Úvod > Aktuality > Restaurant day znovu míří do českých měst

Restaurant day znovu míří do českých měst

Vydáno 13. listopadu 2017 Gurmánská turistika
Mezinárodní festival dočasných restaurací, i tak by se dal volně přeložit název festivalu, v rámci kterého se každý může stát restauratérem na jeden den. Improvizované restaurace se otevřou tuto sobotu - 18. listopadu v Praze a Jeseníku.
Celé to začalo v roce 2011 ve finských Helsinkách, kdy parta nadšenců uspořádala první ročník této netradiční streetové akce. Hlavními cíli festivalu, které dodnes zůstaly zachovány, byly podpora sousedských vztahů a připomenutí komunitního života. Že měla akce velký ohlas dokládají i ocenění, která Restaurant day ve Finsku získal: Finland Prize od finského Ministerstva školství a kultury (2011) nebo Finnish Travel Award 2014, kterou uděluje Severský veletrh cestovního ruchu.
 

Kuchařem na jeden den

Jak tedy festival funguje? Kdokoli má chuť se do akce zapojit, tomu stačí jen trocha motivace a dobrý nápad. Především pak co vařit a kde to sníst. Platí, že čím originálnější místo vyberete, tím větší šanci k nalákání strávníků máte. Nemusí to ale být nic extra. Stačí klidně kancelář, spřátelená kavárna nebo, pokud se nebojíte hostů, můžete pokrmy servírovat u vás doma. A je jedno, jestli uvaříte babiččin recept svíčkové nebo připravíte zvěřinové hody, které jste zažili na dovolené v Rumunsku. No a pokud chcete kolemjdoucím nabídnout jen něco jednoduššího, můžete dobroty podávat klidně přímo na ulici v improvizovaném stánku.

Restaurant Day je nekomerční akce, probíhá čtyřikrát ročně v předem ohlášený den, nejbližší termín konání je aktuálně v sobotu 18. listopadu. Zajímavý program jistě ocení návštěvníci i organizátoři festivalu jídla a pohostinnosti Restaurant Day v Praze, ale také na náměstí Svobody v Jeseníku, kde svá menu s různými moderními vychytávkami i laskominy z rodinných kuchařek budou nabízet jednodenní restaurace, kavárny a bary šikovných lidí z Jesenicka.

Restaurant day pochopitelně není jen o vaření, ale také o konzumaci. Pokud se chcete do akce zapojit pasivně, podobně jako mnoho dalších Čechů, není nic jednoduššího, než otevřít stránky organizátora a v interaktivní mapě si vybrat jedno či více míst, které vás nejvíce nadchnou.

Další aktuality

12.11.
2018
Čokoládový festival provoní opět pražskou Galerii Harfa

Čokoládový festival provoní opět pražskou Galerii Harfa

Praha | Gurmánská turistika
8.11.
2018
V neděli přijede svatý Martin na Jiřák

V neděli přijede svatý Martin na Jiřák

Praha | Gurmánská turistika
6.11.
2018
Botanická zahrada láká 11. listopadu na mladá vína

Botanická zahrada láká 11. listopadu na mladá vína

Praha | Gurmánská turistika