Úvod > Aktuality > Prozkoumejte brněnské podzemí

Prozkoumejte brněnské podzemí

Vydáno 15. dubna 2018 Památky
Brno a podzemí – možná by leckdo řekl, že to jde dohromady. A přece. V moravské metropoli naleznete pod zemským povrchem spoustu míst, která stojí za návštěvu. Ať už se jedná o Labyrint pod Zelným trhem, kostnici sv. Jakuba, brněnské kolektory nebo nově otevřené Museum mučicích nástrojů a útrpného práva.
Labyrint pod Zelným trhemZ historického podzemí se můžete v Brně podívat hned na několik míst: do Labyrintu pod Zelným trhem a Mincmistrovského sklepa. V Labyrintu pod Zelným trhem si uděláte představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Na vlastní oči spatříze unikátní a tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů. Prohlídková trasa počítá s odvážnými objevovateli skrytých podzemních světů a nabízí mnohá překvapení včetně pravého historického pranýře. V průběhu prohlídkové trasy návštěvníci zdolají 212 schodů a pohybují se v hloubce 6 až 8 metrů pod povrchem náměstí.
 
Mincmistrovsky sklepDalším zajímavým místem je Mincmistrovský sklep, který naleznete v podzemních prostorách Nové radnice pod Dominikánským náměstím. Tamější expozice připomíná nejen zapomenuté řemeslo ruční ražby mincí v Brně a na Moravě, ale v jejím vestibulu jsou vystavovány základní listiny, které se vztahují k historii města Brna - malé a velké privilegium krále Václava I., kniha městských práv písaře Jana a další.
 

Kapucínská hrobka s mumiemi mnichů a svatojakubská kostnice

KostniceTím nejznámějším vůbec je kapucínská hrobka v těsné blízkosti Zelného trhu. Mniši, kteří sem byli ukládáni, se do dnešních dnů dochovali v perfektním stavu díky vhodnému podloží a cirkulaci vzduchu v podzemních prostorách. Chce to silnější povahy, ale Kapucíni k Brnu patří stejně jako jeho Drak, který visí na Staré radnici jen pár desítek metrů odtud.

Komu by morbidně laděný výlet ještě nestačil, může navštívit další velké lákadlo milovníků temné historie - kostnici pod kostelem sv. Jakuba, kde se skrývá přes 50 tisíc kosterních pozůstatků. Z dosud provedených antropologických rozborů vyplývá, že jsou zde pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání. Místo ale nemá být jen turistickou atrakcí, priorita je hlavně v pietnosti místa. Jedna prohlídka pojme max. 20 lidí. Město si pro své podzemí nechalo dokonce složit autorskou hudbu, která má prohloubit zážitek z prohlídky.
 

Kolektory už jen do konce června 2018

Kolektory BrnoDo podzemních chodeb kolektorů pod Brnem můžete nahlédnout už jen do konce června. K uzavření expozice v kolektorech dojde z bezpečnostních důvodů, v kolektorech jsou totiž uložené například kabelové rozvody nebo telekomunikační sítě. Možnost prohlédnout si brněnské technické podzemí - Exkurzi v kolektorech - zatím TIC Brno stále nabízí.
 
Zatímco první úsek – malý okruh prohlídkové trasy je prezentací moderní technické stavby, jejího provozu, údržby a jejího využití pro fungování moderního města, příprava prodloužené části trasy vycházela z jiného pojetí. Trasa velkého okruhu, jehož délka činí cca 1100 metrů, zavede účastníky na chvíli také do historického podzemí Brna. Trasa vede pod ulicemi Josefská, Masarykova, Orlí, Radnická, Jánská, Minoritská, stejně jako u prvního okruhu je vstup do podzemí i výstup v ulici Josefská.
 

Nové muzeum tortury pod palácem Padowetz

TorturaV nově zpřístupněném brněnském podzemí, pod palácem Padowetz, naleznete nevšední expozici mučení a útrpného práva. Rozličných mučicích nástrojů, které používala inkvizice a hrdelní soudy po celém světě. Naleznete zde přes 200 exponátů ze všech koutů světa, z nichž většina jsou dochované originály.
 
Expozice věnovaná hrdelním zločinům a útrpnému právu vznikla původně ve Valticích v Žabím sklepě. Je to úžasná část brněnského podzemí, fantastický prostor, jehož součástí je například i fragment z původní židovské brány z roku 1328. Některé předměty jsou původní, jiné exponáty představují zdařilé repliky z různých historických období. Mezi exempláři naleznete mnohé, které používala inkvizice. Řadí se k nim například známá železná panna s ostny ve výšce trupu. Opravdovou raritou je zde Zuřící býk - nástroj, který se používal na Sicílii za císaře Diocletiana. Jedná se o "troubu na pečení lidí" ve tvaru býka, který byl vyroben z bronzu. Jako novinku uvidíte třeba gilotinu – symbol Velké francouzské revoluce, na kterém přišla o hlavu Marie Antoinetta i král Ludvík XVI. I ta je součástí sbírky, která je svého druhu největší na světě.
 

Brno chystá zpřístupnění historických vodojemů

Vodojemy BrnoMonumentální prostory vodojemů ukryté ve svahu brněnského Žlutého kopce mohou fanouškům fantasy žánru připomínat Morii z Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Klenuté stropy, velká okna ve tvaru obří tlamy rozevřené mezi žebrovím představují ojedinělé stavitelské dílo, které mohlo spatřit zatím jen několik desítek vyvolených – studenti architektury při exkurzích, památkáři a hlavně pracovníci Brněnských vodovodů a kanalizací, kteří se o ně starali. Vodojemy jsou postavené z pálených cihel, a to včetně pilířů.

Trojice různě starých podzemních vodojemů se ukrývá v nenápadném areálu mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou. Nejstarší nádrž, umístěná nejvýchodněji při ulici Tvrdého byla vystavěna společně s pisáreckou úpravnou vody a vodojemem na Špilberku mezi roky 1869 a 1872 jako vodojem pro nižší ze dvou tlakových pásem v Brně. Druhý jižněji umístěný podzemní vodojem přibyl poměrně brzy, mezi roky 1896 a 1900, okolnosti jeho vzniku ani vnitřní uspořádání zatím neznáme. Prevaděpodobně teprve v období 10. let 20. století byly oba první vodojemy doplněny o třetí a největší vodojem, tvořený dvěma oddělenými nádržemi. Na jeho místě stála původně skála podobná skalisku Helgoland nad nedalekou nemocnicí, která musela být odtěžena. Vodojemy sloužily do roku 1997, kdy byly odpojeny od vodovodní sítě a po úvahách o jejich dalším využití určeny okolo roku 2014 k likvidaci.

Vodojem ilustrační fotoPráce na zpřístupnění vodojemů začnou letos v květnu nebo červnu. V plánu je jejich otevření na víkendy o letních prázdninách. Trasa povede podél ulic Solniční, Běhounské, na Moravské náměstí, kde průzkumníci objevili odvodňovací kanál ze Špilberku. Pod Českou ulicí je schovaný středověký most a v trase by byla zapojena i Bílá prašná věž, tedy zbytek hradební věže, která byla objevena pod letní zahrádkou hotelu Slavia. Trasa dále nabídne zajímavý středověký sklep v prostoru před palácem Convalaria, kde se rozbočují Česká a Veselá, i tunel pod Běhounskou. Končit bude u brány v parku u Rooseveltovy ulice.
Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně - druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně - druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Museum mučicích nástrojů a útrpného práva v Brně

Museum mučicích nástrojů a útrpného práva v Brně

V nově zpřístupněném brněnském podzemí, pod palácem Padowetz, naleznete nevšední expozici mučení a útrpného práva. Rozličných mučicích nástrojů, které používala inkvizice a hrdelní soudy po celém světě. Naleznete zde přes 200 exponátů ze všech koutů světa, z nichž většina jsou dochované originály.

Kolektory Brno - expozice uzavřena

Kolektory Brno - expozice uzavřena

K uzavření expozice v kolektorech došlo v červnu 2018 z bezpečnostních důvodů, v kolektorech jsou totiž uložené například kabelové rozvody nebo telekomunikační sítě.