Úvod > Aktuality > Sedm tipů na toulky podzemím Prahy
Památky

Sedm tipů na toulky podzemím Prahy

  • Vydáno21. dubna 2017
Atraktivních podzemních prostor v Praze je hned několik. Mezi ty nejsnáze dostupné patří samozřejmě metro, naopak málokdo se dostane do sítě kanálů a splaškových stok. Celou řadu dalších tipů – přístupných a přitom téměř neznámých – vám nabídne portál Kudy z nudy.

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči

Pražský kanalizační systém navrhl na přelomu 19. a 20. století anglický inženýr W. H. Lindley. Jeho součástí byla památkově chráněná čistírna v Bubenči – a sloužila až do roku 1967, kdy bylo uvedeno do provozu moderní zařízení na nedalekém Císařském ostrově. Prohlídka vás zavede do kanalizačních stok, kde se skrývá stará čistírenská technologie – česla, lapač písku i sedimentační nádrže, občas si tu dokonce můžete užít plavby na raftu po hladině podzemní nádrže a další zážitky. Otevřeno je celoročně a denně, prohlídky obvykle probíhají ve všední dny v 11:00 a 14:00 a o víkendech v 10:00, 11:30, 13:00, 15:00 a 16:30 hodin. Přesnou otevírací dobu si před návštěvou raději ověřte na webových stránkách muzea.
 

Vyšehradské kasematy a podzemní sál Gorlice

Podobně jako pevnosti Josefov či Terezín ani vyšehradská citadela nenaplnila své vojenské poslání, dodnes je však skvělým příkladem barokního pevnostního stavitelství. Její součástí jsou kasematy, které měly sloužit jako útočiště pro vojenskou posádku v případě dělostřeleckého útoku. Vyšehradské kasematy měří přibližně 1 km a vedou podél severních hradeb; pravá část ústí do rozsáhlého podzemního sálu Gorlice, který měl sloužit jako shromaždiště vojáků, sklad potravin a munice. K vidění je tu šest originálních soch z Karlova mostu.

Do kasemat se vchází ze severní strany areálu, z Cihelné brány. Otevřeno je celoročně denně, od dubna do října od 9:30 do 18:00 hodin, po zbytek roku do 17:00 hodin. V rámci komentovaných prohlídek můžete každý druhý a čtvrtý víkend v měsíci, vždy v 11 a 14 hodin, navštívit Martinské kasematy, postavené v době vlády Marie Terezie. Prohlídky začínají v Informačním centru v bráně Špička.
 

Štola XXII pod Petřínem

Uhlí se těžilo v okolí Ostravy, Mostu i Kladna, ale víte, že uhelné štoly najdete také v Praze pod Petřínem? Ano, skutečně pod Petřínem se slavnou rozhlednou, lanovkou, bludištěm, Štefánikovou hvězdárnou či Hladovou zdí se táhne osmnáct štol. Přístupná je jediná z nich, takzvaná štola XXII v Lobkovické zahradě, kousek od pomníku J. Vrchlického. Milovníkům tajemna udělají radost fotografie z nejrůznějších dalších pražských podzemních prostor, které tu jsou vystaveny, třeba z jeskyní v Hloubětíně nebo z Rudolfovy štoly. Otevřeno je od dubna do října během víkendů od 10.00 do 17.00 hodin.
 

Bunkr Folimanka

Na místě dnešního parku v Nuselském údolí kdysi bývaly vinice, ovocné sady a usedlost Folimanka, zbouraná v roce 1969 při stavbě Nuselského mostu. Přibližně o dvacet let starší je dlouho utajovaný kryt civilní obrany, který měl sloužit v minulém režimu jako útočiště Pražanům v případě ohrožení. Bunkr Folimanka patří k největším stavbám svého druhu v Praze; měří přes tisíc metrů čtverečních, vejde se do něj až 1 300 lidí a prohlédnout si jej můžete obvykle jedinou sobotu v měsíci od 9 do 15 hodin. Termíny prohlídek najdete na webu Kudy z nudy.
 

Muzeum studené války pod hotelem Jalta

Hotel JaltaHotel Jalta stojící na Václavském náměstí je už více než půl století symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Ve dvou patrech byl jeho obyvatelům k dispozici náhradní agregát, speciální nádrž na vodu i nemocnice. Pro veřejnost je dnes zpřístupněno několik místností, které sloužily jako zázemí pro obsluhu krytu a zároveň pro příslušníky československých tajných služeb. Dostanete se třeba do místnosti pohraniční stráže, přečtete si informace o železné oponě, prohlédnete malý operační sál nebo dálnopis a odposlouchávací zařízení. Z krytu vedlo několik únikových cest. Jedna z nich ústí několik metrů od hotelu na Václavské náměstí, další pak do sousedního domu.

Muzeum je otevřeno v sudé týdny v úterý a čtvrtek a v liché týdny v pondělí a ve středu, vždy od 17:00 do 20:00. Vstupné je 120 korun.
 

Jen výjimečně…

…a málokdy bývají otevřené další podzemní prostory. K těm patří například podzemí pod bývalým Stalinovým pomníkemparku na Letné anebo Rudolfova štola, jeden z nejstarších pražských přivaděčů vody. Koncem 16. století ji dal vybudovat císař Rudolf II., aby tudy voda z Vltavy proudila do rybníčků v Královské oboře Stromovka. Rudolfova štola začíná u Vltavy, prochází pod Letnou a končí poblíž vodárenského domku u bývalé Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Portál štoly zdobí korunka, Rudolfova iniciála a letopočet dokončení stavby. Historické důlní dílo se otvírá jen výjimečně, přístupná bývá přibližně 350 m dlouhá část štoly směrem od Stromovky.

Bohužel unikátní pozdemní tunely pod historickou Prahou, tzv. pražské kolektory, zůstávají i nadále kvůli bezpečnosti, zcela uzavřeny jakýmkoliv návštěvám.
Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru

Hotel Jalta je symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. I dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Královská obora Stromovka v Praze

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Vojířova štola XXII na Petříně

Vojířova štola XXII na Petříně

Pražský vrch Petřín je vděčným cílem výletu. Kromě věhlasné rozhledny, lanovky či hvězdárny tu jsou ale i objekty méně známé a přitom neméně zajímavé. K těm patří památky na těžbu uhlí a petřínské podzemí vůbec.

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda