Úvod > Aktuality > Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny
Kultura

Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny

  • Vydáno28. srpna 2023
Počasí je v těchto dnech jako na houpačce – tropická vedra střídají dny, kdy často svetr nestačí. Vyzrát na zimu, bouřky a přeháňky můžete jednoduše: objednejte si prohlídku sklárny. Budete schovaní pod střechou, zahřejete se a ještě se dozvíte spousty zajímavostí o řemesle, ve kterém Česko odedávna hrálo prim. Tentokrát necháme stranou sklářská muzea plná křehké krásy a podíváme do skutečných hutí, kde žhnou pece a skláři pracují se žhavou sklovinou. Někde si dokonce vyzkoušíte řemeslo na vlastní pusu a ruce!

Vysočina: sklářská huť Svoboda v Karlově 

Navštívíte-li Karlov u Žďáru nad Sázavou budete příjemně překvapení krásnou vzorkovnou – místem odborných setkání i obchodních jednání, můžete exkurzí nahlédnout do sklářského provozu a uvidíte motel s prodejnou, ubytovnou a konferenčními možnostmi – a všude vás budou provázet díla a myšlenky Jaroslava Svobody a zručných sklářů. Sortiment sklářské huti AG Svoboda s.r.o obsahuje vázy, mísy, svícny, těžítka, skleněné ovoce, květiny, nápojové sklo, ale i speciální ceny pro veletrhy a různé soutěže. Prohlídky se konají od pondělí do pátku 9:00 až 12:30 hodin a je třeba se na ně předem objednat.
 

Krkonoše: Sklárna Novosad v Harrachově

Harrachově v západních Krkonoších objevíte druhou nejstarší sklárnu v Čechách. Jmenuje se Sklárna Novosad & syn, vznikla už před rokem 1712 a kromě hutě tu funguje i minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi. Ukázky téměř všech sklářských technik a další zajímavosti mapuje Muzeum skla, denně od 8 do 15 hodin jste zváni na prohlídku výrobních provozů s průvodcem. Dostanete se do těsné blízkosti sklářských pecí a nahlédnete i do unikátní, sto let staré brusírny skla. O exkurze bývá velký zájem, proto si je raději objednejte předem telefonicky nebo e-mailem. Základní vstupné stojí 200/50 Kč, do muzea bez průvodce se podíváte za 40/20 Kč. Pokud máte dost času, můžete si pod odborným dohledem zdejších sklářů zkusit vyfouknout vlastní baňku, kterou si odvezete na památku domů. Foukání je nutné objednat nejméně jeden den předem, čtvrthodina se sklářskou píšťalou (což je minimální doba foukání) stojí 2 000 Kč.
 

Posázaví: sklárna Caesar

Josefodole u Světlé nad Sázavou můžete navštívit sklárnu Caesar Crystal Bohemiae, která je pokračovatelem tradic sklářské výroby v Posázaví. Výrobu forem, sklářskou huť, brusírnu, malírnu i balírnu si prohlédnete při exkurzích, které se pořádají každý všední den a po dohodě i o víkendech, lepší je vždy domluva předem. Vstupné stojí 200/150 Kč, firemní prodejna je otevřená denně od 8 do 14 hodin a můžete ji navštívit i bez předchozí domluvy. Exkurze ve sklárně probíhají každý všední den v 10 hodin, ale doporučujeme se na ni předem objednat.
 

Českolipsko: repliky historického skla ze Svojkova

Svojkov skkárnaSvojkov je malá vesnice na trase mezi skalním hradem ve Sloupu v Čechách a zámkem v Zákupech. Sklárna Svojkov aneb sklárna Haidl&syn se podle podkladů získaných z archeologických výzkumů a ostatních historických pramenů snaží vyrobit co nejvěrnější repliky historického skla. Každý všední den od 9 do 15 hodin máte možnost malou sklářskou huť navštívit a vidět unikátní ruční výrobu skla na vlastní oči. K vidění je i malá galerie replik historických číší a pohárů králů a velmožů, navíc se dozvíte, kde všude v oblasti Lužických hor a Českého Švýcarska pracovaly středověké sklářské hutě. Vstupné je zdarma a samozřejmě si můžete koupit některý z kousků na památku.
 

Lindava: Sklárna Ajeto

Na Českolipsku zatím zůstaneme, protože jen pár kilometrů od Svojkova leží Lindava se Sklárnou Ajeto. Ta nabízí exkurze, při nichž si prohlédnete sklárnu se sklářskou hutí a můžete si vytvořit vlastní skleněný výrobek pomocí sklářské píšťaly. Zastavit se můžete i ve stylové Sklářské krčmě, ale musíte mít pověstnou kapku štěstí, v létě se tu střídá jedna svatba za druhou. Exkurze probíhají ve všedních dnech od 9 do 13 hodin a nepravidelně i v sobotu; zatelefonujte si předem a informujte se, zda sklárna v konkrétní sobotu bude pracovat. Prohlídka bez průvodce a tudíž bez výkladu stojí 100 a 70 Kč. Exkurze s průvodcem začíná vždy v 9:30, 10:30, 11:30, 12:30 a 13:00 hodin a stojí 150/100 Kč, rodinné vstupné pak 400 Kč. Děti do šesti let mají vstup zdarma.
 

