Úvod > Aktuality > Přijeďte na zámek ve Velkých Losinách: letos se tu vzpomíná na čarodějnice

Přijeďte na zámek ve Velkých Losinách: letos se tu vzpomíná na čarodějnice

Vydáno 7. června 2019 Životní styl
Největší čarodějnické procesy v Česku připomínají čtyři muzea a speciální cyklotrasa. Letošní novinkou je výstava k filmu Kladivo na čarodějnice. Prohlédnete si ji přímo v místech, kde se děsivé příběhy odehrály a kde se film natáčel: na renesančním zámku ve Velkých Losinách.
Prohlídky renesančního zámku ve Velkých Losinách letos v létě doprovází výstava k 50. výročí natáčení filmu Kladivo na čarodějnice. V zámeckém letohrádku se dozvíte, jak se film točil, vůbec poprvé si prohlédnete filmové kostýmy a také rekvizity včetně mučicích nástrojů, autentické fotografie, plakáty a další předměty, které se ve slavném filmu objevují.
 

Hon na čarodějnice

Kraj v podhůří Hrubého Jeseníku, okolí Velkých Losin a řada vesniček od Mohelnice přes Šumperk a Jeseník až po polskou Nysu dodnes vypráví drsný příběh o čarodějnických procesech, které se tu odehrály v osmdesátých letech 17. století. V plamenech tehdy skončilo přibližně 250 nevinných lidí. Tehdy se také zrodila ďábelská pověst Petrových kamenů, tradičního místa čarodějných sabatů, kam se prý jednou ročně o filipojakubské noci slétaly čarodějnice na kravách, telatech, kozách nebo na košťatech.

Soudní procesy s čarodějnicemi použil jako námět pro svou knihu Kladivo na čarodějnice spisovatel Václav Kaplický, podle ní pak napsali renomovaný režisér Otakar Vávra a kostýmní výtvarnice Ester Krumbachová scénář stejnojmenného filmu. Nenechali se ale vést jen knihou samotnou, inspirovali se i dochovanými soudními zápisy. Musíme se ale zmínit ještě o třetím Kladivu na čarodějnice: tím byl středověký manuál k potírání čarodějnictví Malleus maleficium, vydaný roku 1487. Objevuje se i ve filmu, kde jej používá inkviziční tribunál.

Protože film mnohým připomínal politické procesy z padesátých let s Miladou Horákovou a Rudolfem Slánským, záhy po uvedení putoval do trezoru a dalších dvacet let se jen občas objevil ve filmových klubech. Televizní diváci ho mohli vidět až po roce 1989.
 

Čarodějnice, papírna a termální lázně

Kromě výstavy k 50. výročí natáčení filmu Kladivo na čarodějnice se na čarodějnické procesy z let 1678–1692 vzpomíná i při prohlídce velkolosinského zámku: v soudním sále a síni v druhém zámeckém patře tehdy zasedal soudní tribunál. Jednou z prvních obětí mimochodem byla Barbora Göttlicherová, majitelka velkolosinské slavné ruční papírny. Při její návštěvě poznáte ojedinělou tradici ruční papírenské výroby, která nemá ve střední Evropě obdoby. Zastavit se můžete i v Termálním aquaparku, kde na jaře otevřeli nový venkovní areál s termálními bazény s teplotou vody okolo 33 °C.

Hon na čarodějnice vám přiblíží také expozice Čarodějnické procesy v Šumperku: nachází se přímo v domě, kde bydlela rodina Heinricha Pesckeho, poslední oběti inkvizice na Šumpersku. Když roku 1692 císařské nařízení hon na čarodějnice zastavilo, pro většinu obviněných už bylo pozdě. Poslední obětí – a zároveň jednou z nejstatečnějších – se stal Heinrich Peschke, který zemřel ve vězení v roce 1696 po dvanáctiletém věznění a mučení, aniž by se k čemukoliv přiznal.

