Úvod > Aktuality > Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže
Památky

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

  • Vydáno21. prosince 2022
Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!

Průsečík kostelního kříže u Apolináře

Karlův mostSkutečně ovlivnila polohu pěti nově založených kostelů na Novém Městě křesťanská mystika? Nebylo by to nijak překvapivé, Karel IV. coby římský císař budoval Prahu jako hlavní město Svaté říše římské a kříž staveb prý ve středověku přinášel městu zvláštní požehnání.

Záměr rozšířit Prahu o novou část oznámil Karel IV. krátce po nástupu na trůn a v březnu 1348 slavnostně položil základní kámen ke stavbě novoměstských hradeb. Vedle bran, ulic a trhových prostranství byly v plánech Nového Města zakresleny i nové kostely: první, zasvěcený sv. Jindřichu a Kunhutě, u dnešního Senovážného náměstí, druhý chrám sv. Štěpána mezi Ječnou, Žitnou a Štěpánskou ulicí. Stavba obou chrámů započala roku 1351.

Mezitím v jižní části Nového Města vyrůstaly další kostely, jejichž spojením získáme kostelní kříž. Průsečíkem je celkem málo známý kostel sv. Apolináře v Apolinářské ulici, kousek za Zemskou porodnicí. Jednolodní stavba se zachovala téměř v původním stavu, a to včetně 42 metrů vysoké čtvercové věže, která v nejvyšším patře mění tvar na osmibokou.
 

Čtyři kostely a kláštery

emauzyOsmiboké věže coby společný znak mají všechny tři kostely, které stojí v jedné přímce a tvoří tak jedno z břeven pomyslného kříže. Vedle Apolináře je to kostel sv. Kateřiny Alexandrijské u bývalého kláštera augustiniánek, dnešní neurologické kliniky v Kateřinské ulici. Při prodloužení linie přes sv. Apolináře směrem k jihozápadu se dostanete ke kostelu Zvěstování Panny Marie Na Slupi, zvanému též Na trávníčku či Trávníček.

Zatímco jedno rameno tvoří spíše menší kostely, to rozhodně neplatí pro druhé rameno. Na jednom jeho konci stojí Emauzský benediktinský klášter, zvaný též klášter Na Slovanech, který Karel IV. choval ve zvláštní oblibě. Přes Apolináře doputujete na druhý konec ramene a k poslednímu zastavení kostelního kříže, ke kostelu Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově, který Karel IV. založil jako součást kanonie augustiniánů kanovníků. Chrám stavěla dvorská stavební huť Matyáše z Arrasu, stavitele katedrály sv. Víta. Nemá sice osmibokou věž, ale osmiboký půdorys má kostelní loď. Je údajně inspirovaná korunovační katedrálou Panny Marie v Cáchách, kterou založil Karel Veliký, velký vzor a idol Karla IV.
 

Pražská pyramida a další zajímavosti

  • Když spojíte pět hrotů kostelních věží Slovan, Karlov, Kateřiny, Slupi a Apolináře, zjistíte, že vytvářejí nízkou pyramidu. Právě proto je průsečík kříže u sv. Apolináře na návrší, kdysi nazývaném Větrov. Ze všech pěti kostelů tak stál nejvýš a býval dominantou Nového Města.
  • Kříž ale pokračuje dál za hradby Nového Města: když prodloužíte svislé břevno k jihu, dostanete se k někdejšímu královskému sídlu na Vyšehradě a k chrámu sv. Petra a Pavla, kde má zamýšlený svatý kříž základnu.
  • karlův mostAsi nejznámější mýtus o středověké symbolice provází Karlův most. Podle historiků byl pravděpodobně založen 15. června, tedy na svátek zemského patrona a ochránce mostu sv. Víta. S mnohem zajímavější teorií ale přišel filozof a astronom Zdeněk Horský. Karel IV. se svým zájmem o horoskopy a astronomii prý jen těžko mohl přehlédnout pozoruhodnou číselnou řadu, ukrytou v datu 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut. Liché číslice vytvářejí řadu od jedné do devíti a zpět, tedy 1–3–5–7–9–7–5–3–1. Je to ale jen domněnka, ve skutečnosti den ani hodinu založení Karlova mostu neznáme.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově

Obdivuhodným stavitelským dílem je hvězdicová klenba kostela, založeného Karlem IV. v malebném koutě nad nuselským údolím přímo proti Vyšehradu.

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází na Bílé Hoře, na konečné tramvají 25, 22 a 32. Klášter stojí nedaleko pláně, na níž se odehrávala osudného 8. listopadu 1620 bitva mezi císařským a stavovským vojskem.

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Kostel byl založen v roce 1355 Karlem IV. jako součást kláštera augustiniánek. Současná podoba chrámu pochází z barokní přestavby v letech 1737–1741. Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v areálu Všeobecné fakultní nemocnice je pod duchovní správou Pravoslavné církve.

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Dnes pravoslavný chrám Zvěstování Přesvaté Bohorodice byl postaven ve 12. Století řádem Servitů, který do Prahy povolal císař Karel IV. Zvláštností kostela je jeho štíhlá věž, která se naklání od svislice o plných 63 cm, což z ní dělá nejvíce nakloněnou věž v Praze.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky