Úvod > Aktuality > Pustevny v Beskydech ovládnou nejlepší řezbáři s motorovými pilami

Pustevny v Beskydech ovládnou nejlepší řezbáři s motorovými pilami

Vydáno 24. května 2018 Životní styl
Beskydský vrchol Pustevny obsadí už tento pátek mistři řezbáři. Profesionálové s mezinárodním renomé vytvoří během víkendové akce Dřevěné Pustevny nejrůznější sochy. Používat k tomu ovšem nebudou pilky, dláta či nože. Ke slovu přijdou silné motorové pily. Chopí se jich šestice českých a slovenských vítězů soutěže Husky Cup v Německu. Tedy lidé, kteří patří mezi absolutní špičku mezi řezbáři.
Práce na dílech řezbářského sympozia, které se letos bude konat počtvrté, začnou už v pátek 25.5. 2018. Předloni vznikaly na Pustevnách dřevořezby typické fauny Beskyd – od hospodářsky chovaných ovcí až po chráněné druhy, jako je tetřev, rys či orel. Letos mají řezbáři za úkol vytvořit stojany na kola. Výsledné práce budou po akci umístěny u spodní stanice lanovky na Pustevny a stanou se tak funkční součástí služeb pro cykloturisty v Beskydech.
 
Kromě podívané na obdivuhodnou řezbářskou práci je na víkend na Pustevnách připraven program pro nejširší veřejnost. Po oba víkendové dny nemůže chybět spektrum nejrůznějších zábavných soutěží a také divácky velmi atraktivní speed-carving, tedy soutěž v řezání soch během hodinového časového limitu.
 
Za pouhých 60 minut musí řezbáři zhotovit a dokončit skulpturu z připraveného neopracovaného špalku. Soutěž začne v sobotu i neděli vždy v 11 hodin a hned po jejím skončení naváže veřejná dražba, ve které si příchozí budou moci vydražit právě vzniklé sochy. Příhozy dražebníků budou začínat na 100 korunách za sochu a úspěch každého řezbáře závisí právě na vydražitelích, tedy na výsledném výnosu za danou dřevořezbu. Vyhrává autor s nejvýše vydraženou prací.

Umění a zábavu pro dospělé pochopitelně doplní i atrakce pro děti. Ty se mohou o tomto víkendu těšit na spoustu aktivních her, skákací hrad, hudební zónu nebo lesní dílnu. Z dříve vytvořených dřevořezeb navíc na Pustevnách vzniká nová zábavně naučná stezka „Pustevenská ZOO“.  Stezka je dlouhá přibližně kilometr a půl a zaujme i menší děti. Na jednotlivých stanovištích jsou umístěny dřevořezby zajíců, rysy, jezevce i medvěda, vše v životní velikosti.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, nyní (2017) začíná jeho rekonstrukce. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Na výlet z Trojanovic za výhledy a vrcholy Beskyd

Na výlet z Trojanovic za výhledy a vrcholy Beskyd

Trasa Pustevny - Čertův mlýn- Martiňák - Horní Bečva je nenáročná, dlouhá 14 km a celá vede po červené turistické značce.

Další aktuality

5.9.
2018
Trofeo Niké Jeseníky startuje již tento pátek!

Trofeo Niké Jeseníky startuje již tento pátek!

Severní Morava a Slezsko | Životní styl
4.9.
2018
Ostrava letos hostí Kontinentální pohár v atletice 2018

Ostrava letos hostí Kontinentální pohár v atletice 2018

Severní Morava a Slezsko | Životní styl