Další expozici věnovanou čarodějnickým procesům si prohlédnete v Jeseníku, ve sklepení gotické Vodní tvrze. Všechna místa pak spojuje Čarodějnická cyklotrasa, v terénu na silničních směrovkách označená obrázkem čarodějnice na kole.
 

Zajímavosti o filmu Kladivo na čarodějnice

  • Film Kladivo na čarodějnice patří k vrcholům české kinematografie a nejlepším dílům Otakara Vávry. V příběhu plném zla, prodchnutém atmosférou strachu a vynuceného doznání viny, vystupuje několik skutečných historických postav. Vedle děkana Kryštofa Aloise Lautnera (1622–1685, ve filmu Elo Romančík) a jeho hospodyně Zuzany Voglickové (Soňa Valentová) je to císařský laický inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu (1612–1698) v podání Vladimíra Šmerala. Sadistického fanatika, který měl na svědomí přes sto upálených osob a s místní šlechtou se podělil o většinu jejich majetku, připomíná v rodných Zlatých Horách malá expozice a mučírna Městského muzea.
  • V době, kdy byl povolán do Velkých Losin, Bobligova olomoucká advokátní praxe moc nevynášela, a tak provozoval zájezdní hostinec s nevěstincem.
  • Autorem obrazu Spánek rozumu plodí monstra, který ve filmu uvidíte na pozadí úvodních titulků, je španělský malíř a rytec Francisco Goya.
  • Ve filmu se na pár vteřin objeví mučicí křeslo pobité ostrými hřeby. Vidět je můžete i v jiných mučírnách, například na hradě Kost, ale u nás se podobný nástroj nikdy nepoužíval. Křeslo bylo náhodně objeveno na zámku Velké Losiny, kde ho po natáčení nejspíš zapomněli filmaři.
Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách - po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách - po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Renesanční zámek Velké Losiny

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Pohoří Hrubý Jeseník

Pohoří Hrubý Jeseník

Po Krkonoších, druhé nejvyšší pohoří v České republice s horou Praděd. Krásné prostředí a dostatek ubytovacích kapacit ho řadí mezi oblíbené cíle turistů po celý rok.

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice historie, geologie a fauny a flory Jesenicka. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.

Vodní tvrz Jeseník - expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Vodní tvrz Jeseník - expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Petrovy kameny v Jeseníkách

Petrovy kameny v Jeseníkách

V Hrubém Jeseníku nedaleko Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal Petrovy kameny. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Nejsou však přístupné veřejnosti. Kolem prochází hlavní hřebenová trasa.

Andělárium – galerie pod širým nebem

Andělárium – galerie pod širým nebem

Andělárium se nachází na louce v obci Rejchartice na Šumpersku. Skulptury andělských bytostí vznikly během prvních dvou ročníků místního sochařského a řezbářského sympozia. Další čtyři andělé jsou k vidění v městském lese na zelené a modré turistické značce. Andělská stezka začíná na Tulince.

Výstava k 50. výročí filmu Kladivo na čarodějnice na zámku Velké Losiny

Výstava k 50. výročí filmu Kladivo na čarodějnice na zámku Velké Losiny

Vůbec poprvé se návštěvníkům představí kostýmy z natáčení filmu. Na návštěvníky čekají také rekvizity, autentické fotografie, plakáty a další předměty, které se objevují v tomto slavném filmu.

Další aktuality

18.7.
2018
Vyzkoušejte venkovní Fitpark a Gräfenberg Walking v Lázních Jeseník

Vyzkoušejte venkovní Fitpark a Gräfenberg Walking v Lázních Jeseník

Střední Morava a Jeseníky | Životní styl
30.4.
2018
Ekologické dny v Olomouci zakončí májový Ekojarmark

Ekologické dny v Olomouci zakončí májový Ekojarmark

Střední Morava a Jeseníky | Životní styl