Úvod > Aktuality > Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Vydáno 21. listopadu 2018 Památky
Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 24. listopadu do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, na vybrané dobové speciality a také na zajímavou podívanou!
napoleon brnoPřijďte zažít dobu, kdy císař Napoleon vstoupil do moravské metropole. Podvečení Brno ožije v sobotu 24. listopadu klapotem podkov koní a rachotem kol kočáru. Uvidíte vznosnou císařskou gardu a budete-li mít jen trochu štěstí, zahlédnete a pozdravíte se se samotným císařem Napoleonem.

Můžete se projít s vojenským průvodem městem, v Biskupském dvoře zažít představení divadelní skupiny Exulis o příjezdu francouzských vojsk do Brna, poslouchat dobovou hudbu a ochutnávat dobové speciality. Biskupský dvůr také ožije velkoplošnou projekcí, díky které si představíte, jak to mohlo v Brně v roce 1805 vypadat.
 

Užijte si jedinečný večer s Napoleonem

NapoleonAkce začíná v 17:00 před před kostelem sv. Tomáše na Moravském náměstí v Brně. V 17:05 hod vyrazí historický průvod s císařem Napoleonem za doprovodu bubeníků a jezdců na koních. V 17:50 dorazí průvod na Kapucínském náměstí u Biskupského dvora. Brněnští konšelé se setkají v Biskupském dvoře s císařem Napoleonem a předají mu symbolický klíč od města. Císař Napoleon pak pozdraví přítomné obyvatele města z balkonu Biskupského dvora.

V 18:10 Biskupský dvůr ožije komponovanou videomappingovou projekcí připravenou speciálně pro účely této akce. V 18:20 Divadlo historie v pohybu Exulis uvádí interaktivní divadelně-šermířskou scénu z doby, kdy město Brno stálo v tíživé situaci spojené s příchodem francouzských vojsk v předvečer bitvy u Slavkova v roce 1805. A od 18:40 areál Biskupského dvora rozezní vystoupení bubeníků, které vám představí Spolek válečného hlomozu Banda Allegra v uniformách baterie tamborů 18regimentu. 

V 19:30 hodin pak proběhne v katedrále sv. Petra a Pavla modlitba za oběti válek. V areálu Biskupského dvora bude v 19:30 promítnut krátký videodokument o Napoleonově tažení Evropou 1805 a také repríza videomappingu. V katedrále bude od 19:30 do 20:30 jedinečná možnost mimořádného výstupu do věží, ze kterých se můžete pokochat výhledem na noční Brno.
 

Jak to bylo v roce 1805

Napoleonovi vojáciPrvní zprávy o tom, že francouzské jednotky vstoupily u Znojma na moravskou půdu, přišly do Brna 17. listopadu 1805. Vypukla panika - kdo z vrchnosti mohl, bral nohy na ramena. Za nepopsatelného zděšení Brňanů opustili město v pondělí 18. listopadu i vojáci špilberské posádky. Strach, úzkost i beznaděj. Nejen to prožívali všichni, kteří zůstali napospas.

Ve městě se objevili první Francouzi v úterý 19. listopadu - byli to jízdní myslivci maršála Murata spolu s dalšími jezdeckými útvary. Projeli Brněnskou bránou na konci dnešní Pekařské ulice a vřítili se dovnitř hradeb jako blesk. Za pár minut obsadili celé vnitřní město. Pravidelný tep hlavního moravského města se zastavil. Na následující den ohlásili Francouzi slavnostní příjezd Napoleona. Francouzský císař oděný v šedém plášti a s jednoduchým dvourohým kloboukem do města dorazil v doprovodu své gardy kolem 13. hodiny.

NapoleonNapoleonův příjezd přinesl obyčejným občanům řadu nepříjemností a ovládl je strach. Báli se, že je přímo zasáhne i válečný střet, ke kterému se schylovalo. Když začali Francouzi stavět opevnění kolem Židovské brány – v místech dnešního hlavního nádraží - špitalo se mezi Brňany o tom, že se město stane posledním bodem odporu francouzské armády.

Napoleon měl ale s polohou bojiště jiné plány. Chtěl spojence vylákat do mírně zvlněného terénu mezi Brnem a Slavkovem. Počínaje 21. listopadem vyjížděl se svým doprovodem z města denně do těch míst a svým generálům bedlivě kladl na srdce: „Prohlédněte si důkladně tento terén. Bude to bojiště. Budete tu muset sehrát svoji úlohu.“ Do Brna se pak vždy vracel až za tmy. Už zdáli ho v každém okně vítaly dvě zapálené svíce – a proč? Přijďte a dozvíte se to!
Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác (1)

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Petrov Brno - Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Petrov Brno - Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2019 - bitva pod Santonem

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2019 - bitva pod Santonem

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve Slavkově a na slavkovském bojišti. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů.