Úvod > Aktuality > Ponořte se pod hladinu jedenácti vodních světů a akvárií

Ponořte se pod hladinu jedenácti vodních světů a akvárií

Vydáno 14. února 2018 Příroda
Milujete rejnoky, žraloky, štiky, jesetery, sasanky, krevety, hvězdice, kraby a další vodní živočichy? Pak vás na portálu Kudy z nudy zveme na velkolepou plavbu podvodními světy a mořskými i sladkovodními akvárii, při níž odhalíte tajemství života pod hladinou.

Živá voda plná ryb v Modré

Výlet nezačneme v tom nejnovějším ani v největším, ale v nejoriginálnějším vodním ráji. Živá voda Modré u Velehradu není plná žraloků a pestrobarevných ryb, je docela obyčejně sladkovodní, ale nabízí něco, co jinde nenajdete: projdete se tu proskleným tunelem po dně rybníka.

Největší zvláštností Živé vody není přehlídka moravských biotopů, pětimetrová maketa vyzy velké nebo přehlídka vodních ptáků a savců, ale podvodní tunel, který vás zavede 3,5 metru hluboko pod vodní hladinu.

Po jedné straně uvidíte ryby chladných vod, horských potoků a řek, druhá půlka patří kaprům, štikám, candátům, sumcům a jiným velkým rybám. Raritou expozice jsou jeseteři a vyzy velké, největší sladkovodní ryby na světě. Dobrá rada? Ťukáním na sklo ryby nepřilákáte, na to si už zvykly. Zkuste se naopak nehýbat a být chvíli potichu, prý je to celkem spolehlivé. V areálu se pořádají koncerty, přednášky a různé speciální akce, v létě se můžete osvěžit v přírodním koupališti. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin. Vstupné stojí 90 korun, pro děti 60 Kč.
 

Ve velkém stylu: Praha, Olomouc a Hradec Králové

Největším mořským akváriem u nás je Mořský svět v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. V jeho akváriích a nádržích plave několik set druhů ryb, ale kromě zajímavé podívané si tu vychutnáte i pravidelné akce, například krmení žraloků a dalších živočichů anebo noční prohlídky spojené s povídáním o životě obyvatelů jednotlivých nádrží. Otevřeno je celoročně a denně (8:30 až 18:00 hodin, vstupné 320 Kč), podobně jako v zoologických zahradách. I některé z nich nabízejí opravdu velkoryse rozvržené vodní expozice, například zoo Olomouc. Mořská akvária mají domov v pavilonu šelem; to největší je 9 metrů dlouhé a žijí v něm dva žraloci černoploutví, jeden žralok lagunový a přes sto různých korálových ryb. V menší nádrži pak žije trnucha modroskvrnná, která do Olomouce přicestovala vloni (2017) z mořského akvária v holandském Arnhemu. V únoru je v zoo Olomouc otevřeno od 9 do 16 hodin, vstupné stojí 110 Kč.

Obří akvárium v  Hradci Králové patří k nejstarším u nás, kromě atraktivní sladkovodní podívané ale nabízí něco navíc – třeba krmení s potápěčem, relaxační večery v podvodním tunelu anebo romantické večeře při svíčkách. Také tady je otevřeno po celý rok denně od úterý do neděle od 9:00 do 18:00 hodin. Vstupné stojí 120 Kč.
 

Krmení rejnoků v zoo Zlín a další zoo

Mimořádně oblíbená je také Zátoka rejnokůzoo Zlín. V prostorném bazénu téměř metrové rejnoky nejenom skvěle uvidíte, ale můžete si je pohladit a dokonce i nakrmit. S ohledem na počet zvířat a kvalitu vody zoo každý den nabízí jen omezené množství porcí; pokud budete mít štěstí, kelímek s kousky krevet, ryb a olihní koupíte za 30 Kč přímo v pavilonu. Kromě zátoky rejnoků si prohlédnete i menší akvária s bezobratlými živočichy a mořskými rybami. Ve zlínské zoo je otevřeno denně od 8:30 do 16:00 hodin a vstupné stojí 130 korun.

Velká mořská i sladkovodní akvária s rybami a parybami, někdy žijícími společně s želvami nebo bezobratlými živočichy najdete také v několika pavilonech v zoo Ostrava, v zoo Hodonín a v Botanické zahradě v Liberci. Unikátní expozici s velikým akváriem objevíte také v Děčíně. Jmenuje se Rajské ostrovy, je součástí děčínské zoologické zahrady, od zoo k ní pohodlně dojdete pěšky a se vstupenkou ze zoo budete mít vstup zdarma. Přízemí vypadá jako interiér starého korábu, z něhož můžete dlouhé hodiny pozorovat život na korálovém útesu.
 

Svět pod hladinou v jižních Čechách

Kapr v akváriuNejnovějším přírůstkem mezi vodními světy je expozice Svět pod hladinou ve Wellness Hotelu Frymburk na břehu Lipna. V několika desítkách akvárií uvidíte sladkovodní ryby z českých i tropických vod, nechybí mořské akvárium s korálovými rybkami, žralokem a murénou anebo kontaktní a krmicí nádrž, kde si s rybami užijí hlavně děti. Zároveň se seznámíte s dobou, kdy v Čechách bylo moře, uvidíte unikátní nálezy včetně žraločích čelistí a zubů a také sbírku korýšů a mušlí. Otevřeno je celoročně a denně od 9:00 do 20:00 hodin, vstupné stojí 150 korun.

Oblíbená je také expozice světa pod hladinou třeboňských rybníků ve Vratislavském doměTřeboni. I když bývá jindy otevřeno i v zimním období, letos to bohužel neplatí. Akvária se štikami, sumci, candáty, kapry, úhoři i raky jsou v současnosti uzavřena. Opět se milovníkům rybího světa otvevřou až 1.5.2018.
Vodní dům Hulice u přehrady Želivka

Vodní dům Hulice u přehrady Želivka

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody - nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Zoo Mořský svět - největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět - největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Akvárium Frymburk - expozice Svět pod hladinou ve Frymburku

Akvárium Frymburk - expozice Svět pod hladinou ve Frymburku

Ve Wellness Hotelu Frymburk se návštěvníkům Lipenska naskýtá možnost nahlédnout do expozice Svět pod hladinou, kde se nachází akvária a artefakty nejen z českých vod, ale také z tropických vod a moří.

Zoo Děčín - unikátní expozice Rajské ostrovy

Zoo Děčín - unikátní expozice Rajské ostrovy

Unikátní expozice s velkým akváriem, která nemá v našich končinách obdoby. Celkem 4 patra nové zrekonstruované budovy nabízí návštěvníkům pohled na vybrané světové oblasti, jejich faunu i floru. Představuje ohrožené druhy plazů, obojživelníků, ryb a bezobratlých.

Obří akvárium Hradec Králové - procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium Hradec Králové - procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.

Akvárium Vratislavský dům v Třeboni

Akvárium Vratislavský dům v Třeboni

V historickém centru města Třeboň, ve Vratislavském domě, je otevřena zajímavá stálá expozice sladkovodních ryb. Můžete si zde prohlédnout štiku, sumce, candáta, kapra i další naše zástupce našich ryb.

Vodní svět Úštěk - svět plný ryb a vodníků v Úštěku

Vodní svět Úštěk - svět plný ryb a vodníků v Úštěku

V Úštěku na Litoměřicku vznikl Vodní svět.

Stálá akvarijní výstava v Brně

Stálá akvarijní výstava v Brně

Součástí brněnské zoologické zahrady je i Stálá akvarijní výstava, která byla poprvé otevřena v roce 1969 a svým návštěvníkům představuje sladkovodní i mořské živočichy.

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech má dvě části - akvária se živými rybami a vlastní historickou část, která dokumentuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Návštěvníci také uvidí vodní organizmy pod mikroskopy či programy na interaktivní tabuli.

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Ryby a rybičky - největší výstavní a prodejní akvaristická burza v Praze (1)

Ryby a rybičky - největší výstavní a prodejní akvaristická burza v Praze

Největší výstavní a prodejní akvaristická burza v Praze s dlouholetou tradicí, která se koná každou neděli (červen až srpen se konají akce nepravidelně) na Pankráci od 8:30 do 11:30 v První jazykové základní škole, Horáčkova 1100, Praha 4, u metra Pankrác.

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Noční prohlídka s krmením žraloků v Mořském světě

Noční prohlídka s krmením žraloků v Mořském světě

Mořský svět je ideální místo pro prožití rodinného výletu. A to nejen ve dne, ale také večer! Každý poslední pátek v měsíci se zde koná noční prohlídka spojená také s krmením žraloků.

Svět pod hladinou - unikátní celoroční výstava ve Frymburku

Svět pod hladinou - unikátní celoroční výstava ve Frymburku

Wellness Hotel Frymburk otevřel výstavu Svět pod hladinou. Vypravte se za nezapomenutelným zážitkem a objevte rozmanité druhy ryb z našich sladkých vod i tajuplných hlubin oceánů.

Krmení živočichů v Mořském světě Praha

Krmení živočichů v Mořském světě Praha

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Každé úterý, středu a čtvrtek zde probíhá krmení živočichů.