Úvod > Aktuality > Česká Loira aneb zámky na řece Orlici lákají k návštěvě

Česká Loira aneb zámky na řece Orlici lákají k návštěvě

Vydáno 14. dubna 2018 Památky
Podorlicko láká výjimečným počtem hradů a zámků, neboť Divoká Orlice tu vytváří podobný fenomén jako je tomu na francouzské Loiře. Najdete zde navíc zámky, které jsou nadále v rukách starobylých šlechtických rodů, a proto není výjimkou, že se zde potkáte s jejich šlechtickými majiteli. V okruhu cca 6 km najdete hned pět soukromých zámků - Častolovice, Doudleby, Nový zámek v Kostelci, Potštejn a Rychnov nad Kněžnou. Prohlídku expozic můžete spojit s posezením v zámeckých kavárnách, procházkou rozkvetlými parky nebo s jízdou na kole, protože podél Divoké Orlice se nachází hustá síť cyklotras.
Kostelec nad OrlicíFenoménem Podorlicka, ale také parádním tipem, kam vyrazit právě v jarním období, jsou zámky na řece Orlici.

Zámky na řece Orlici jsou unikátní především v tom, že všechny z nich mají své soukromé a většina dokonce také původní šlechtické majitele, kteří se o svá sídla v roli řádných hospodářů náležitě starají. Osobně setkat se tak můžete například s hraběnkou Dianou SternbergovouČastolovicích, Františkem Kinským na Novém ZámkuKostelci nad Orlicí nebo hraběnkou Andreou Kolowrat Rychnově nad Kněžnou.

Potštejnský zámek patří tradičně dětem – populární hrané prohlídky s pátráním po ztraceném obrazu, zámecké sklepení se strašidelným Bubákovem, Pohádková herna a po celý rok řada tematických akcí, jen si vybrat! Zámek Potštejn se na dny 28. a 29. dubna převlékne do čarodějnického hávu a sletí se sem čarodějnice a kouzelníci ze všech koutů světa. Příběh, který návštěvníci shlédnou tentokrát, bude složen z několika pravdivých i smyšlených událostí. Místnosti potštejnského zámku se poslední dubnový víkend promění v divadelní parket, kam se nastěhují všechny potřebné propriety.

Zámek ČastoloviceČastolovice jsou vyhlášené naopak svým překrásným parkem s oborou bílých daňků a zámeckým zvěřincem. Přístupný je sice po celý rok, ale právě na jaře tu uvidíte spoustu mláďátek a namlouvající se pávi, kteří ohromují svým nádherným vějířem nejen samičky, ale i samotné návštěvníky. Je to úžasná podívaná nejen pro děti, které si zde zvířátka mohou pohladit i nakrmit. V Doudlebách n. Orlicí se pak zastavte na Babiččině dvorečku s domácími zvířaty pravého českého venkova.

Zámky v Kostelci nad Orlicí a Častolovicích navíc pohodlně propojuje skrze jejich parky cyklostezka, která je příjemnou procházkou pro rodiny s kočárkem a malými dětmi. Z kosteleckého zámeckého parku vás navedou směrovky, z kopce dolů směrem k řece Divoké Orlici, podejdete železniční trať a ocitnete se rázem na cyklostezce. Po ní dorazíte až k hlavní silnici v Častolovicích, kterou přejdete a u parkoviště vstoupíte do zámeckého parku. Hned z kraje parku objevíte dětské hřiště a jezírko s vodním ptactvem.
Nový zámek Kostelec nad Orlicí - poznejte život v biedermeieru

Nový zámek Kostelec nad Orlicí - poznejte život v biedermeieru

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, patřící rodině Kinských, je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Empírový zámek v anglickém parku nabízí prohlídkový okruh Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly. V jeho areálu najdete také dětské hřiště a oblíbenou Toniovu kavárnu.

Zámek Potštejn - prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn - prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Babiččin dvoreček v Doublebech nad Orlicí

Babiččin dvoreček v Doublebech nad Orlicí

Menší zookoutek s názvem Babiččin dvoreček můžete navštívit v rámci prohlídky zámku Doudleby nad Orlicí. Uvidíte exotická, ale i domácí zvířátka.

Zámek Častolovice - skvost české historické architektury

Zámek Častolovice - skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám. Na zámku se natáčel také film Juraje Jakubiska Bathory.

Pohádkov na zámku Potštejn

Pohádkov na zámku Potštejn

Dopřejte vašim dětem nevšední prohlídku mezi postavičkami známými z deseti českých pohádek. Veselá expozice je vhodná pro děti již od 1 roku a její zhlédnutí určitě to stojí za to!

Divoká Orlice - divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice - divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Další aktuality