Kamenický Šenov: Sklárna bratří Jílků

Sklárna bratří JílkůDo třetice Českolipsko, tentokrát však je naší zastávkou Sklárna bratří Jílků, druhá nejstarší sklárnaKamenickém Šenově, která začala vyrábět v září 1905. Navzdory dějinným zvratům dodnes funguje a při exkurzi se seznámíte s ruční výrobou foukaného skla. Má to jediný háček, prohlídky si musíte objednat předem, nejlépe e-mailem. Probíhají ve všedních dnech od 8 do 12:30 a stojí 90 Kč pro dospělého, vstupné pro děti je 50 Kč a pro seniory 80 Kč.
 

Další sklárny a sklářské tipy

Celoročně nabízí exkurze také sklárna Rückl Krystal v Nižboru, a to za 150/120 a rodinné za 400 Kč, na závěr prohlídky je možné navštívit podnikovou prodejnu s občerstvením. Prohlídky probíhají ve všedních dnech denně od 9:15 do 13:00 hodin a v sobotu dle domluvy, v letních měsících pak včetně sobot ve stejném čase. Možná je také exkurze s vlastnoručním foukáním skla (min. 5 účastníků) za 1000 Kč. Za příplatek 500 Kč je možné si vyzkoušet práci brusiče a vybroušený produkt si samozřejmě odnesete na památku.

Novém Boru výrobu skla poznáte v Novotný Glass Centru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž sklářská restaurace a huť. Otevřeno je denně mimo pondělí 9:00 až 17:00 hodin.

V Huti Jakub v Tasicích se zahřejete jen občas, malá sklářská pec je zatím v provozu při nepravidelných akcích nebo v případě zájmu většího počtu návštěvníků. Jde ale o výjimečně zachovalý sklářský skanzen s řadou historických budov, který na svém původním místě stojí už 220 let. Huť Jakub možná dokonce znáte z televizního seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře. Otevřeno je tu celý rok, až do konce září denně včetně pondělí od 10 do 16 hodin, vstupné stojí 100 Kč a 65 Kč, děti do osmi let a sklářské školy mají vstup zdarma.
Koulier – české vánoční ozdoby z Oflendy

Koulier – české vánoční ozdoby z Oflendy

Podnik Koulier obnovil na Chrudimsku výrobu skleněných vánočních ozdob. Milujete Vánoce, zdobení stromečku a vše, co k těmto kouzelným svátkům patří? Přijďte se podívat, jak taková skleněná vánoční ozdoba vzniká.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Sklářská huť František v Sázavě

Sklářská huť František v Sázavě

Sklářská huť František se nachází v Sázavě v okrese Benešov. Od 13. dubna 2010 je areál kulturní památkou. Jedná se o hodnotnou stavbu industriálního dědictví, reprezentující fenomén sklářství ve středních Čechách 2. poloviny 19. století, s ojediněle zachovanými exepláři strojního zařízení.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

V roubené chalupě nesoucí název Floriánova huť, podle patrona těch, kteří pracují s ohněm, nenajdete ve stodole dobytek nebo čerstvě sklizenou úrodu. K vidění je zde pec na výrobu skla, které je známé nejen v České republice, ale i v Nizozemsku, Belgii nebo Americe.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklárna Huť Jakub v Tasicích byla založena v roce 1796 a je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Areál sklárny je provozován jako jedinečný sklářský skanzen. Sklárnu v Tasicích proslavil televizní seriál Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba skláře“.

Sklářská huť Lukáš Verner – Sklárna Svoboda v Karlově

Sklářská huť Lukáš Verner – Sklárna Svoboda v Karlově

Sklárna se nachází v malé vesničce Karlov na Vysočině u Žďáru nad Sázavou, nedaleko rybníku Velké Dářko. Vyrábí ručně tvarované hutnické sklo: vázy, svícny, těžítka, mísy, talíře, květiny, ovoce, zvířata, broušené sklo, lampy.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“ ve Stupavě

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“ ve Stupavě

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“, která se nachází v kulturním domě ve Stupavě, přibližuje návštěvníkům chřibské skláře, jejich práci a život. K vidění jsou zde pozůstatky skla vyloveného z potoka Kyjovka v blízkosti někdejších skláren, dobové fotografie a dokumenty.

Sklářská huť Glasstar Nenačovice

Sklářská huť Glasstar Nenačovice

Přijďte na bezplatnou exkurzi a zhlédněte hutní ruční výrobu. Sklářská huť Glasstar se nachází v obci Nenačovice, asi 4 km od Loděnice u Berouna. Provoz sklářské huti je celoroční včetně sobot a nedělí.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě – jak vzniká křehká krása

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě – jak vzniká křehká krása

Pokud vás zajímá, jak vzniká křehká krása dekoračního skla, zavítejte do Železného Brodu, který je sklářskou výrobou proslulý. Ve firmě DT GLASS uvidíte, jak vzniká foukané sklo.

Další aktuality

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky

Zámek Zákupy zpřístupní nové interiéry – vzdají poctu Habsburkům

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má pro návštěvníky novinku – v rámci 14. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů rozšiřuje prohlídkový okruh o nové interiéry. Rod Habsburků je neodmyslitelně spjat se zámkem Zákupy, neboť roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu a staly se postupně letním sídlem tohoto panovnického rodu.
Liberecký kraj | Památky