Úvod > Aktuality > Sáňkování a snowtubing ve městech i na horách: nejlepší tipy

Sáňkování a snowtubing ve městech i na horách: nejlepší tipy

Vydáno 20. ledna 2017 Zimní sporty
Sáňkování je pro někoho hezká vzpomínka na dětství, pro jiné zábava na večer, když na chvíli sundají lyže a pro rodiny s dětmi nutnost. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde se obvykle sáňkuje ve velkých městech i kde objevíte speciální sáňkařské tratě, kde nebudete překážet lyžařům.
Někde mají děti příhodný svah přímo před domem, ale co města v rovinách a nížinách? Mezi rodiči v Českých Budějovicích například vedou parky Háječek, park u Jižní zastávky nebo Stromovka, báječně si zajezdíte kousek za městem za Hlincovou Horou na stráni nad rybníkem Mrhal. V Plzni se často chodí do Borského parku, v Brně na Kraví horu na svah pod hvězdárnou nebo na sídliště do Kohoutovic a v Hradci Králové do Šimkových sadů.
 

Když se vám nechce šlapat do kopce

Neznáte náhodou nějaké sáňkařské dráhy, kde se nahoru vyjede lanovkou a potom se dolů jede na saních? ptají se často ti, kterým se nechce prcky opakovaně vláčet do kopce. Pro Kudy z nudy žádný problém, záleží jen na tom, kolik se vám chce do sáňkování investovat. Například ve Špindlerově Mlýně si zajezdíte na nejdelší osvětlené sáňkařské dráze v Česku, ale je možné, že jedno svezení na bezmála tři kilometry dlouhé trase s převýšením až 400 metrů vám bude bohatě stačit. Základní jízdné, kdy je v ceně zapůjčení saní, doprava autobusem na start a po jízdě zase zpátky do centra města, vyjde na 240 Kč, druhá a každý další jízda během jednoho dne stojí 150 Kč. Rodinná jízdenka pro dva dospělé a dvě děti stojí 850 Kč s tím, že na saních jede každý sám. Děti do sedmi let neplatí nic, ale vždy musí jet s dospělým. Navíc se nemusíte bát, že by vám to nejelo, trať se denně upravuje rolbou. V provozu je denně, od úterý do soboty se jezdí také večer. Poslední sáňkaře tu pouští na dráhu půl hodiny před zavírací hodinou, tedy ve 20.30.
 

Sáňkování v Janských Lázních

Na saních či bobech se projedete také po téměř stejně dlouhé Černohorské sáňkařské cestě, kde se jezdilo na saních před více než sto lety. Výhoda? Neplatí se tu žádné vstupné a dokonce i saně můžete mít vlastní, ale budete muset zaplatit za dopravu kabinkovou lanovkou Černohorský Express; na jinou vás se saněmi nepustí. Jízdenka nahoru pro dospělé stojí 160 Kč, juniory i seniory 140 Kč a děti od tří do deseti let 110 Kč. Přeprava saní je v ceně jízdného, ale samozřejmě si je můžete půjčit na dolní stanici lanovky. Cesta je v provozu denně od 8 do 17 hodin a je třeba dodržovat pár bezpečnostních pravidel. Například na saních nesmíte vjíždět na sjezdovky, ale zároveň musíte mít na paměti, že dráha je volně přístupná pro každého – i pro pěší.
 

Na saních na Dolní Moravu

Dva a půl kilometru dlouhou sáňkařskou dráhu na Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem obsluhuje čtyřsedačka U Slona. Jenže vede po propojovacích cestách mezi dvěma areály, a tak se sáňkuje až večer po uzavření sjezdovek. Jezdí se každé úterý a pátek od pěti do osmi, v sobotu do sedmi hodin pod umělým osvětlením. Zároveň vás tu nepustí na trať s vlastními saněmi, podmínkou jsou speciální saně s brzdou z půjčovny na dolní stanici lanovky (vratná kauce 300 Kč). Jedna jízda stojí 130 Kč, tři jízdy vás vyjdou na 290 Kč. Jezdí se tu jednotlivě, ve dvojici vás na saně pustí jen s dítětem do 12 let, které však jezdí zadarmo.

Bezplatně si zajezdíte také v Jizerských horách na čtyřkilometrové přírodní sáňkařské dráze, která vede od rozhledny Černá Studnice až do Smržovky. Cestou vás budou provázet šipky s piktogramem sáněk, ale má to háček: žádný vlek tu neexistuje, takže musíte vymyslet a využít dopravu vlastními auty.
 

Přírodní veledráhy a snowtubing

Speciální sáňkařskou dráhu má například Skiareál Klíny u Litvínova. Je jen 600 metrů dlouhá, ale neobsluhuje ji žádná lanovka, její využití je bezplatné a musíte mít vlastní saně. Se sáňkami se můžete vydat i do jiných lyžařských center; lanovkou vás se saněmi obvykle vyvezou bez problémů, ale na sjezdovky se můžete pustit jen výjimečně. Lepší je najít si nějaký vlastní terén tam, kde nebudete nikomu překážet, anebo na dojezdech sjezdových tratí.

Někde můžete místo sáňkování vyzkoušet snowtubing, jízdy na speciálních gumových člunech ve sněhových korytech. Užijete si ho například na speciální dráze ve Špindlerově Mlýně, u hotelu Horal ve Velkých Karlovicích, ve Skiareálu Klíny nebo v HEIparku Tošovice, tři snowtubingové dráhy objevíte v lyžařském areálu U vodárnyBedřichově a ve skiareálu BosínoRokytnici nad Jizerou.
 
