Úvod > Aktuality > Safari běh poběží v sobotu pro nosorožce

Safari běh poběží v sobotu pro nosorožce

Vydáno 4. dubna 2018 Příroda
V Safari parku Dvůr Králové se v sobotu 7. dubna uskuteční Safari běh 2018. Účastníci si budou moci vybrat hned ze třech délek tratí. Část výtěžku ze závodu poputuje na podporu chovu nosorožců v zoo a na projekty pomáhající volně žijícím populacím nosorožců v Africe.
safari-beh.jpgV sobotu 7. dubna pořádá Safari park ve Dvoře Králové již 34. ročník běhu Safari, jehož celý výtěžek bude věnován na převoz nosorožců ze Dvora Králové do Afriky. Akci podpoří sestry Ester, Aňa a Lela Geislerovy společně s Monikou Leovou, českou Miss Earth 2013, která se Safari parkem dlouhodobě spolupracuje na ochranářských projektech. Safariběh nabídne tratě na 5 km a 10 km, a dětský běh na 2 km. Každý dětský i dospělý účastník Safariběhu ČSOB přispěje celou hodnotou startovného na speciální konto Wildlife, ze kterého dvorský safari park financuje své ochranářské projekty zaměřující se zejména na pomoc nosorožcům. Finanční prostředky půjdou tentokrát na převoz několika dvorských nosorožců do národního parku Akagera ve Rwandě. Transport by se měl uskutečnit v první polovině roku 2019.

Safari běhNa převoz bude možné ten den přispět rovněž nákupem trička s motivem nosorožčího mláděte a sloganem Nechci být poslední. Tento námět speciálně pro Safariběh připravila malířka Lela Geislerová. Účastníci všech tří běhů budou mít i letos mimořádnou příležitost proběhnout se v Africkém safari Josefa Vágnera nebo Lvím safari. Oba areály jsou po celou sezonu návštěvníkům přístupny pouze v soukromých automobilech nebo vozidlech dvorské zahrady. Registrace je nyní možná už pouze na místě závodu.
 

Nosorožci ze Safari parku Dvůr Králové mají sochu v New Yorku!

Poslední třiAž v dalekém New Yorku byla ve čtvrtek 15. března odhalena největší socha nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tedy tři poslední nosorožce tuponosé (jinak též bílé) severní na světě, které Safari park Dvůr Králové v roce 2009 poslal do rezervace Ol Pejeta v Keni. Autoři sochy, australští umělci Gillie a Marc Schattnerovi, chtějí sochou upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě a na nutnost omezit poptávku po rohovině. Bohužel, samec Súdán, 19. března 2018 zemřel. V posledních měsících svého života byl pod neustálým veterinárním dohledem kvůli komplikacím spojeným s jeho vysokým věkem, které vedly k degenerativním změnám svalů a kostí.

Sudán však prožil zcela neobyčejný, dlouhý život. V 70. letech minulého století unikl přesunem do Dvora Králové vybití svých příbuzných ve volné přírodě. Zplozením dvou samic významně přispěl k zachování svého druhu, navíc z něj byly odebrány vzorky genetického materiálu, které poskytují naději na rozmnožení bílých severních nosorožců pomocí nejmodernějších buněčných technologií. Své poslední roky strávil zpátky v Africe, kde si získal srdce mnoha lidí svou důstojnostíí a houževnatostí.
 

Zoo ve Dvoře Králové jako jediná na světě bílé nosorožce zachraňuje

NosorožciSafari park Dvůr Králové je jedinou zoo na světě, kde se tato vzácná zvířata podařilo rozmnožit, jejich reprodukce však probíhala příliš pomalu. Proto je v naději, že v přirozenějších podmínkách jim to půjde lépe, vrátili do Afriky. Nosorožci bílí severní jsou nejohroženějšími savci současnosti. V přírodě byli naposledy spatřeni v roce 2007 a dnes jsou na světě známa pouze dvě samice. Obě žijí v lidské péči v Ol Pejetě, patří ale zoo Dvůr Králové.

Jedinou nadějí na záchranu těchto nosorožců je v současné době vývoj metod umělého oplodnění (in vitro fertilizace – IVF), při nichž budou využita vajíčka z posledních dvou samic, zmrazené semeno ze severních bílých samců a rovněž náhradní matky nosorožce bílého jižního pro donošení embryí.

Nosorožec bílý severníRozsáhlé pytláctví v 70. a 80. letech minulého století, způsobené poptávkou po nosorožčí rohovině v asijské tradiční medicíně a jako materiálu pro výrobu rukojetí dýk v Jemenu, vedlo k vyhynutí bílých severních nosorožců v Ugandě, Středoafrické republice, Sudánu a Čadu. Poslední populace čítající asi 20 až 30 nosorožců v národním parku Garamba v Demokratické republice Kongo se stala obětí bojů v regionu na přelomu tisíciletí. Od roku 2008 považuje většina expertů severní bílé nosorožce za vyhynulé ve volné přírodě.
Safari park zoo Dvůr Králové - Afrika na dlani

Safari park zoo Dvůr Králové - Afrika na dlani

Rádi vzpomínáte na své dětství a výlety do zoo? Ukažte i svým dětem svět plný vzrušujících zážitků. Nebo vyrazte sami a užijte si Safari park! Nechte se unést iluzí Afriky při pohledu na velká stáda zvířat. Můžete se dokonce stát ošetřovatelem v zoo nebo bydlet ve stylovém hotelu či kempu.

Další aktuality