Úvod > Aktuality > Rozhlédněte se na Nový rok z Kunětické hory

Rozhlédněte se na Nový rok z Kunětické hory

Vydáno 29. prosince 2017 Památky
Kunětická hora láká všechny milovníky dalekých výhledů na novoroční návštěvu. 1. ledna 2018 se zde mimořádně otevře hradní brána a bude možné vystoupat nejen na Čertovu věž, ale i nahlédnout do části expozice. Jak Nový, tak nový rok je nejlépe pojmout s nadhledem, a odkud jinud na rovinatém Pardubicku než právě z Kunětické hory!
KuňkaNa Nový rok mezi 13. a 15. hodinou se výjimečně v tomto zimním období otevře hradní brána Kunětické hory. Zpřístupněno bude nádvoří, část expozic a především tzv. Čertova věž, odkud je nádherný výhled do okolí. Před palácem jsou všichni poutníci zváni na čaj s kastelánem a celou hradní posádkou. Děti mohou nazdobit zdejší stromky přinesenými pochoutkami pro ptáčky. Jednotné vstupné do hradu bude 30 korun, děti do 6 let mají vstup zdarma.
 
Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka. Legenda praví, že se Kunětická hora jednou do roka otevírá. V jejích útrobách pak prý můžete projít podzemním bludištěm, které kromě bohatě zdobených chodeb tvoří monstrózní sály se zlatavými stropy a stěnami vykládanými drahým kamením. V honosném labyrintu bloudí přízraky podvedených mnichů z nedalekého opatovického kláštera, který byl vypálen husity v roce 1420. Hledají poklad, o který přišli vlastní vinou.
Hrad Kunětická hora - Kuňka

Hrad Kunětická hora - Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.