Lyžařský areál Razula ve Velkých Karlovicích - rodinné lyžování v Beskydech

Lyžařský areál Razula ve Velkých Karlovicích - rodinné lyžování v Beskydech

Turisticky atraktivní chráněná krajinná oblast Moravskoslezských Beskyd a Javorníků nabízí také špičkově vybavený lyžařský areál s nejmodernějšími vleky. Ski areál Razula nabízí celkem čtyři sjezdové tratě a snowpark. Od sezóny 2014/15 navíc jedním skipasem propojuje 6 lyžařských areálů.

Černohorský expres - lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský expres - lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Současná lanovka má osmimístné kabiny a v letní sezóně je zde možno zdarma přepravovat horská kola a koloběžky. Vrcholová stanice je východiskem řady hřebenových túr.

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Ve Smržovce byla již v roce 1912 vybudovaná první sáňkařská dráha. Současná závodní dráha pochází z let 1972 – 1975. Je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, raritou je kruhová 400° zatáčka.

Černohorská sáňkařská cesta

Černohorská sáňkařská cesta

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 3 500 m s převýšením 560 m.

Snowtubing u hotelu Horal ve Velkých Karlovicích

Snowtubing u hotelu Horal ve Velkých Karlovicích

Vyzkoušejte snowtubing – jízdu na speciálních gumových člunech na dráze o délce 150 m na sjezdovce u hotelu Horal. To musíte zažít! Je to nejzábavnější zimní aktivita nejen pro děti.

Snowtubing a lyžařský areál U vodárny v Bedřichově

Snowtubing a lyžařský areál U vodárny v Bedřichově

Jízdu na speciální nafukovací duši sněhovým korytem zažijete v Janově nad Nisou. Vybrat si můžete ze tří koryt od pomalejšího pro děti, až po rychlé koryto pro milovníky adrenalinu. Malé děti jezdí s rodičem - spojením dvou duší. Nahoru vás vyveze lyžařský vlek a hurá dolů.

Snowtubing - sněhový tobogán Kunčice

Snowtubing - sněhový tobogán Kunčice

Super jízda na duších sněhovým tobogánem! Nabízíme i výuku lyžování, carvingu, snowboardingu a dětskou školičku. Najdete nás v lyžařských areálech v okolí Starého Města pod Sněžníkem (Rychlebské hory - Králický Sněžník) a ve skiareálu Kladky u Konice.

SnowKidz park ve Špindlerově Mlýně

SnowKidz park ve Špindlerově Mlýně

SnowKidz dětský park je ve Špindlerově Mlýně v provozu od zimní sezóny 2009/10. Je umístěn v blízkosti dojezdu modré - vodovodní cesty na Medvědíně vedle Harmony Club hotelu.

Smržovský vyhlídkový okruh

Smržovský vyhlídkový okruh

Výletní okruh zajímavými místy Smržovky, trasa dlouhá 12,5 km. Trasa vede z náměstí T. G. Masaryka přes vyhlídku zpět do Smržovky, značená je červenobíle.

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn

Při snowtubingu se spustíte dolů ledovým korytem na speciálních nafukovacích duších a na snow trampolíně se vyřádí především děti. Snowtubing Park je situován téměř do samého centra Špindlerova Mlýnu. Díky tomu je velmi dobře dostupný pomocí auta, skibusu nebo na lyžích.

Přírodní sáňkařská dráha u Skiareálu Klíny

Přírodní sáňkařská dráha u Skiareálu Klíny

Přírodní sáňkařskou dráhu najdete i u Skiareálu Klíny v Litvínově. Jedná se o přírodní cestu vedoucí lesem. Doba provozu není nijak omezena a sáňkování je bezplatné.

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Na čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu se můžete vydat v Jizerských horách. Vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolů do Smržovky.

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Přijďte si užít jedinečný zážitek nočního sáňkování na osvětlené trati dlouhé 2,5 kilometru bez jediného kroku pěšky. Tuto trať najdete ve skiareálu Sněžník na Dolní Moravě. Čeká na vás skvělá zábava a zážitek pro lyžaře i nelyžaře.

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Jízda na nejdelší osvětlené sáňkařské dráze v ČR, to jsou vaše jedinečné zážitky na sněhu. Dráha se nachází ve Špindlerově Mlýně a při jejím zdolávání si užijete bezmála 3 kilometry jízdy na saních s převýšením až 400 metrů.

SkiResort Černá hora - Pec

SkiResort Černá hora - Pec

Zalyžujte si v lyžařském areálu s moderní šestisedačkovou lanovkou s vyhříváním sedaček s názvem Hofmanky express a na jedné z nejdelších osvětlených sjezdovek v Čechách - Protěž se 4sedačkovou lanovkou. SkiResort Černá hora - Pec pod Sněžkou propojuje rolba.

Skiareál Špindlerův Mlýn - sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn - sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Další aktuality

12.12.
2018
V sobotu se spouští vleky na Dolní Moravě

V sobotu se spouští vleky na Dolní Moravě

Východní Čechy | Zimní sporty
2.11.
2018
Zimní sezóna na Dolní Moravě přináší lavinu novinek

Zimní sezóna na Dolní Moravě přináší lavinu novinek

Východní Čechy | Zimní sporty