Úvod > Aktuality > Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny
Kultura

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

  • Vydáno17. července 2023
Pražské folklorní dny tak oživí pražskou kulturní nabídku od čtvrtka 20. 7. do soboty 22. 7. 2023. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní více než 30 hudebních a tanečních souborů ze 13 zemí Evropy, Afriky a Asie. Celkem v Praze vystoupí více než 600 zpěváků, tanečníků a hudebníků.

Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy. Vyvrcholením festivalu bude tradiční sobotní průvod všech souborů Starým Městem .

Festivalu se až do soboty 22. července mohou zúčastnit různé amatérské folklorní soubory, jako jsou pěvecké a taneční skupiny, mažoretky, kostýmované skupiny vojenské historie, pochodující kapely,  Na venkovních pódiích budou moci lidé sledovat vystoupení folklorních souborů a poslechnout si jejich tradiční hudbu. Nejdůležitější úlohu ale bude hrát tanec. Tance, které účastníci festivalu předvedou, budou velmi rozmanité. Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu. Vystoupení souborů proběhnou na venkovních pódiích v centru Prahy 1 – na Ovocném trhu ve dnech 20., 21. a 22.7. Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem , který začíná v 10 hodin na Staroměstském náměstí.


Alpské rohy, kravské zvonce, tanec s kapesníky a nádherné kroje

alpský rohPražské folklorní dny jsou přístupné pro všechny diváky zdarma. Každé vystoupení bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí. Se švýcarskou skupinou Sonneurs do Prahy přijedou hráči na alpský roh a muži s dlouhými pasteveckými biči. Po roce v Praze opět zazní velké kravské zvony. Z německé oblasti Allgäu pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Soubor Akelarre z baskického regionu Francie zatančí lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče či kapesníky. Významná je i letošní účast z Polska. Hosté z různých oblastí Polska zaujmou tanci, které vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech a farmách.

Pražská náměstí určitě roztančí slovenský folklórní soubor Sašina Jaklovce, který na festival jezdí pravidelně. Budete mít rovněž neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Klenotem určitě budou bohatě vyšívané kroje souborů z Bulharska. Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu.

Praha přivítá i několik národnostních menšin a etnik, které vás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí. Soubor Saarer TanzgruppeDunajští Švábové (německy hovořící skupina žijící už po staletí v Maďarsku), nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků opravdu nezapomněli. Tradice stále žijí v jejich temperamentních tancích. Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Hora Nes Tziona. K vidění budou i malí tanečníci z Taiwanu a Číny.

Pražské folklorní dny – Prague Folklore Days

18. 7.21. 7.
Pražské folklorní dny – Prague Folklore Days

Další ročník tradičního folklorního festivalu, který je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě. Festival slibuje pestrou podívanou. Na venkovních pódiích budou moci lidé sledovat vystoupení folklorních souborů a poslechnout si jejich tradiční hudbu.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky