Úvod > Aktuality > Jarní rovnodennost nabídne nevšední zážitek v sedlecké katedrále

Jarní rovnodennost nabídne nevšední zážitek v sedlecké katedrále

Vydáno 14. března 2019 Památky
Astronomicky první jarní večer nabízí v prostorách mohutné cisterciácké stavby nevšední zážitek a to sledování ojedinělého putování paprsku zapadajícího slunce středem katedrály, opakujícího se pouze ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie SedlecSpolečné pozorování ojedinělého dvakrát do roka opakujícího se putování paprsku zapadajícího slunce hlavní lodí katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Stavitelé katedrály již na přelomu 13. století umístili presbytář s hlavním oltářem a západní průčelí chrámu do přesné osy k zapadajícímu slunci, jehož paprsky tak pronikají obrovským oknem přímo na oltář.

Návštěvníci akce nebudou ochuzeni o zážitek ani v případě nepříznivého počasí, protože je akce tradičně spojena s koncertem. I tento ročník je akcí benefiční, jejíž výtěžek bude věnován na konkrétní sociální účely v Kutné Hoře a okolí.
 
 

Jarní rovnodennost přichází

Letos začíná astronomické jaro (Jarní rovnodennost) opět 20. března, a to ve večerních hodinách, přesně ve 22:58. Rovnodennost je astronomický termín pro okamžik, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem nebo podzimním bodem. Dříve nastávala rovnodennost často i 21. března, ale v 21. století jsme ji měli naposledy v roce 2011. Znovu bude toto datum aktuální až od roku 2102.

Proč k takovému jevu dochází? Dobu oběhu Země kolem Slunce nelze vyjádřit celým počtem dnů. Průchod mezi dvěma po sobě následujícími průchody Slunce tzv. jarním bodem trvá 365 dnů 5 h 48 min 45,7s, tedy 365,2421956 dne. Současný kalendář používá ke korekci tohoto problému přestupné roky – jenže ani to není úplně ideální. Zjednodušeně řečeno, tři roky máme den o 5 h 48 min kratší a každý 4. rok přidáme 24 hodin. Ve skutečnosti bychom ale měli přidat jen 23 h 15 m 2,8 s. Takže se provádějí další korekce podle pravidel, které vymysleli naši předkové. Nicméně faktem je, že si Země obíhá podle svého a v důsledku toho se různě posouvá jarní rovnodennost.
Sedlecké večerní zážitkové programy

Sedlecké večerní zážitkové programy

... za svitu svíček, s kostýmovanými průvodci, varhanní hudbou a zpěvy... Zážitkové programy dávají možnost navštívit sedlecké památky mimo běžnou otevírací dobu.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.