způsoby zpracování dějinných událostí v nejstarších ságách. Publikum pozná v nových souvislostech také osobnosti Stiega Larssona a Miky Waltariho. Švédského autora slavné trilogie Milénium přiblíží filmový dokument Muž, který si hrál s ohněm. O díle a osobnosti Miky Waltariho bude hovořit autorka životopisné knihy Fin Mika Waltari a překladatelka Markéta Hejkalová s literárním historikem Janem Dlaskem.

Festival se koná až 8. 12. 2021 v Praze a Brně. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna, severských velvyslanectví v ČR a Litevského kulturního institutu.
 

Dny severu nejen se zajímavým filmem

  • stockholm24. 11. 19:00 Otisk války: Elisabeth Åsbrink & Alvydas Šlepikas (Vila Löw-Beer, Brno)
  • 25. 11. 19:00 Otisk války: Elisabeth Åsbrink & Alvydas Šlepikas (Centrum současného umění DOX, Praha)
  • 26. 11. 19:00 Lži, fikce a fakta ve staroseverských ságách (Studio Paměť, Praha)
  • 30. 11. 18:00 Mika Waltari: historik, nebo fabulátor? (Knihovna Jiřího Mahena, Brno)
  • 1. 12. 18:00 Putování Pobaltím (Dům čtení – MKP, Praha)
  • 2. 12. 18:00 Promítání: Ten dvanáctý (Kino Evald, Praha)
  • 2. 12. 20:00 Promítání: Idealista (Kino Art, Brno)
  • 8. 12. 18:00 Promítání: Amundsen (Kino Evald, Praha)
Komorní kino Evald v Praze

Komorní kino Evald v Praze

Menší artové kino na Národní třídě je pojmenováno podle významného filmového režiséra Evalda Schorma-

Kino Art v Brně

Kino Art v Brně

Artové kino s více než stoletou historií vyniká svou originální filmovou nabídkou a nevídanou kreativitou v dalším programu. V programu najdete premiéry, filmovou klasiku i experimentální snímky. Pořádá také pop-up projekce na netradičních místech, festivaly, přehlídky a tematické večery.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda