Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim

Vydáno 12. září 2018
Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.

Bitva u Čáslavi 1618

BitvaU příležitosti 400. výročí bitvy u Čáslavi čeká návštěvníky a milovníky historie rekonstrukce bitvy u Čáslavi ze září roku 1618. Mimo to se budou konat také dobové scénky u „tábora“ vojsk, otevření dobového tržiště na dvoře Karlov, silácký souboj – zvedání dělové koule a odhalení nového památníku bitvy. Bohatý program se bude odehrávat po tři dny, a to od pátku 14. do neděle 16. září 2018.

Bitva, která se odehrála mezi Golčovým Jeníkovem a Čáslaví, respektive mezi Horkami, Bratčicemi a Potěhy je dnes skoro zapomenuta. Přesto měla velký vliv na průběh stavovského povstání. Kdyby v ní české vojsko neobstálo, stala by se Bílou horou naší historie. Před Čáslaví se střetla armáda Českého království složená z žoldnéřských naverbovaných pluků a zemské hotovosti s armádou verbovanou vídeňskými Habsburky na příkaz o rok dříve zvoleného českého krále Ferdinanda II. Jednou z vůdčích osobností povstání a velitel českého vojska byl Jindřich Matyáš Thurn, který část svého dětství prožil na nedalekém hradě Lipnice.
 

Bramborová válka na zámku Veltrusy

Bramborová válkaBramborová válka“ je jenom jiný, trochu posměšný název pro „válku o dědictví bavorské“. Na sklonku vlády Marie Terezie jí vyvrcholila série střetů Rakouska se sousedním Pruskem. Protože však celý konflikt neměl dlouhé trvání a obešel se bez významnější bitvy, vžilo se pro něj označení „bramborová válka“. V Rakousku se původně ujal i jiný název, a to „švestkový povyk“.

Dobový konflikt připomene sobotní program na zámku Veltrusy, který se uskuteční 15. 9. od 11 do 15 hodin. Chybět nebudou ukázky vojenské taktiky a dobové výzbroje.
 

Za českými stavy na Bílou horu

Bílá HoraPamatujete si z hodin dějepisu na výklad o Bílé hoře? Pokud chcete vidět, jak opravdu probíhala bitva mezi císařskými a stavovskými vojsky na Bílé hoře, neváhejte a vydejte se 21. až 23. 9. na její rekontrukci do Prahy – velké představení jedné z nejznámějších bitev v naší historii proběhne za účasti několika stovek účinkujících. Co nejvěrnější rekonstrukce bitvy bude doplněna hudbou a pyroefekty.

Uvidíte útok jezdců katolického vojska po kterém se dal protestantský pluk Jindřicha Thuna na útěk a další "chrabré" české oddíly ho ihned následovaly.
 

Napoleon na Loučeni

napoleon loučeňZámek Loučeň se promění na vojenské ležení, a to o víkendu 21. - 23. 9. V zámeckém parku uvidíte francouzská, ruská a rakouská vojska před jednou z mnoha bitev napoleonských válek. Napoleonské slavnosti letos připomenou obléhání města Huningue na pravém břehu Rýna, scénář slavností vychází ze skutečných událostí. Slavit se zde bude i 222. výročí jmenování Napoleona velitelem armády.

Na Loučeni rozbíjí své ležení nadšenci ze skupiny historického vojenství z Čech, Moravy, ale i Rakouska, Ruska a Francie spojeni pod značkou Napoleonika. Očekáváme na 100 vojáků všech tří armád, chybět nebude dělostřelectvo, jízda, ale ani polní kuchyně, lazaret a markytánky.
 

Marie Terezie a Josef II. v Terezíně

dobytí baterie terezínDo doby Josefa II. vstoupíte 5. až 6. října při tradičních oslavách založení města Terezína. Příznivce historie a staré vojenské techniky čeká velkolepá podívaná na historické jednotky, které se představí při přehlídce a vzájemném střetu uvnitř pevnosti. Dále bude k vidění historická válečná technika i vojenský tábor, a konečně i samotná císařovna Marie Terezie a císař Josefa II., včetně jejich dávného nepřítele pruského císaře, Fridricha II. Velikého.

Dále vás čeká bohatý doprovodný program, staročeský jarmark, kolotoče a noční bitva o pevnost. Užijte si tradiční oslavy založení města Terezín s vojenskou parádou - pochody a přehlídkami, ukázkami výcviku a ukázkovým dobytím střelecké baterie.
 

Bitva tří císařů

Tři císařiNa 30. listopadu až 2. prosince připadá 213. výročí bitvy u Slavkova, která vstoupila do dějin jako Bitva tří císařů. V čele vojsk stáli opravdu osobně francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. rakouský panovník František.

Hlavními body programu budou sobotní ukázky bitvy pod kopcem Santon, večerní defilé s přehlídkou a ohňostrojem ve Slavkově u Brna a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místu nejtěžších bojů.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2019 - bitva pod Santonem

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2019 - bitva pod Santonem

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve Slavkově a na slavkovském bojišti. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů.

Josefínské slavnosti Terezín 2019

Josefínské slavnosti Terezín 2019

Největší historické slavnosti 18.století v Evropě k založení města Terezína. Vojenský pochod, vojenské přehlídky, ukázky vojenského výcviku. Hlavním bodem programu bude dobytí pevnosti. Dále vás čeká bohatý doprovodný program, staročeský jarmark, kolotoče a noční bitva o pevnost.

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře v roce 1620. Velké představení finále bitvy za účasti několika stovek účinkujících bude doplněno hudbou a pyroefekty. Bitva ve dnech 21. až 22. září bude realizována tak, aby se co nejvíce podobala skutečné historické události.