Úvod > Aktuality > Proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Vydáno 15. března 2018 Zážitky
Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní nebo do Ostravy. Právě tam totiž objevíte dva nejznámější areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí. A také novinek, které vás možná vylákají na výlet hned v prvních jarních dnech!

Řetězový most císaře Ferdinanda a zámek Hluboká v Mariánských Lázních

Že je Park Boheminium už řadu let jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Mariánských Lázních je všeobecně známá věc, ale letos je tu poprvé otevřeno celoročně. A můžete se sem vypravit také se svým psím kamarádem na vodítku.

Mezi novinkami letošní sezóny 2018 je na prvním místě model řetězového mostu císaře Ferdinanda v Lokti z roku 1835. Úžasná stavba doplní model hradu Loket. Svou velikostí přes 6 metrů a výškou více jak 1 patří mezi opravdové perly parku. Modeláři se věnovali každému detailu, malovali cihlu po cihle a kostku po kostce.

Tento historický skvost devatenáctého století, dnes bohužel již neexistující, je možné spatřit jedině v Boheminiu. Slavnostní odhalení se uskuteční symbolicky na zahájení lázeňské sezony v Mariánských Lázních, a to v sobotu 12. května.

Dalším modelem, který letos v parku přibyde bude jeden z nejznámějších a nejzdobnějších českých zámků, zámek Hluboká nad Vltavou. Tato miniatura je zatím nejsložitějším modelem, do kterého se v Boheminium pustili. Návštěvníci budou moci sledovat vznik díla začátkem léta 2018.

Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den od 10 do 18 hodin, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
 

Miniuni v Ostravě otevírá už 16. března

MiniuniV centru Ostravy vedle areálu Výstaviště Černá louka (za Divadlem Antonína Dvořáka) naleznete úplně jiný svět – minisvět. Městečko Miniuni nadchne děti i dospělé, kteří zde objeví 34 modelů významných budov evropských měst a 7 divů světa.

Miniuni je především venkovní areál s modely významných světových staveb jako je například Eiffelova věž, sedm starodávných divů světa, šikmá věž v Pise a jiné. Modely jsou postaveny v měřítku 1:25. Dále se zde nachází jezírka, největším z nich proplouvá model lodě se jménem Stefan Bathory. Celý areál křižují železniční tratě se zahradními vláčky v měřítku 1:22,5 a mini nástupiště Ostrava – Střed.

Otevřeno zde bude od pátku 16. března 2018 od úterý do neděle mezi 10. a 18. hodinou. V březnu je do areálu jednotné vstupné za pouhých 40 korun!
 

Miniaturní české památky na Berchtoldu

BerchtoldV zámeckém parku zámku Berchtold objevíte „Dětský ráj“ s pohádkovou zemí a stálou expozicí miniatur českých hradů, zámků a zajímavých historických objektů z celé ČR. Kromě výstavy miniatur českých a moravských pamětihodností zaujmou děti zdejší pohádkové bytosti z českých pohádek, včetně pekla s čertíky a perníkovou chaloupku s Ježibabou nebo hodní skřítkové, víly a strašidélka paní Vítězslavy Klimtové s jejich vesničkou.

Dětský ráj je neomezeně otevřen, vstupné do 31. března stojí 45 korun pro dospělé a 35 Kč pro děti.


Miniaturní angličáci v Kamenici nad Lipou

Angličáci Kamenice nad LipouKolekce angličáců na zámku v Kamenici nad Lipou zahrnuje celou škálu modelů od nejstarších kovových autíček po současnou produkci s plastovými součástmi. Veterány doplnily původní produkci „angličáku“ o modely oslovující i dospělé, hračka se tak stala zároveň sběratelským artefaktem.

Výstava představuje kolekci miniaturních modelů aut anglické firmy Lesney vyráběných pod značkou Matchbox. Zastoupena je zde řada Models of Yesteryear, kterou firma začala vyrábět v roce 1956. Expozice je přístupná od dubna denně, kromě pondělí. Vstupné stojí 40 korun.


Znáte Kočičí hrádek ve Slatiňanech?

Kočičí hrádekJednu miniaturu najdete i v zámeckém lesoparku ve Slatiňanech. Koncem devatenáctého století ji  nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová a vžil se pro ni název Kočičí hrádek. Miniatura zděného hrádku, který stojí na křemencové skalce byla určena pro zámecké děti, které tu rády trávily svůj čas. Kočičí hrádek vzbuzuje mezi současnými návštěvníky, hlavně dětmi, stejné nadšení, jako kdysi u malých potomků rodiny Auerspergů.

K hrádku se dostanete, když projdete zámeckým parkem k dřevěné brance a pokračujete po asfaltové silnici vzhůru až dojdete k lesu. Tam odbočíte vpravo a budete pokračovat po cestě k nově opravenému stavení Švýcárny. A tam vás už ukazatel nasměruje lesní pěšinou k danému místu. Kočičí hrádek je volně přístupný.
 

Nahlédněte do miniaturních domečků pro panenky

Domečky pro panenkyFascinující svět v malém, to je výstava souboru domečků pro panenky ze sbírek Victoria&Albert Museum of Childhood v Londýně, která je nyní k vidění v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Dvanáct exponátů přibližuje až do 17. června 2018 způsob bydlení a každodenní život rodin z různých společenských vrstev od 18. století do současnosti. Domečky zároveň dokumentují vývoj architektury a designu: v expozici najdeme například venkovské sídlo, městský dům v georgiánském stylu, předměstskou vilu i moderní byt ve výškové budově z 60. let 20. století. Vstupné na výstavu stojí 150 Kč pro dospělého, 80 Kč pro děti a otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
Dětský ráj na zámku Berchtold

Dětský ráj na zámku Berchtold

Hledáte krásné místo pro firemní akci, dovolenou, sportování či zajímavý výlet? Zveme vás na prohlídku zámku, do nové restaurace a víceúčelového areálu Hotelu zámek Berchtold. V zámeckém parku objevíte „Dětský ráj“ s pohádkovou zemí a stálou expozicí miniatur českých hradů a zámků.

Angličáci - kolekce miniaturních modelů aut v Kamenici nad Lipou

Angličáci - kolekce miniaturních modelů aut v Kamenici nad Lipou

Výstava představuje kolekci miniaturních modelů aut anglické firmy Lesney vyráběných pod značkou Matchbox. Zastoupena je zde řada Models of Yesteryear, kterou firma začala vyrábět v roce 1956.

Miniuni – Svět miniatur Ostrava

Miniuni – Svět miniatur Ostrava

V centru Ostravy, vedle areálu Výstaviště Černá louka, naleznete úplně jiný svět – minisvět. Městečko Miniuni nadchne děti i dospělé. Kde jinde byste měli jako na dlani 34 modelů významných budov evropských měst a 7 divů světa.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

Boheminium - miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium - miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Další aktuality

4.12.
2018
Na Lokti budou vítat zimu

Na Lokti budou vítat zimu

Západočeské lázně | Zážitky
20.11.
2018
Park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních bude mít Lednici

Park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních bude mít Lednici

Západočeské lázně | Zážitky